Laukos
Gaļa un zivis

Uzņēmējs: Cūkkopjiem šogad nebūs laika “kūkot”0

Foto – LETA

Āfrikas cūku mēra un pieaugošās tirgus konkurences dēļ cūkkopības nozarei šis būs izaicinājumiem pilns gads, prognozēja cūkkopības kompleksa “Miķelāni bekons” valdes priekšsēdētājs Ilvars Strazdiņš.
“Ir skaidrs, ka šogad cūkkopjiem nebūs laika “kūkot” un lielākais izaicinājums ir un būs turēties pretī Āfrikas cūku mēra ietekmei. Ļoti svarīga nozarei ir arī cīņa par gaļas tirgus sakārtošana Latvijā, lai pircējam būtu iespējams iegādāties Latvijā ražotu augstas kvalitātes cūkgaļu, jo tirgū dominē imports,” sacīja “Miķelāni bekons” valdes priekšsēdētājs.

Pēc viņa teiktā, labu laiku cūkgaļas cenas bija zem pašizmaksas, taču šogad tās ir pieaugušas. Līdz ar to tagad cūkaudzētāji var nedaudz uzelpot pēc iepriekšējās cīņas ar ārvalstu cūkgaļas cenu dempingu. Vienlaikus līdz ar cenu palielināšanos nozari negatīvi ietekmē ēnu ekonomika. “Jāņem vērā, ka nozare ilgāku laiku ir strādājusi ar mīnusa zīmi. Līdz ar cenu paaugstināšanos atkal ir sajūta, ka ir palielinājies pelēkais sektors,” sacīja Strazdiņš.

Viņš arī uzsvēra, ka pircējiem ir svarīgi lielāku uzmanību pievērst gaļas izcelsmei, savukārt uzraugošajām institūcijām jāseko, vai zem “Ražots Latvijā” izkārtnes netiek tirgota no ārvalstīm ievesta nezināmas izcelsmes cūkgaļa. “Nevaram gaidīt, ka citas valstis ar lielu tirgu uz Latviju vedīs pašu labāko gaļu, kur nu vēl, ja tas notiek nelikumīgi,” sacīja uzņēmēja. Viņš arī atzina, ka ierobežoto eksporta iespēju un augstās Āfrikas cūku mēra izplatības dēļ vietējā cūkgaļas tirgū ir saasinājusies konkurence. Cūkaudzētājiem ir jācīnās par katru vietējo patērētāju un jāmēģina ielauzties lielveikalu plauktos, kur liela daļa cūkgaļas nav Latvijā ražota.

Saskaņā ar Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta datiem, pateicoties augstajam pieprasījumam, cūkgaļas globālais tirgus šogad attīstās pozitīvi. Arī lopbarības cenas turpina pazemināties, tādēļ ražošanas izmaksu ziņā nav spiediena. Kopumā pozitīvā situācija cūkgaļas tirgū liecina par augstu pieprasījumu, kā arī zināmu ietekmi dod siltais laiks, kas cilvēkiem dod iespēju pievērsties atpūtai pie dabas un grilēšanai.

Kopumā Latvijā reģistrētas vairāk nekā 305 520 cūkas. 2015.gadā tika saražotas 35 900 tonnas cūkgaļas, dzīvu cūku eksports naudas izteiksmē bija 14,7 miljoni eiro, 2016.gada pirmajā pusgadā – 5,1 miljons eiro. Vidēji Latvijas iedzīvotājs gada laikā patērē aptuveni 20 kilogramus cūkgaļas. Latvija gadā spēj nodrošināt 63% no vietējam patēriņam nepieciešamā cūkgaļas apjoma. Lauksaimniecības produkcijas struktūrā cūkgaļas sektors ieņem 5,1%, savukārt nozare nodokļos valsts budžetā ik gadu nomaksā vairāk nekā septiņus miljonus eiro

Jau vēstīts, ka 2016.gadā “Miķelāni bekons” strādāja ar 3,958 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 1% vairāk nekā gadu iepriekš un 330 778 eiro zaudējumiem pretēji peļņai gadu iepriekš. “Miķelāni bekons” ir dibināti 2009.gadā un uzņēmuma pamatkapitāls ir 650 000 eiro, liecina ‘Firmas.lv” dati. Uzņēmums pieder Dānijas kompānijai “Torpgard Holding”. “Miķelāni bekons” ir “Latvi Dan Agro” grupas uzņēmums. Kompānija darbojas Jaunbērzē, Džūkstē, Zaļeniekos, Īlē, kā arī Salas pagastā “Miķelānos”.

LA.lv