Laukos
Dārzeņi un augļi

VAAD: Kaitēkļu izplatību šogad lielākoties noteiks laika apstākļi pavasarī0


Spradzis.
Spradzis.
Foto no LA arhīva.

Kaitēkļu izplatību šogad lielākoties noteiks laika apstākļi pavasarī, atzina Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) Integrētās augu aizsardzības daļas vadītāja Anitra Lestlande.

Viņa pastāstīja, ka Latvijā šoziem ilgstoši nav bijusi zema temperatūra, kas pārsniegtu mīnus 20 grādus, lai jebkāda veida kaitēkļi izsaltu. Tajā pašā laikā tik liels sals potenciāli negatīvi var ietekmēt kultūraugus. “Daļa ziemojošo kaitēkļu varētu izsalt, ja būtu ilgstošs – vismaz trīs nedēļas – kailsals ar zemu temperatūru, bet tas, savukārt, noteikti negatīvi ietekmētu kultūraugus,” teica VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas vadītāja.

Lestlande arī piebilda, ja pavasaris būs agrs ar siltu laiku un bez aukstuma periodiem, kaitēkļi modīsies agri un savairosies lielā skaitā. Tādējādi tie kultūraugiem attīstības sākumposmā var būtiski kaitēt. Savukārt, ja pavasaris būs vēls un vēss, kaitēkļi būs neaktīvi kultūraugi attīstības procesā. Tādā situācijā augi attīstīties nedaudz lēnāk, bet stabilāk un vēlāk būs spēcīgi un pietiekami paaugušies, lai kaitēkļi tos ietekmētu. Savukārt, ja pēc agra siltuma perioda sekos vēss laiks, daļa atmodušos kaitēkļu var aiziet bojā.

VAAD novērojumi un prognozes attiecībā uz kaitēkļu izplatību laukaugos dažādos reģionos liecina, ka Vidzemes reģionā būs vietas graudaugu sējumos, kur arī šajā sezonā parādīsies labības spradzis. Arī Zemgalē šajā gadā vasarāju sējumos, visticamāk, būs novērojams spradzis un tā radītie bojājumi. Labības spradzis nopietnus bojājumus augu attīstības sākumā var nodarīt visām vasarāju graudaugu sugām Kurzemē, bet Latgalē tā sastopamība katru sezonu ir mainīga un galvenokārt atkarīga no laika apstākļiem agrā pavasarī.

Vidzemē pastāv arī rudzu tripša izplatības risks. Piemēram, Ziemeļvidzemes reģionā graudaugu sējumos praktiski vienmēr ir rudzu tripši un tie var parādīties jau stiebrošanas sākuma stadijā. Rudzu tripša izplatība Kurzemē šajā sezonā būs atkarīga no augsnē pārziemojušo īpatņu daudzuma katrā konkrētā sējumā. Vidzemē jūnija beigās vai jūlija sākumā uz graudaugiem var parādīties ievu-auzu laputis. Nav izslēgts, ka sējumus Kurzemē šā gada veģetācijas periodā apdraudēs arī pārlieku liela ievu-auzu laputu invāzija, ja maija beigās – jūnija sākumā būs karsts un sauss laiks. Ja jūnija beigās būs silts, arī Latgalē ievu-auzu laputis pārlidos uz graudaugiem.

Labības sarkankakla un labības zilā lapgrauža izplatība būs atkarīga no laika apstākļiem – jo pavasaris iestāsies agrāk un būs siltāks, jo agrāk parādīsies kaitēkļu kāpuri un postījumi var būt nozīmīgāki, bet vēsā un lietainā laikā to skaits varētu būt neliels. Lapgrauži labību laukos Zemgalē būs sastopami arī šajā gadā, bet to daudzums būs atkarīgs no laika apstākļiem veģetācijas periodā.

LA.lv
LA
Laukos.lv
Laukos
PVD atkārtoti konstatē salmonellu Ukrainas izcelsmes olu baltuma produktā 1
1 diena
LE
LETA/BNS
Laukos
Lietuvas minerālmēslojuma tirdzniecības kompānijas “Scandagra” peļņa sarukusi līdz 2,275 miljoniem eiro
1 diena
AT
Agro Tops
Laukos
Vienkārši padomi miniiekrāvēja izvēlei
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Kultūra
Nīcas novada svētkos atdzīvinās leģendāro filmu “Kāzas Nīcā”
14 minūtes
LE
LETA
Dabā
Tveici pēcpusdienā pārtrauks lietus un negaisa mākoņi
54 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
Nemiro: nevis algu pacelt, bet gan neapliekamo minimumu
39 minūtes
Raivis Šveicars
Ekonomika
“Izskatās pēc politiskā teātra un spekulācijām.” Eksperti par OIK parlamentārās izmeklēšanas komisiju
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Divus policistus apsūdz par vidēja smaguma miesas bojājumu nodarīšanu aizturētajam
26 minūtes