Piens, Veikalā un tirgū

Vai sviesta pircējus vazā aiz deguna?

Ingrīda Mičāne, Uldis Graudiņš

Kopš sviesta paciņas cena Latvijā pārsniegusi 2 eiro, plašsaziņas līdzekļos un ļaužu sarunās nerimst pārspriedumi, kāpēc tas tā noticis un vai Latvijas pircējs netiek vazāts aiz deguna ar stāstiem par “tendencēm visā Eiropā” un “pasaulē modē nākušo sviestu”. Publika sašutusi rāda uz veikalos un tīmeklī redzētajām cenām citās valstīs, kur šim produktam nebūt nav tika augsta cena kā mūsu valstī.

Turklāt cenu atšķirības ir pat viena veikala tīkla ietvaros Baltijas valstīs. Piemēram, konstatēts, ka vienas un tās pašas “Rimi Basic” sviesta paciņas cena Latvijā ir par 84 centiem augstāka nekā Lietuvā un Igaunijā. Tviterī konta @Nepareizais īpašnieks raksta: “Sviests “Rimi Basic” 180 g, 82% Latvijā maksā 2,09 eiro, Lietuvā -1,25 eiro, Igaunijā – 1,25 eiro. Vai man vienīgajam ir sajūta, ka “Rimi” mūs uzskata par “lohiem”?

Turklāt izrādās, ka ražotāju cenas Lietuvā un Igaunijā, vai, piemēram, Vācijā ir pat augstākas nekā Latvijā, proti, cena, par kādu ražotājs to nodod tālāk tirgotājam, taču sviesta paciņa veikala plauktā kaimiņvalstu un arī Vācijas pircējam izmaksā lētāk.

Nav viegli noskaidrot, kāpēc šādas atšķirības, jo ne tirgotāji, ne ražotāji nevēlas atklāt, kā veidojas sviesta paciņas cena Latvijā. Piena pārstrādātāji aicina pievērst uzmanību veikalnieku uzliktajam uzcenojumam. Taču tirgotāji izvairīgi atrunājas, ka cenšoties iespējami saudzīgi manipulēt ar “plaukta” uzcenojumu, apzinoties iedzīvotāju pirktspēju, tomēr esot jāpielāgojas ražotāja piegādātā sviesta jau uzceltajai cenai.

“LA” aprēķini gan liecina, ka vairāk nekā trešo daļu no sviesta paciņas cenas saņem Latvijas tirgotāji. Uz to norāda arī piensaimnieku kooperatīva “Straupe” vadītājs Imants Balodis: “”Straupe” savos veikalos sviestam liek līdz 20% uzcenojumu, bet lielveikalos tam ir 40 – 50% uzcenojums”.

Šobrīd Rīgas Centrāltirgū sviests ir lētāks nekā veikalos, tomēr cerēt uz lētu iepirkšanos nevar. Pārdevēji brīdina, ka arī tur turpmāk sviests būs dārgāks.

Vairāk lasiet “Latvijas Avīzes” 16.augusta numurā vai e-izdevumā.

16 Komentāri

 1. Aiz deguna vazāti tiek visu pārtikas produktu pircēji! Pirmkārt jau ar superaugsto pievienotās vērtības nodokli,kas trešajā nabadzīgākajā Eiropas Savienības valstī Latvijā pat pašiem nepieciešamākajiem pārtikas produktiem
  ir vairākkārt augstāks,nekā citās Eiropas valstīs!

 2. Jau sen ir zināms, ka augsto cenu iniciātori ir valdība. Viss ir ļoti vienkārši, augstākas cenas = lielāks PVN ieņēmums + lielāks UIN.
  Ar valsts valdīšanu ZZS + Saskaņa ir iebraukusi tik dziļi auzās, ka jāceļ ne tikai nodokļi, bet izdevumi (savi ienākumi) jākompensē arī ar cenu celšanu.
  Tirgotājs, taču, pretī nerunās.

 3. Izskatās, ka tiek gatavota labvēlīga augsne Lidl ienākšanai, jo pēkšņi viss ir slikti – olas sprostos, sviests dārgs – atnāks Lidl un mūs glābs 😀

 4. Valdniekiem nav laika atbalstit savus pavalstniekus.Jābraukā pa Aglonas svētkiem lai izrāditu savu varenību un dievticību tautas priekšā.Tanī pašā laikā, lai tautai palidzēt izdzīvot šo juku laikā Vējonis,Mūrniece un citi varenie izlūdzas Dieva žēlastību tautas inīcināsanā.

 5. Nav ko pīkstēt, vai tad problēma sviestu pašam sataisīt, 35% krējums taču ir dabūjams, un mikseris ir gandrīz katrā mājā. un pat bez miksera var iztikt, sēdi pie TV un maisi, kamēr gatavs.

 6. …patiešām , tas ir VĀJPRĀTS….kas notiek…..Ka vispār var pieminēt kaut kādas Eiropas Savienības cenas, ja mūsu algas un pensijas (te runāju par strādnieku un vidusmēra cilvēku ienākumiem, kas ir no 150-450 eiro !!!! un tādi pie mums ir vismaz 40-50% !!!! iedzīvotāju)………un tie ir 10 reižu zemāki kā citu valstu iedzīvotājiem un kur tad vēl PVN, kas citās valstīs pārtikai ir līdz 10%, bet mums 21 %………
  NU KĀ VAR TIK ŠAUSMĪGI MELOT TAUTAI UN KRĀPT……

 7. mākslīgi paceltās sviesta cenas ir kampaņa- paskatīsimies pirktspējas un pieprasījuma griestus. tā kā mūsu valsts patērētāju vairākums ir pensionāri ar ļoti pieticīgām pensijām, kampaņa nevarēs būt ilglaicīga un cenas kritīs.

 8. Dievs, svètì Latviju, mūs DĀRGO tèviju. Kamēr vien būs šie tizli muļķīgie vārdi, atvainojos… Tik ilgi jau tiek pielùgts dārgumiņš….

 9. Atbraucu no Lietuvas nu ļoti dusmīga! Tur sviests- vismaz 6 veidi, viss lietuviešu un visas paciņas 200g! Cena no 7-8 €. Mums sviests no visām malām un 175 g jau izdomājuši taisīt!

Pievienot komentāru