Laukos
Dārzeņi un augļi

VAAD: Kartupeļu laukos izplatās Kolorādo vaboles0

Kolorado kāpurs. Foto: I.Liepiņa

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) informē, ka jūnija otrajā nedēļā kartupeļu stādījumos konstētas kartupeļu lapu sausplankumainības Alternaria solani (izplatība 2%) pazīmes, kā arī 19. jūnijā pirmo reizi novēroti kartupeļu lapgrauži jeb Kolorādo vaboles ar 2% līdz 4% izplatību.

Lai arī šogad kartupeļu lapgrauži novēroti par 10 dienām vēlāk nekā 2017. gadā, saglabājoties līdzšinējiem laikapstākļiem kaitēklis var savairoties masveidā, tādēļ zemniekiem jāveic lauku apsekojumi, lai novērstu kartupeļu lapgraužu savairošanos. Lapgraužu attīstību veicina sauss un silts laiks. Gan vaboles, gan kāpuri barojas ar kartupeļu lapām, izgraužot tajās neregulārus robus. Stipras invāzijas gadījumā lapas nograuž pilnībā, atstājot tikai stublāju.

Galerijas nosaukums

Viena Kolorādo vaboļu mātīte spēj vasarā izdēt līdz 1000 oliņu, kurām nav neviena nopietna dabiskā ienaidnieka, kurš pārtrauktu to attīstības procesu, – nelielu daļu iznīcina dažu sugu mārītes un zeltactiņas.

Pēc pāris nedēļām atkarībā no gaisa temperatūras no oliņām izšķiļas kāpuri, kuri, intensīvi barojoties ar kartupeļu lapām, strauji aug un izklīst pa kartupeļu ceru. Uz viena cera var atrast pat vairāk nekā 40 kāpuru, bet visbiežāk vienkopus barojas līdz 20 kāpuriem. Kukaiņēdāji putni šos kāpurus neaiztiek, jo tiem ir nepatīkama smaka. Kāpuru barošanās intensitāte aug līdz ar to augšanu, un tā ilgst mēnesi. Pēc tam oranži sarkanais kāpurs uz apmēram divām nedēļām iekūņojas augsnē, lai augusta sākumā kartupeļu laukā parādītos kā jaunā vabole.

Lai kaitēklis neiznīcinātu kartupeļu lapas un līdz ar to neradītu ražas zudumus, tas jāierobežo. Mazdārziņos tas iespējams, mehāniski nolasot vaboles un kāpurus, pēc tam tos iznīcinot. Lielākās platībās jālemj par atbilstoša insekticīda smidzinājumu, ja drīz pēc kāpuru izšķilšanās nograuzti vidēji 8%-10% no kartupeļu lapu virsmas.

Papildus informāciju par kartupeļu lapgrauzi Leptinotarsa decemlineata un kartupeļu lapu sausplankumainību Alternaria solani var atrast VAAD kaitīgo organismu datu bāzē un Kartupeļu integrētās augu aizsardzības kultūrspecifiskajās vadlīnijās.

Šobrīd laukaugu sējumos ir aktuāli gan kaitēkļi, gan slimības. Kā vienu no izplatītākajiem kaitēkļiem šobrīd var minēt laputis, kuru izplatība svārstās no 2% – 50%. Laputis novērotas graudaugu un tauriņziežu sējumos un augļu koku stādījumos.

Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu kartē.

LA.lv