Laukos

Kur izdevīgāk nopirkt tītarus un dējējvistas? Atbild eksperts0


Khaki Campbell mātītes
Khaki Campbell mātītes
Foto – TONGCHAI/SHUTTERSTOCK

Jautājums. Kur šogad tirgos lielos baltos tītarus, broilerus, dējējvistas un interesantas vistiņas? AUSMA DOBELĒ
Kur varēs iegādāties cāļus? KONRĀDE LIEPĀJĀ;

Kur iegādāties

• Pie madonieša, mājputnu kolekcionāra Ojāra Šmita (tālr. 26338266), iepriekš pasūtot, var iegādāties inkubētus – divas nedēļas vecus Minorca, Bielefelder, Barnvelder, Sussex tricolor, Marans, Jersy giant, Lavanda araucana, krēmkrāsas Legbar, Faverolls cāļus par 5 eiro, kā arī nedēļu vecus broilercāļus Cobb 500 par 1,80 eiro.

• Piemājas saimniecībā Cīrulīši (Madonas novada Dzelzavas pagastā, tālr. 29424509) tirgo 4–6 mēnešus vecus Leghorn šķirnes jaunputnus par 3,50–7 eiro, broilercāļus Cobb 500 par 1,10–1,50 eiro, šķirotus dējējvistu cāļus par 1,60 eiro, diennakti vecus baltos zoslēnus par 6,50 eiro, Pekinas pīlēnus par 2–2,50 eiro, Mullard un pudeļpīļu mazuļus par 3,50 eiro, trīs nedēļas vecus pērļvistu cāļus par 5 eiro, tajā skaitā tikpat vecus baltos platkrūšu Big-6 tītarēnus par 6 eiro. Iespējama piegāde.

• Zemnieku saimniecība Mazputnēni (Raunas pagastā, tālr. 25463353) izbraukuma tirdzniecībā Kurzemē, Vidzemē un Zemgalē pārdod diennakti vecus broilercāļus Cobb 500 par 1,20 eiro, trīs mēnešus vecus jaunputnus (dējējvistas) par 5,50 eiro, diennakti vecas šķirotas Lohmann brown, Dominant, Leghorn vistiņas par 1,50 eiro, Pekinas pīlēnus par 2,20 eiro, baltos un pelēkos zoslēnus par 6 eiro, divas nedēļas vecas pērļvistiņas par 4,50 eiro.

• Zemnieku saimniecībā Gribēni (Madonas novada Kalsnavas pagastā, mob. tālr. 27422403) jūlijā tirgos nedēļu vecus Khaki Campbell pīlēnus par 4,50 eiro, bet dažādu šķirņu cāļus – augustā, septembrī.

• Zemnieku saimniecībā Vilciņi (Viesītes novada Saukas pagastā, mob. tālr. 29674966) visu vasaru periodiski tirgo pašu inkubētus dažādu šķirņu cālīšus, pīlēnus, pērļvistiņas.

• Zemnieku saimniecība Flaveri (Rēzeknes novada Lendžu pagastā, tālr. 64633875) uz vietas saimniecībā un izbraukuma tirdzniecībā pa Latgales reģionu tirgo trīs dienas vecus broilercāļus Cobb 500 par 1,30 eiro, šķirotus dējējvistu Dominant cāļus par 2 eiro, nešķirotus cāļus par 1,50 eiro, baltos zoslēnus par 7 eiro, 4–6 mēnešus vecus jaunputnus, sākot no 5 eiro, diennakti līdz trīs nedēļas vecus Pekinas un Baškīrijas pīlēnus, kā arī 1–3,5 nedēļas vecus tītarēnus.

• Piemājas saimniecība Indiņi (mob. tālr. 28681684) ar piegādi maršrutā Auce–Biksti–Dobele–Jelgava–Salaspils–Ogre–Pļaviņas–Jēkabpils–Līvāni–Daugavpils piedāvā diennakti vecus broilercāļus Cobb 500, sākot no 1 eiro, Pekinas pīlēnus par 2 eiro, Mullard pīlēnus par 3 eiro, Ungārijas baltos zoslēnus par 7 eiro, dējējvistu Dominant, Sussex, Leghorn cāļus par 1,70 eiro, baltos platkrūšu Big-6 tītarēnus par 7 eiro, pērļvistas par 5 eiro, paipalas – par 0,70 eiro.

Nogādāšana mājās

Zemnieku saimniecības Vilciņi saimniece Zane Rostokina atgādina: “Pārvadājot mājputniem nedrīkst būt nedz par karstu, nedz par aukstu. Ja mašīnā nav kondicionētāja, nevajadzētu tos transportēt pašā dienas vidū, citādi putni pārkarsīs. Vēlamā temperatūra, turot mašīnas salonā, ir ap +20 °C. Pārvadāšanai izmanto izturīgas kartona kastes ar caurumiem gaisa piekļuvei. Tajās noteikti jāieklāj sausi pakaiši (salmi, zāģskaidas), lai putniem neslīdētu kājas. Nedrīkst kastēs ievietot pārāk daudz putnu, citādi tie nospiedīs cits citu. Brauciena laikā barība nav nepieciešama, bet, ja jādodas tālākā ceļā, palaikam jāapstājas, lai padzirdītu ar tīru ūdeni, sevišķi ūdensputnus.”

Tūlīt pēc putnēnu atgādāšanas mājās tiem jādod ēst. Izēdina labu, pilnvērtīgu barību, ko ražo, piemēram, Joniškio grūdai (Lietuva) vai Dobeles dzirnavnieks. Putnu mazuļiem pirmajās dzīves dienās un arī turpmākajās trijās nedēļās mītnē jānodrošina sausums un siltums (tos liek zem sildītāja), tie jāsargā no saaukstēšanās. Pakaiši regulāri jāmaina, tie nedrīkst būt mitri, auksti, netīri.

Lai dētu visu gadu

Zemnieku saimniecības Gribēni saimniece Līga Roga iesaka cāļus iegādāties divreiz gadā – pavasarī un rudenī, jo tad var saimniecībā nodrošināt nepārtrauktu olu dēšanas ciklu (pavasarī pirktās vistiņas sāks dēt rudenī, bet rudenī ņemtās – nākamā gada vasarā). Pavasarī šķīlušos cāļus izaudzēt nav grūti, jo tie visu vasaru uzturas svaigā gaisā un lielu daļu nepieciešamās barības uzlasa ganībās. Audzējot rudens cāļus, putnkopim jāpieliek vairāk pūļu  – mītnē jānodrošina siltums un sausums. Lai putnēni augtu ņipri un veselīgi, tiem jādod kressalāti un lociņi.

UZZIŅA

Baškīrijas pīles – Latvijā mazpazīstama šķirne, ko var audzēt gaļas un olu ieguvei. Putni ātraudzīgi, lieli, dažādu krāsu. Kautsvars ir līdz 4 kilogramu. Dēj visu gadu (200–250 ou), olas svars vidēji 90 gramu. Pēc rakstura putni līdzīgi Pekinas pīlēm.

Khaki Campbell – jaunums Latvijā. Pīļu dzimtene ir Anglija. Šķirne izplatīta vairākās valstīs, un to izmanto krustošanai. Tās pieskaitītas pie gaļas–olu šķirņu grupas, jo ir augsta dējība. Gadā izdēj 200–300 olu (to uzturvērtība līdzinās vistu olām). Dzīvmasa mātītēm 2,3–3 kg, tēviem – 2,8–3,3 kg. Mātītēm apspalvojums viscaur brūngans. Tēviņiem galva spīdīga, tumša, krūtis – brūnganas. Pārējais apspalvojums brūnganā smilškrāsā. Kautsvars ap 2 kg, gaļa diētiska, tumša (līdzīga meža dzīvnieku gaļai), ar lielisku garšu. Putni patērē daudz zāles (dārzā tos nevar laist, citādi noēdīs kultūraugus), arī nezāles. Pēc rakstura putni ir bailīgi, tie nelido. Pīlēm nav nepieciešams dīķis peldēšanai, tām pietiek ar vanniņu, kur mazgāt knābi.

LA.lv