Laukos
Bizness

Vai mūs sagaida pārtikas cenu pieaugums? Nākamnedēļ informēs par tirgus tendencēm0

Foto – LETA

Latvijas lauksaimniekiem un pārtikas ražotājiem 2017. gads ir bijis neviennozīmīgs, turklāt gaidāmas jaunas tendences saistībā ar eksporta tirgiem, liecina lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra rīcībā esošā informācija.

Kā norāda centra vadītāja Ingūna Gulbe, piena ražotāji pēc ilgās krīzes atkal saņem ”pieklājīgu” cenu par pārdoto pienu un jau kādu laiku ar situāciju ir apmierināti. Savukārt graudkopjiem lietainā sezona radīja nopietnas problēmas. Ļoti labi izaugušais daudz kur palika nenovākts, bet ja arī izdevās novākt, tad graudiem jau bija zudusi kvalitāte. Arī dārzeņu audzētaji nevarēja novākt ražu lielā slapjuma dēļ. Rezultāti cīņā ar Āfrikas cūku mēri neiepriecina cūku audzētājus.

Tikmēr pasaulē pārtikas un lauksaimniecības produktu tirdzniecības apjomi turpina pieaugt. Ikgadējā importa kopvērtība pasaulē 2017. gadā palielināsies par 6%, sasniedzot otro augstāko līmenī pēc 2014.gada rekorda. Pēdējo divu gadu laikā pārvadājumu izcenojumi ir bijuši svārstīgi, bet kopumā augoši. ASV kviešu pārvešana no Meksikas līča uz Āzijas valstīm šogad ir par 36% dārgāka. Neskatoties uz to, starptautiskās tirdzniecības apjoms pasaulē ir pieaudzis visās produktu grupās. Lielākais absolūtais pieaugums ir dzīvnieku produktiem un graudaugiem. Piena produktu importa kopvērtība pieaugs visstraujāk, par 51%. Gaļas importa palielinājums būs 22%, sasniedzot vēsturisko rekordlīmeni. Kukurūzas pieprasījums arī strauji palielinājies. Izņēmums ir cukurs, kur starptautiskais imports būs mazāks.

“Kā tas viss atsauksies uz Latvijas lauksaimniecības un pārtikas tirgu? Vai Apvienoto Arābu Emirātu tirgus būs nozīmīgākais noieta tirgus ārpus tradicionālajiem eksporta tirgiem Eiropā? Interese par SIA “Mottra” zivju delikatešu un ikru segmenta piedāvājumu var pavērt plašas noieta iespējas, jo papildus mazumtirdzniecībai interese ir arī no HoReCa sektora puses. Nozīmīgs faktors eksporta pieaugumam šajā valstī ir arī gaļas pārstrādes uzņēmuma “Nākotne” sertifikācija šajā tirgū, kurš plāno uzsākt gaļas eksportu. Arī AS “Tukuma piens” paplašina esošā eksporta sortimentu. Vai nenovāktā dārzeņu raža slapjā rudens dēļ būs iemesls dārzeņu cenu kāpumam veikalā? Vai to kompensēs no nākošā gada ieviestā pazeminātā PVN likme? Vai būtiski pieaugušās pārtikas iepakojuma cenas tik pat būtiski ietekmēs visu pārtikas produktu cenas? Vai sviests kādreiz paliks lētāks?,” retoriski vaicā Gulbe.

Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes preses brīfingā sniegs Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja 12.decembrī plkst.11.30.

Plānots , ka preses brīfings notiks nākamnedēļ, 12.decembrī plkst.11.30 Agroresursu un ekonomikas institūtā Rīgā, Struktoru ielā 14.

LA.lv