Laukos

Vai trušiem drīkst dot gundegas? Atbild eksperts0

Foto – Oleksandr Lytvynenko/Shutterstock

Jautājums. Mājas apkārtnē ir liels mitrums, ļoti daudz saaugušas gundegas. Vai trušiem varēs dot sienu, kur pārsvarā ir gundegas? Vai siens nebūs indīgs? VALDA GULBENES NOVADĀ

Ciltsdarba speciālists truškopībā Dzintars Rancāns uzsver, ka truši var saindēties ar svaigi plūktu ložņu vai kodīgo gundegu, jo augi satur protoanemonīnu. Sienā gundegas nav indīgas, jo kaltēšanas procesā toksiskā viela iztvaiko, sadalās. Jāņem vērā: ja lopbarībā būs arī citi labi, vērtīgi zālaugi, dzīvnieki izlasīs tos, bet gundegas atstās, neēdīs. Tad tās atliks izmantot kā pakaišus būrī.

“Ja saimniecībā ir daudz trušu un piemājas platībā iespējams iebraukt ar traktoru, iesaku augsni apart, kaļķot ar dolomītmiltiem un iesēt vērtīgu zālaugu maisījumu, kura sastāvā ir, piemēram, viengadīgā vai daudzgadīgā airene, lucerna, sarkanais, baltais vai bastarda āboliņš, ceļmallapas, timotiņš. Pļaušanai der arī kamolzāle, bet tā jāsēj tīrsējā, jo augs ir strauji augošs, tādēļ siena ieguvei agri jāpļauj – jau maija vidū,” iesaka truškopis.

Speciālists arī atgādina par darbiem, kas pašlaik svarīgi truškopjiem:

>> jāturpina siena sagatavošana ziemai (vēl var pļaut, piemēram, lucernu, āboliņu), raugoties, lai stiebrzāles nepāraug, citādi strauji zudīs barības kvalitāte, lopbarībā būs maz proteīna;

>> obligāti jāpotē pret miksomatozi trusēni, kas tagad sasnieguši 1–2 mēnešu vecumu;

>> jālecina mātītes, jānošķir mazie trusēni, jātīra un jādezinficē būri.

Jāatceras, ka truši pacieš līdz +35 oC temperatūru. Ja būri novietoti atklātā laukā, iestājoties karstumam, tos (ieskaitot jumtus) vēlams nobalsināt ar krītu, lai dzīvniekus pasargātu no intensīviem saules stariem. Var arī būrus apklāt ar lieliem kārklu zariem. Svarīgi trušus vienmēr nodrošināt ar svaigu ūdeni.

LA.lv