Cūkkopība, Gaļa un zivis

Uzņēmumā “Latgales bekons” konstatēts ĀCM; jāizkauj 6000 cūkas

AS “Latgales Bekons” novietnē ar aptuveni 6000 cūku lielu ganāmpulku, kas atrodas Daugavpils novada Višķu pagastā, mājas cūkām konstatēts Āfrikas cūku mēris (ĀCM), portālu laukos.lv informēja Pārtikas un veerinārā dienesta (PVD) pārstāve Ilze Meistere.

PVD novietnē veic mēra apkarošanas pasākumus, tostarp cūku likvidēšanu, kā arī epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē.

Noteikta karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību. Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana un cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

Iepriekšējais saslimšanas gadījums ar Āfrikas cūku mēri mājas cūkām tika konstatēts šīs nedēļas sākumā, kad slimība uzliesmoja nelielā piemājas saimniecībā ar trim mājas cūkām Aglonas pagastā.

ĀCM turpina izplatīties arī meža cūku populācijā. Šogad mēris konstatēts 698 meža cūkām.

Pārtikas un veterinārais dienests atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar Āfrikas cūku mēri un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi:

• Jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem.
• Nedrīkst pieļaut savvaļas putnu iekļūšanu cūku novietnēs un barības uzglabāšanas vietās; pastāvīgi jāapkaro grauzēji.
• Nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki.
• Cūkām nedrīkst izbarot zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c
• Kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes.
• Pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi.
• Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts!

Atgādinām, ka bioloģiskā drošība ir pasākumu komplekss, kuru ievērojot, var pasargāt dzīvniekus no saslimšanas ar infekcijas slimībām un maksimāli samazināt infekcijas slimību izplatīšanos apkārtējā teritorijā. Par biodrošības pasākumu ieviešanu un izpildi novietnēs, kurās tur un audzē cūku sugas dzīvniekus, tajā skaitā dezinfekcijas līdzekļu iegādi, atbildīgs ir dzīvnieku īpašnieks vai turētājs.
PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja

10 Komentāri

 1. Padomju laikā veterinārasi dienests darīja visu lai ierobežotu slimību, atceros to laiku, uz ceļeim bija dezopaklāji, slimās fermas ierobežotas, slimos dzīvniekus izkāva, pārejos ievietoja atsevišķās fermās karantīnā, kur uzlika stingrus ierobežojumus, un novēroja dzīvniekus, kuri bija ievietoti karantīnā.. Tā lūk! Zinu, jo pati strādāju par zootehniķi.. . padomju laikos veterinārais dienests tiešām strādāja, tagad tikai liek sodus, citu darī neprot. Padomju laikos veterināraā pārvaldes dienesta vetārsti brauca un paši dezinficēja fermas kopā ar saimniecību vetārstiem… brauca un strādāja visu diennaksti, tāda toreiz bija valsts nostāja, darī visu, lai slimība neizplatās.. Tagad kas notiek no tā visa?? NEKAS!! PVD tikai brauc un liek sodus, staigā un skatās vai paklājs pie ferma sir! Stulbums… PVD būtu jābrauc un kopā ar zemnikiem jādara viss , tagad no PVD puses nekas netiek darīts. lai palīdzētiu, NEKAS!!

 2. Ja ta ir pilniga patiesiba,bet tag jau neko ne viens augstak stavos nezin ka tik uzlikt
  sodus un sabast savas kabatas. Kautgan to zemnieka suri gruti razoto tiri labi padodas sava rikle iebast.

 3. Kur var pārbaudīt ka tas tiešam ir? Tik pat labi pie taši PVD ienesa karantīnu! Viņiem par to maksā lai tik visi izkautu cūkas un būtu zaudējumus. Tas ir lielais EIROPAs un ASV plans lai tik mēs pirktu viņu ģenētisko barību un kļūtu vēl nevelīgāki! Tas ir izdevīgi – mūs iznīcināt lai būtu atkarīgi no tiem lopiem, kas palaida!

 4. Vajadzētu izbarot tautai!Tad vairāki tūkstoši neizbrauktu no Latvijas,varētu droši teikt,ka samazinājies izbraukušo skaits…,ka šeit ir labāk nekā citur!!!Tā ir ka visur grūž ķīmiju!!!Padomju laikos tādas maucības nebija…

  1. ko te irs! kurš te Latvijā badu mirst! iedur lāpstu un tupenis aug griezdamies! izbrauc jo nevar nopirkt pakalpojumus un lux preces , un samaksāt īri…..bet ēdiena gan Latvijā netrūkst!

 5. Žēl,atceros kā vietējie zootehniķi lika izkaut visas 50 slaucamas govis un teic ka pienu neiepirks jo esot leikozas,tāpat ar cukurbietēm,un visi zvejas kuģi sazāģēti,tagad cūkas jānokauj pa tīro,vēlāk vistām pieķersies,jēriem ,bitēm,pašiem zemniekiem pie rīklēm.Nopirku 1 reiz kurzemnieka gaļasaimnieka gaļu,mēsls ne gaļa ne pēc kā negaršoja,tagad grūdīs tonnas no spānijas ar gaļu kura ievazā mēri Latvijā,lai PVD aizliedz imporetēt cūkgaļu un citus lauksaimniecības produktus,Latvija tikai tad uzplauks pa īstam kad visi lauki būs apkopti ,tā varētu turpināt…

 6. Jo lielāka cūku ferma, jo drīzāk mēris klāt. Bet ja, tā, tad PVD ir atkal apliecinājis savu mazspēju. Kurš ir PVD vadītājs? Kapēc neatkāpjas? Salīdzinājumā – ja no citeuma izmuktu pārdesmit zeki, tad iekšlietu ministrs atkāptos. Bet te neko…un vēl lepni paziņo, cik viņi labi strādā. Kurš apmaksās cūkkopjiem vaislas ganāmpulka atjaunošanu?

 7. Nekas, paviosam tuvu ir ziema un mēris bailēs no sala aizlaidīsies uz mežu. Visas lielākās fermas ir izkautas, vairāk nav pie kā pieķerties, nākamajā vasarā varēs sākt sirot pa viensētām, šur tur vēl laucinieks ar maziem ienākumiem iztikai audzē pa kādam ruksim. Pilnīgs absurds. Vai tiešām visas 6ooo cūkas slimas, pareizāk būtu slimās izolēt, bet pārējās novērot. Latvijā viss pieder kaut kam Āzijā, Āfrikā, tikai ne latviešiem, tikai kāda kripatiņa meža palikusi. Latvija pamazām kļūst par koloniju. ejam ,vēlējam valstij “galvu” cerībā uz labāku dzīvi, bet notiek pretējais, kā parunā, kurš staigāja kažokā ,tas staigās, kurš sūkāja ķepu, tas arī turpmāk sūkās. Laukos plaukst nabadzība, veikalos cenas aug kā sēnes. Visatļautība visapkārt un nav kam sūdzēties, jo tik un tā nesadzirdēs , paēdušais izsalkušo nesapratīs. Kad tuvojas vēlēšanas, solījumi birst kā pupas, bet līdz ko krēsls ieņemts- še jums piga. Nav tālu saimas vēlēšanas, vērts padomāt, vai piedalīties un gremot sasolītos “batonus ausīs” un pirkt iespējams suņa gaļu, ko atvedīs no Ķīnas, jo savs bekoniņš būs “gāzes ” furgonā utilizēts.

Pievienot komentāru