Laukos
Piensaimniecība

Vai drīzumā piena produkti maksās dārgāk? Skaidro Ingūna Gulbe0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/Edijs Pālens

Piena produktu cenām tuvākajos mēnešos Latvijā nav pamata būtiski mainīties salīdzinājumā ar pašreizējo cenu līmeni, aģentūrai LETA sacīja Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja Ingūna Gulbe.

“Piena produktiem kopumā [šogad] ir mazliet kāpusi mazumtirdzniecības cena, bet lielam cenu kāpumam turpmāk neredzu pamatu,” teica Gulbe, piebilstot, ka piena tirgū kopumā situācija ir stabila, tostarp vidējā piena iepirkuma cena Eiropas Savienībā (ES) saglabājas stabila, kā arī neskaidrībām saistībā ar Ķīnas un ASV tirdzniecības līgumu nevajadzētu būtiski ietekmēt piena produktu cenas.

Tikmēr nelielais piena produktu mazumtirdzniecības cenu kāpums šogad, pēc Gulbes teiktā, ir saistīts ar algu pieaugumu, nodokļu izmaiņām un loģistikas izmaksu pieaugumu utt.

Tajā pašā laikā viņa minēja, ka Latvijā piena pārstrādātājiem jākāpina ražošanas efektivitāte, lai uzlabotu konkurētspēju pasaules tirgū. Neraugoties uz to, ka piena iepirkuma cena Latvijā ir viena no zemākajām visā ES, Latvija ar zemo izejvielas cenu nespēj būt konkurētspējīgākā pasaules tirgū. “Mūsu produkti nav vislētākie, lai gan izejviela ir vislētākā,” teica Gulbe.

Vienlaikus Gulbe uzsvēra, ka Latvijā ir arī ļoti konkurētspējīgi, pasaules līmeņa piena pārstrādes uzņēmumi, kas globālajā tirgū strādā stabili.

Tostarp viņa norādīja, ka, piemēram, “Food Union” paaugstinājis patērētāju izpratni par kvalitatīvu saldējumu, kas ir vērtējams pozitīvi, kā arī vairāki mazie piena pārstrādes uzņēmumi meklē nišas produktus, papildina produkcijas portfeli, apmeklē starptautiskās pārtikas ražošanas izstādes.

Līdz ar to daļa no piena pārstrādātājiem virzās pareizā virzienā, bet ir arī tādi uzņēmumi, kas stagnē.

Jau ziņots, ka Eiropas Komisijas Piena tirgus novērošanas centra dati par ES dalībvalstu provizoriskajām piena iepirkumu cenām liecina, ka Latvijā piena iepirkuma cena šogad aprīlī bija 303,6 eiro tonnā, kas ir iepriekšējā mēneša līmenī. ES vidējā piena iepirkuma cena šogad aprīlī bija par 0,4% augstāka nekā mēnesi iepriekš.

AREI ir Latvijas Lauksaimniecības universitātes pārraudzīta iestāde. Institūtu izveidoja Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta, Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūta, Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta un Latvijas Valsts augļkopības institūta reorganizācijā.

LA.lv
AT
Agro Tops
Laukos
Ukrainā sākta jauna zīmola traktoru ražošana
1 diena
AT
Agro Tops
Laukos
Jaunumi augu aizsardzības līdzekļu reģistrā – dzīvie organismi
1 diena
LE
LETA
Laukos
Kooperatīva “Agrario” apgrozījums pagājušajā finanšu gadā saruka līdz 960 251 eiro
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Pūce pieļauj iespēju saglabāt Liepājai, Rēzeknei un Daugavpilij atsevišķu pašvaldības statusu
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Vai beidzies čeku loterijas bums?
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Šonedēļ līs retāk! Sinoptiķi jau izsaka versiju, kāda varētu būt ziema Ziemeļeiropā
2 stundas
LE
LETA
Sports
Sevastova ar pārliecinošu uzvaru sāk turnīru Maskavā
55 minūtes
LA
LA.LV
Kultūra
Radošo personu atbalsta programmā samazinās piešķīrumu senioriem 1
3 stundas