Laukos
Dārzeņi un augļi

Šīs sezonas populārākās ābolu un bumbieru šķirnes Eiropas Savienībā0

Foto-Fotolia

Mārīte Gailīte

Augusta sākumā Varšavā (Polija) norisinājās kārtējais Pasaules ābolu un bumbieru ražotāju asociācijas WAPA kongress, kura gaitā tika publiskota šāgada ābolu un bumbieru ražas prognoze. Eiropas Savienības visu 28 dalībvalstu ābolu kopraža tiek prognozēta 12 611 tūkst. tonnu. Tas ir par 36% vairāk nekā 2017. gadā un par 13% vairāk nekā vidējā raža iepriekšējos trīs gados. Prognozētā raža ir augstākā pēdējo 10 gadu laikā un ir salīdzināma ar 2014. un 2015. gada ražām.

Ābolu šķirņu tops nemainās
Populārākā ābolu šķirne Eiropas tirgū vēl joprojām paliek ‘Golden Deliscious’, tās kopražu prognozē 2347 tūkst. t (18,6% visas ābolu ražas). Šogad šīs šķirnes raža būs par 23% augstāka nekā pērn un par 3% augstāka nekā 2015.–2017. gadā.

Otrā populārākā šķirne ir ‘Gala’, tās raža būšot 1460 tūkst. t (+15%). ‘Jonagold’ grupas (ieskaitot ‘Jonagored’ un ‘Red Jonaprince’) šķirņu ražu prognozē 1084 tūkst. t (+71%). Tik liels ražas pieaugums ir skaidrojams ar šo šķirņu audzēšanas palielināšanos Polijā.

Šķirnes ‘Boskoop’ (Goudreinet) raža tiek prognozēta 63 tūkst. t līmenī (+86%). Šķirnes ‘Elstar’ raža – 335 tūkst. t (+26%). Šīs šķirnes kopražas pieaugumu nodrošina galvenokārt augstāka raža Nīderlandē un Vācijā – Nīderlandē šogad izaudzēs gandrīz 30% ‘Elstar’ ražas.

Vienlaikus audzētāji vairākās valstīs ir nobažījušies, ka ilgstošā sausuma un karstuma dēļ āboli var būt sīkāki, tāpēc prognozē, ka palielināsies pārstrādes ābolu piedāvājums, bet galda ābolu būs mazāk. Tā kā ābolu vākšana šogad ir sākusies agrāk, tiek prognozēts, ka ābolu vākšanas sezona šogad būs garāka nekā parasti. Ķīna – pasaulē lielākā ābolu ražotāja – šogad gaida par 30% zemāku ābolu ražu. Tas var pavērt eksporta iespējas lielākiem ābolu ražotājiem Eiropā.

Arī bumbieru raža šogad lielāka
Eiropas bumbieru raža šogad tiek prognozēta par 4% augstāka (2330 tūkst. t) nekā pērn un par 3% augstāka nekā vidēji 2015. –2017. gadā. Lielākais bumbieru ražotājs ES – Itālija – šogad gaida 741 tūkst. t bumbieru – apmēram tikpat, cik pērn.

Populārākā šķirne ir ‘Conference’, tās raža tiek prognozēta 953 tūkst. t – tas ir par 9% vairāk nekā 2017. gadā. Tai seko šķirnes ‘Doyenné du Comice’ ar ražas prognozi 74 tūkst. t (+26%) un ‘Abate Fetel’ ar 333 tūkst. t, kas ir līdzīgi pērnajai ražai.

Lielākie šķirnes ‘Conference’ ražotāji Eiropā ir Nīderlande un Beļģija, kopā tās nodrošina 65% visas Eiropas kopražas. Tiesa, abās valstīs šogad valda vēsturiski lielākais sausums, tāpēc faktiskā raža var būt zemāka par prognozēto.

Polijā ābolu ražas pieaugums – 56%
Poļu ābolu raža – 4480 tūkst. tonnu – šogad ir vislielākā visā ES. Tā veido 35% no visa Eiropas ābolu ražas apjoma. Ābolu ražas pieaugums Polijā ir 56% salīdzinājumā ar pērno gadu un 23% salīdzinājumā ar pēdējo trīs gadu vidējo līmeni.

Otrā pēc lieluma ābolu ražotāja Eiropā šogad ir Itālija, kur ābolu raža pieaugusi par 29% – līdz 2200 tūkst. t (17% no visas ES gaidāmās ražas).

Francija prognozē ražas palielinājumu par 5% – līdz 1500 tūkst. t, bet Vācijas raža tiek lēsta 990 tūkst. t (par 66% vairāk nekā pērn).

Holandē gaida 259 tūkst. t ābolu (+14%), Beļģija – 217 tūkst. t (+147%), tas ir skaidrojams ar lieliem ražas zudumiem pērn salnu dēļ. Augstāka par pērno ābolu raža būs arī Austrijā – 184 tūkst. t (+175%).

Ražas pieaugums tiek prognozēts 25 dalībvalstīs, bet tās samazinājums – Spānijā (-1%), Portugālē (-15%) un Latvijā (-25%). Mūsu kaimiņi lietuvieši prognozē par 13% augstāku ražu nekā pērn – kopā 54 tūkst. tonnu.

Vairāk lasiet žurnāla Agro Tops septembra numurā

LA.lv
LE
LETA
Laukos
Nosaka stingrākas prasības ģenētiski modificēto organismu uzraudzībai un kontrolei
22 stundas
LE
LETA
Laukos
“Latvijas valsts mežu” ieguldījumi meža infrastruktūrā deviņos mēnešos sasnieguši 37,4 miljonus eiro
22 stundas
LE
LETA
Laukos
Pūce aptur lokālplānojumu zemei Ogres novadā, kur apsver “Gallusman” olu ražotnes izveidi 1
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Latvijā
Izsola nacionālos dārgumus. “Ordeņa izcelsme joprojām ir mīkla. Versijas ir dažādas.”
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Latvijā gaidāma aukstākā diena kopš gada sākuma
1 stunda
MZ
Monika Zīle
Latvijā
Monika Zīle: Tukšvārdības cena
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Zināms, cik valstij ir parādā nodokļu maksātāji
1 stunda
LA
LA.LV
Dabā
Būtiski zemāka būs sajūtu temperatūra: laika prognoze 7 dienām
1 stunda