Bizness, Finanses

Lauksaimnieki pērn spējuši nopelnīt vairāk: Klajā nāk TOP100

TOP100 lauksaimniecības uzņēmumu kopējā peļņas bilance (no kopējās peļņas atņemot kopējos zaudējumus) pērn bijusi 30,4 miljoni eiro, kas ir 45% pieaugums salīdzinājumā ar 2014. gada rezultātu (20,9 miljoni eiro).

Turklāt lielāko lauksaimniecības uzņēmumu devums valsts budžetam nodokļu veidā pērn sasniedza 19 miljonus eiro, tai skaitā, iedzīvotāju ienākumu nodoklis samaksāts 4,8 miljonu eiro apmērā, sociālās apdrošināšanas iemaksas veiktas 8,6 miljonu eiro apmērā, liecina “crediweb.lv” pētījums.
2015. gadā Latvijā tika nokulta graudu rekordraža – kopumā trīs miljonu tonnu, tas ir par trešdaļu vairāk nekā 2014. gadā. Tas panākts gan ar lielākām apsēto lauku platībām, gan ar augstāku ražību, turklāt visos valsts reģionos, jau rakstīja “Latvijas avīze”.

Piemēram, saimniecība “Uzvara-lauks” ar 29% apgrozījuma pieaugumu atkal atguvusi nozares līdera statusu, tās apgrozījums pērn sasniedzis 9,5 miljonus eiro. Arņa Vēja saimniecības pieaugums panākts ar lielāku graudu ražas kopienākumu, t.i., saimniecība sasniedza vēsturisko lielāko savu graudu kopražu – 32,9 tūkstošus tonnu, kas ir par 22% vairāk nekā gadu iepriekš.

Vienlaikus ar lielajām ražām ir samazinājušās produkcijas cenas, tā, piemēram, kviešu iepirkuma cena pēdējā gada laikā turas zem 150 eiro par tonnu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati, salīdzinājumam, piemēram, 2015. gada pirmajā pusē tā bija sasniegusi apmēram 180 eiro par tonnu. Vērtējot šī gada ražas, prognozes liecina, ka notiks atkāpšanās no rekordiem.

Graudkopības uzņēmumi, kuriem pērn izdevies ievērojami palielināt apgrozījumu, runā arī par arvien augstāku ražību, ko izdodas panākt dažādām kultūrām. Tāpat lielākie lauksaimniecības uzņēmumi turpina palielināt savu zemju platību gan pērkot, gan nomājot zemes. Piemēram, pērn “Saldus agro” piepirkuši 55 hektārus zemes, gada pārskatā atklāj uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Igors Benze, “Uzvara-lauks” iegādājušies 87 hektārus zemes, “Agrolats” apstrādātas zemes apjomu palielinājis par 63 hektāriem.

Lauksaimnieku TOP100 meklējiet 6.oktobra “Latvijas Avīzē”

Pievienot komentāru