Laukos
Dārzeņi un augļi

Vai jauns brīnumlīdzeklis kartupeļu audzēšanā?0

2018. gada martā no profesionāla dārzeņu audzētāja saņēmu jautājumu, cik efektīvi un lietderīgi kartupeļu lakstu puves (Phytophthora infestans) ierobežošanai izmantot Perfectpur Flora preparātu, ko piedāvā Amway izplatītāji.

Šis jautājums ieinteresēja arī mani kā kartupeļu audzētāju. Sazinoties ar Amway izplatītājiem Latvijā, viņi ieteica ar šo jautājumu vērsties pie tirgotājiem Austrijā. Amway izplatītāji Austrijā iedeva ražotājfirmas kontaktus un slavēja Perfectpur produkciju. Vērsos pie ražotājiem Vācijā un sīki iztaujāju par preparāta izmantošanas veidiem, iedarbību uz cilvēka organismu, vidi un karantīnas organismiem. Vai līdzeklis ir reģistrēts Eiropas Savienībā (ES) un Latvijā? Cik efektīva ir iedarbība uz Phytophthora infestans? Vai varu iepazīties ar izmēģinājumu rezultātiem? Pajautāju, cik daudz darbīgās vielas paredzēts hektāra apstrādei kartupeļiem un kāda ir darba šķīduma optimālā koncentrācija.

Plašs iedalījums un lietojums

Perfectpur produktiem esot plašs iedalījums un lietojums: Horse, Animal, Skin, Home, Med, Flora. Šis preparāts esot bioloģisks, pēc ķīmiskās formulas atbilstot cilvēka asarām. Dažādās koncentrācijās to lieto telpu dezinfekcijai pret baktērijām, sēnēm un pat vīrusiem. Izmanto medicīnas mašīnās un slimnīcās – operāciju zālēs dezinfekcijai. Derot arī lauksaimniecībā siltumnīcām un kartupeļiem. Preparāts esot atļauts ES. Atsauksmes no Vācijas, Austrijas, Ungārijas un citu valstu zemniekiem esot pozitīvas. Man derēšot divi preparāti: Perfectpur Flora (augiem) un Perfectpur Med (medicīnai). Cik daudz es gribot pirkt? Diemžēl uz jautājumu par darbīgās vielas devām un darba šķīduma koncentrāciju vācieši skaidru atbildi nespēja dot.

Man tas viss atgādināja kāda brīnumlīdzekļa, kas der visam, re­klāmu. Tāpēc īsta ticība neradās. Piedāvāju veikt profesionālus izmēģinājumus ar viņu līdzfinansējumu. Vācieši pieprasīja detalizētu informāciju par manu pieredzi starptautiskos pētījumos. Kad biju iesniedzis pārskatu par izmēģinājumu veikšanu vairāk nekā 20 valstu kartupeļu selekcijas firmām, vācieši sazinājās ar Vācijas selekcijas firmām. Kad bija guvuši apstiprinājumu maniem vārdiem, sarunas pārtrūka. Manus profesionālos pakalpojumus viņiem nevajagot, vai nu es pērkot vai ne.

Izmēģinājuma ierīkošana

Foto: Elena Masiutkina/Shutterstock

Man bija radusies interese pārbaudīt šo bioloģisko fungicīdu, tāpēc nopirku nelielu daudzumu, lai izmēģinātu.

Vienfaktora izmēģinājumi tika ierīkoti septiņos variantos ar četriem atkārtojumiem ar vienādu mēslojumu, stādīšanas, apstrādes, novākšanas laiku. Šķirne ‘Vineta’. Vienīgā atšķirība – fungicīds (lakstu puves ierobežošanas līdzeklis).

Flora 1:5 – Perfectpur Flora (paredzēts augiem) atšķaidīts ar ūdeni attiecībā 1:5.

Med 1:3 – Perfectpur Med (medicīnas telpu, transporta dezinfekcijai) atšķaidīts attiecībā 1:3.

Med 1:100 laistīšana – medicīnai paredzētais preparāts attiecībā 1:100 netiek miglots, bet kartupeļu laksti tiek laistīti ar darba šķīdumu 0,8 litri uz vienu kartupeļu ceru (0,8 l/0,21 m2).

Izmēģinājumu rezultāti pierāda, ka Latvijā lietotie atļautie augu aizsardzības līdzekļi ir pietiekami efektīvi kartupeļu lakstu puves ierobežošanai un kvalitatīvu lielu ražu veidošanai. Arī finansiāli Ridomil Gold lietošana ir lētāka. Tomēr savus aprēķinus neminēšu, jo katrā saimniecībā lauku darbu izmaksas ir atšķirīgas.

Bioloģiskajiem audzētājiem un mazdārzniekiem

Bioloģiskās kartupeļu ražošanas uzņēmumiem un mazdārziņu īpašniekiem jaunais preparāts varētu būt interesants, ko norāda Flora 1:1 iedarbība uz kartupeļu lakstu puves ierobežošanu (otrais labākais rādītājs izmēģinājumos).

SVARĪGI

Jebkādu preparātu, kas nav iekļauti Valsts augu aizsardzības dienesta atļauto augu aizsardzības līdzekļu sarakstā, lietošana nav pieļaujama. Lai šādus preparātus lietotu kartupeļu aizsardzībai, jāveic nopietna preparāta izpēte iedarbībā uz cilvēka organismu un apkārtējo vidi. Mani izmēģinājumi ir tikai vispārīgs ieskats preparāta iedarbības efektivitātē kartupeļu lakstu puves izplatības ierobežošanai.

LA.lv