Latvijā, Politika

Trūkst vēlmes ierobežot zemes izpārdošanu ārzemniekiem

Lauksaimniekiem palicis iespaids, ka deputātiem pietrūkst vēlmes ierobežot Latvijas lauksaimniecības zemes nonākšanu ārzemnieku un investoru rokās, un process apzināti tiek vilcināts, uzskata biedrība „Zemnieku saeima”.

“Mēs uzskatām, ka zeme kā nacionālais resurss ir jāsaglabā vietējo lauksaimnieku rokās. Gan „Zemnieku saeima”, gan deputāti vairākus gadus strādā pie grozījumiem likumā “Par zemes privatizāciju lauku apvidos”, un pēc pēdējiem notikumiem mums ir iespaids, ka likumprojekts apzināti tiek vilcināts. Ar katru šādu Saeimas deputātu pasivitāti arvien vairāk tiek apdraudēta mūsu bērnu un mazbērnu nākotne. Vislielākie cietēji no šādas Saeimas deputātu bezatbildības tuvākajā laikā būs tieši mazās un vidējās saimniecības, kuras var palikt bez galvenā šīs valsts resursa – lauksaimniecības zemes,” norāda biedrības priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

Skarbs ir z/s „Mežacīruļi” saimnieks Juris Cīrulis: “Ja Tautsaimniecības komisijas deputāti nav spējīgi atrisināt valstiski svarīgus jautājumus un ierobežot Latvijas lauksaimniecības zemes iztirgošanu, tad vienkārši ir jāveic šo deputātu rotācija uz citām komisijām. Deputātiem nedrīkst ļaut iesūnot, ir jāļauj vietā nākt tādiem cilvēkiem, kuri ir spējīgi domāt, uzņemties atbildību un pieņemt Latvijas tautsaimniecībai svarīgus lēmumus.”

„Zemnieku saeima” bija iesniegusi vairākus priekšlikumus: personai, kura vēlas iegādāties zemi Latvijā, būtu jāzina valsts valoda, pastāvīgajai un deklarētajai dzīvesvieta jābūt Latvijas teritorijā, tāpat ir jābūt zināšanām vai pieredzei lauksaimniecībā, kā arī jāatbild uz pašvaldības komisijas uzdotajiem jautājumiem un iegādātā zeme būtu jāizmanto lauksaimnieciskajā ražošanā. Taču neviens no iesniegtajiem priekšlikumiem otrajā lasījumā netika atbalstīts otrajā lasījumā. Biedrība gan cer, ka pirms trešā lasījuma Saeimas deputāti beidzot spēs izvērtēt prioritātes un atbalstīs Latvijas lauksaimniekiem un pārējiem iedzīvotājiem svarīgus jautājumus.

Jau vēstīts, ka otrdien, 14. februārī, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā izsijāja ap trīsdesmit trešajam un galīgajam lasījumam iesniegtos priekšlikumus grozījumiem likumā “Par zemes privatizāciju lauku apvidos”, kas ietver noteikumus lauksaimniecībā izmantojamās zemes pircējiem un kuram tādējādi būtu jāierobežo ārzemnieku pieplūdums Latvijas zemes tirgū.

Tomēr pēc pašlaik komisijā izdarītajiem likuma labojumiem, ārzemniekam nebūs šķēršļu, lai Latvijā brīvi nopirktu zemi. Ja no likuma bija jāsvītro prasība pēc izglītības un lauksaimnieciskā darba pieredzes, tad astoņu mēnešu laikā Saeimas deputāti tā arī nav atraduši, ko likt to vietā.
Kā gaisā pakārta joprojām paliek 10 480 Latvijas pilsoņu parakstītā prasība pārtraukt zemes izpārdošanu ārzemniekiem, kas pēc likuma jāskata Saeimā. Bet kopš pagājušā gada 15.septembra tā guļ uz komisijas priekšsēdētāja Romāna Naudiņa (Nacionālā Apvienība) galda.

Trešajam un galīgajam lasījumam komisijas sagatavotos grozījumus Saeimā paredzēts skatīt marta sākumā.

Pievienot komentāru