Tehnika, Universālā tehnika

Traktortehnikas tirgus – bez īpašiem pārsteigumiem

Tradicionāli reizi pusgadā sadarbībā ar Valsts tehniskās uzraudzības aģentūru (VTUA) apkopojam Latvijā reģistrētās traktortehnikas statistiku. Par ko tā liecina? Zināmā mērā joprojām to, vai apskatāmajā periodā bija vai nebija pieejami Eiropas Savienības fondi. Ja tie ir bijuši – reģistrēto traktoru un kombainu skaits pakāpies uz augšu, ja ne – slīdeja lejup. Tomēr šī formula uz dažādiem traktortehnikas zīmoliem neattiecas gluži vienādi un arī pārdošanas rezultātus nez vai var uzvelt tikai fondu esamībai vai neesamībai.

Līdz 2016. gada beigām, kad beidzās pasākuma Ieguldījumi materiālajos aktīvos iepriekšējā kārta, Lauku atbalsta dienestam (LAD) izskatīšanai tika iesniegti 3005 projekti 6109 tehnikas vienību iegādei. Nākamā pieteikšanās kārta paredzēta tikai šā gada oktobrī.

LAD dati liecina, ka no pieteiktajiem projektiem pērn apstiprināta tikai trešā daļa – 1051 projekts 2225 tehnikas vienību iegādei. Izvērtēšanai 2017. gada sākumā bija palikuši vēl vairāk nekā tūkstoš projektu pieteikumu.

Aizvadītā 2016. gada statistika liecina, ka kopumā tika reģistrēti 613 jauni un 1342 lietoti traktori, kā arī 120 jauni un 258 lietoti kombaini. No 613 jaunajiem traktoriem 377 tika reģistrēti 2016. gada pirmajā pusgadā, tātad – lielākā daļa. Savukārt jauni kombaini lielākā skaitā tika reģistrēti gada otrajā pusē – 75.
Ko vēsta šāgada pirmo sešu mēnešu statistika?

John Deere traktori joprojām priekšgalā

Iespējams, tāpēc ka Latvijā jaunai tehnikai stājušies spēkā augstie ekoloģiskie standarti, Belarus spēkrati savas ilggadējās līderpozīcijas zaudējuši. Daļa šo mašīnu, kas iepriekš nav bijušas lietošanā un varētu pretendēt uz jaunas tehnikas statusu, neiztur augstās prasības un kā jauna mašīna var tikt pirmoreiz reģistrēta tikai kādā no ES dalībvalstīm, kur augstie standarti vēl nav stājušies spēkā. Tādējādi, nonākot Latvijā, šī tehnika kā jauna vairs netiek reģistrēta. Tāpēc šāgada pirmajos sešos mēnešos VTUA reģistrējusi tikai 37 jaunus Belarus traktorus, ierindojot šos spēkratus visvairāk pirktās traktortehnikas topa ceturtajā vietā. Jāpiebilst, ka divi visvecākie no šogad reģistrētajiem jaunajiem Belarus traktoriem ražoti 2013. gadā un ir ar jaudu 81 un 85 ZS. Belarus tehnikas oficiālais pārstāvis Latvijā – SIA M.T.Z. Serviss.

Bet John Deere (JD) jaunie traktori nu jau trešo gadu pēc kārtas var lepoties ar bestsellera statusu – līdz šāgada 1. jūlijam VTUA reģistrēti 52 šā zīmola spēkrati. Pagājušā gada pirmajā pusgadā to skaits bija sasniedzis 87, bet līdz 2016. gada beigām vēl tika pārdoti tikai 27 JD traktori; kopumā – 114. Redzēsim, cik ražena šim zīmolam būs šāgada otra puse. JD tehniku Latvijā oficiāli apkalpo SIA Dojus Latvija.

Otro visvairāk pārdoto jauno traktoru pozīciju pagaidām ieņem Valtra traktori, tikai ar vienu tehnikas vienību apdzenot New Holland spēkratus, tādējādi pagājušā gada otrās vietas ieguvējus pazeminot uz trešo pozīciju. Līdz 1. jūlijam VTUA reģistrējusi 47 Valtra un 46 New Holland (NH) jaunos traktorus. Valtra tehnikas oficiālais izplatītājs mūsu valstī ir SIA Valtek, bet NH pārstāv Stokker Agritech.

Ceturto vietu, kā jau minēts, ar 37 mašīnām ieņem Belarus traktori, bet piekto – ar 35 – Claas. Šim zīmolam šāgada pirmais pusgads bijis veiksmīgs, jo ļāvis pacelties no septītās uz piekto pozīciju, apdzenot Case IH un Deutz-Fahr. Pērn Claas tehnikas pārdevējiem pirmajā pusgadā bija izdevies realizēt 23 jaunus traktorus, bet otrajā pusgadā – tikai 15. Claas tehnikas oficiālais pārstāvis – SIA Konekesko Latvija.

No piektās uz sesto vietu noslīdējuši Case IH jaunie traktori – tie līdz šāgada 1. jūlijam reģistrēti 23 reizes. Bet septīto vietu ar 19 pārdotiem un VTUA reģistrētiem jauniem traktoriem dala Deutz-Fahr un Massey Ferguson (MF) spēkrati. Deutz-Fahr (DF) traktortehnikas tirdzniecības līkne salīdzinājumā ar aizvadīto gadu nav īpaši mainījusies – pērn līdz 1. jūlijam bija reģistrētas 18 jaunas DF traktortehnikas vienības, bet otrajā – 22. Kopš 2015. gada rudens DF tehniku Latvijā pārstāv divi oficiālie dīleri – SIA SilJa un LPKS Latraps.

Toties Massey Ferguson traktoru pārdošanas līkne šogad ir ievērojami kāpusi – pērn ar pirmajā pusgadā reģistrētajiem sešiem un otrajā pusgadā pieciem traktoriem MF netika pat visvairāk pārdoto jauno traktoru desmitniekā. Šogad kāpums tiešām jūtams. Iespējams, to sekmējusi MF tehnikas oficiālā pārstāvja maiņa – kopš 2016. gada janvāra tā ir SIA Intrac Latvija, kas aizvadītā gada laikā acīmredzot guvusi pozitīvu pieredzi darbā ar šo tehniku.

Salīdzinoši veiksmīgs šāgada pirmais pusgads ir arī Fendt traktortehnikai – ar 13 reģistrētām jaunajām mašīnām šā zīmola spēkrati ieņem astoto pozīciju. Jāteic, visa aizvadītā gada laikā VTUA reģistrēja tikai 14 šā zīmola jaunos traktorus – sešus pirmajā un astoņus otrajā pusgadā. Tādējādi pērn Fendt tehnika knapi noturējās topa desmitniekā. Fendt tehniku Latvijā pārstāv SIA Valtek.

Devīto pozīciju visvairāk pārdoto jauno traktoru topā ieņem Foton spēkrati – tie reģistrēti astoņas reizes. Bet desmito pozīciju ar piecām reģistrētām tehnikas vienībām dala Kioti un Ursus jaunie traktori. Par vienu tehnikas vienību atpaliek Zetor un Kubota spēkrati.

Kopumā līdz šāgada 1. jūlijam reģistrēti 336 jauni traktori. Pērn pirmajā pusgadā bija reģistrēti 377.

Teju visa traktortehnika, kas šāgada pirmajā pusgadā reģistrēta kā jauna, ražota laikā no 2015. līdz 2017. gadam. Tikai dažu traktoru ražošanas gads ir 2013. un 2014. Lietotas traktortehnikas sešinieks uz šāgada 1. jūliju ir šāds: pirmajā pozīcijā jo­projām nepārspēti ir Baltkrievijā ražotie spēkrati – kopumā traktori ar Belarus un MTZ marku VTUA reģistrēti 118 reižu. No tiem 22 traktori ir ražoti laikā no 2015. līdz 2017. gadam. Tātad, iespējams, savā būtībā tie ir jauni traktori.

Otrie populārākie – John Deere; to bilancē 98 tehnikas vienības. Savukārt trešajā vietā šajā topā šogad nonākuši Yanmar zīmola spēkrati (reģistrēti 72), apdzenot un uz 4. vietu nostumjot visus T markas traktorus, kas iepriekšējos gados stabili atradās trešajā pozīcijā. Pagaidām kopumā pārdoti 50 dažādi T markas traktori, kuru flagmanis nemainīgi ir T-25 ar 34 reģistrētām mašīnām.

Piektajā vietā ar 39 tehnikas vienībām New Holland, bet sestajā ar 38 – Valtra.

Tālāk attiecīgi ar 33 un 32 reģistrētiem spēkratiem visvairāk pārdoto lietoto traktoru topā ir Case un Claas mašīnas.

Jāpiebilst, ka lietotās traktortehnikas tirgū pārsvarā dominē pagājušā gadsimta deviņdesmitajos un šā gadsimta pirmajos 10 gados ražota tehnika. Burtiski pāris dažu zīmolu traktori, piemēram, Case, Claas, John Deere, ražoti 2015. un 2016. gadā, taču reģistrēti kā lietoti.

Pievienot komentāru