Laukos
Tehnika

Vācu ‘Fendt’ inovācijas nākotnes lauksaimniecībai0

Lai ražas novākšana būtu efektīvāka, visai transporta ķēdītei no lauka līdz glabātavai jāfunkcionē bez aizķeršanās. Vācijas kompānija Fendt ražas novākšanas procesu optimizējusi ar aplikāciju Fendt Logistic.

Lai panāktu racionālu un efektīvu tehnikas koordināciju, nepieciešama visa informācija par procesā iesaistīto mašīnu uzpildes līmeni, kā arī visu pārējo ražas vākšanas ķēdītē iesaistīto elementu atrašanās vietu. Tiklīdz kļūst zināms, ka vienas mašīnas uzpildes maksimālais līmenis sasniegts, to tūdaļ nomaina nākamā mašīna. Šai shēmai jāstrādā neatkarīgi no katras konkrētās mašīnas markas un tās komplektācijas. Visai ražas novākšanā iesaistītajai tehnikai jābūt apvienotai vienā ķēdītē.

Šā uzdevuma īstenošanai tika radīta Fendt Logistic aplikācija, kas strādā neatkarīgi no tehnikas raksturlielumiem. Algoritms atpazīst atkārtotās situācijas un katrai nākamajai var piedāvāt aizvien precīzāku iekraušanas un izkraušanas prognozi.

Praksē tas funkcionē šādi: visi vadītāji savos viedtālruņos vai planšetēs uzstāda aplikāciju Fendt Logistic, norāda lietotāja datus un konkretizē savu lomu – novākšanas tehnikas vai transporta mašīnas vadītājs. Lauksaimniecības uzņēmuma vai saimniecības vadītājs, vai arī par kravas transportēšanu atbildīgā persona var sastādīt pasūtījumu, norādot pamatdatus: apstrādājamais lauks, izmantotā tehnika, ražas uzglabāšanas vieta (izkraušanas stacija, noliktava, elevators u. c.). Minētā persona tāpat kā tehnikas vadītāji kopā ar aplikāciju saņem apstrādājamā lauka karti, informāciju par visu procesā iesaistīto mašīnu atrašanās vietu, izmantojamās tehnikas navigācijas datus un klasifikāciju. Savukārt kombaina vadītājs ar izsaukuma funkcijas palīdzību var padot signālu tuvākajam transportlīdzeklim vai nosūtīt to uz konkrētu vietu, kur gaidīt kombainu.

Turklāt aplikācija ļauj par kravas transportēšanu atbildīgajai personai pēc vajadzības vai situācijas koriģēt izmantojamo tehnikas vienību skaitu tieši kulšanas laikā. Visi ķēdes posma dalībnieki var komunicēt savā starpā čatā un saņemt informāciju, piemēram, par sastrēgumiem uz ceļa, apbraukšanas iespējām vai avārijām.

Dažiem lauksaimniecības uzņēmumiem bija iespēja Fendt Logistic testa režīmā izmēģināt jau šāgada kukurūzas novākšanā.


Sagatavots pēc āŗzemju preses materiāliem
Vairāk lasiet žurnāla Agro Tops oktobra numurā

LA.lv