Laukos
Graudkopība

VAAD: Uz nesen sētajiem ziemājiem novērojamas dažādas slimības0


Kāpostu cekulkode.
Kāpostu cekulkode.
Foto: VAAD

Gaisa temperatūrai kļūstot vēsākai un nokrišņu daudzumam palielinoties, pašlaik slimības novērojamas ne tikai uz veģetācijas beigu periodā esošajiem augiem, bet arī uz nesen sētajiem ziemājiem, liecina Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) informācija.

VAAD dati liecina, ka rapšu neīstās miltrasas attīstība sastopama vidēji ar 4% izplatību, bet krustziežu sausplankumainība novērota ar 4% vidējo izplatību.

Ziemas rapšu vidēji trīs līdz piecu attīstības stadiju jaunās lapas iecienījušas laputis, rāceņu balteņu kāpuri un alotājmušu kāpuri, tomēr līdz ziemai šie kaitēkļi būtisku kaitējumu augiem nenodarīs.

Arī kukurūzas sējumos rudenī izplatījušās slimības, kas skārušas kukurūzas vālītes. Šonedēļ kukurūzu lielajos tīrumos novērota fuzarioze ar 8% izplatību, bet melnplauka sastopama vidēji ar 4% izplatību.

Tikmēr kāpostu stādījumos izplatītas bija kāpostu cekulkodes un to kāpuri. Patlaban aizvien galviņkāpostu stādījumos var novērot lidināmies cekulkožu un kāpostu balteņu imago. Tās kāpostgalvas, kuras kaitēkļi apskādējuši, ir pakļautas slimību infekciju riskam – pelēkajai puvei un baltajai puvei.

Uz augļiem novērotas dažādu kaitēkļu atstātās pēdas. Šonedēļ kraupja vidējā izplatība sasniegusi 14%, – stipras kraupja infekcijas rezultātā uz augļiem veidojas plaisas, kurās attīstīties var augļu parastā puve, arī pēc ievietošanas noliktavā. Ābolu tinēju kāpuri augļos izplatījušies 4% apmērā. To bojājumi atpazīstami pēc alojumiem augļos un kāpuru atstātajiem ekskrementiem ābola serdes daļā.

VAAD atgādina, ka kaitēkļi patlaban meklē piemērotas vietas ziemošanai, tādēļ, lai samazinātu to izplatību nākamajā sezonā, jāsamazina kaitēkļiem piemērotās ziemošanas vietas – no augļu koku stumbriem jānotīra ķērpji, nost lūpošā miza, sūnas un jāsavāc nobirušās lapas. Kukaiņi ziemo arī augsnes virskārtā, tādēļ var izmantot gan augsnes rušināšanu, kā arī aizvākt ziemošanai piemēroto mulčas materiālu, ja tāds ir, piemēram, ap ogu krūmiem. Augļkopjiem jāizvērtē, cik liela bijusi kāda kaitēkļa invāzija dārzā un vai ir nepieciešams samazināt to ziemošanas vietas.

LA.lv
AT
Agro Tops
Laukos
Ukrainā sākta jauna zīmola traktoru ražošana
1 diena
AT
Agro Tops
Laukos
Jaunumi augu aizsardzības līdzekļu reģistrā – dzīvie organismi
1 diena
LE
LETA
Laukos
Kooperatīva “Agrario” apgrozījums pagājušajā finanšu gadā saruka līdz 960 251 eiro
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Pūce pieļauj iespēju saglabāt Liepājai, Rēzeknei un Daugavpilij atsevišķu pašvaldības statusu
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Vai beidzies čeku loterijas bums?
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Šonedēļ līs retāk! Sinoptiķi jau izsaka versiju, kāda varētu būt ziema Ziemeļeiropā
2 stundas
LE
LETA
Sports
Sevastova ar pārliecinošu uzvaru sāk turnīru Maskavā
57 minūtes
LA
LA.LV
Kultūra
Radošo personu atbalsta programmā samazinās piešķīrumu senioriem 1
3 stundas