Laukos
Politika

Vaidere: Plūdu dēļ Latvijas zemniekiem varētu būt pieejams ES atbalsts0


Eiropas Savienības karogs.
Eiropas Savienības karogs.
Foto – LETA

Eiropas Parlamenta (EP) Budžeta komitejas deputāte Inese Vaidere (ETP frakcija) ir galvenā virzītāja ziņojumam par Eiropas Savienības (ES) Solidaritātes fonda izmantošanu. Tādēļ Vaidere aicina attiecīgās Latvijas ministrijas aplēst plūdu nodarītos zaudējumus un apsvērt, vai šo zaudējumu segšanai nebūtu lietderīgi izmantot Solidaritātes fonda līdzekļus.

“Sakarā ar milzu lietavām Latgalē, kā arī citur Latvijā, radušies lieli zaudējumi zemniekiem, kā arī nodarīti būtiski bojājumi infrastruktūrai. Atbildīgajām ministrijām būtu ar steigu jāveic aprēķini par konkrētiem zaudējumiem un jāapsver, vai šo zaudējumu kompensācijai nebūtu lietderīgi izmantot Solidaritātes fonda līdzekļus,” norādīja Vaidere.

Deputāte atgādina, ka Latvija līdz šim fondu ir izmantojusi tikai vienu reizi – 2005. gadā, kad ar tā līdzekļu palīdzību tika novērsti vētras radītie zaudējumi. Citas ES dalībvalstis šī fonda palīdzību izmantojot regulāri.

“Reizēm esam nepamatoti kautrīgi un pieticīgi savu zaudējumu aplēšanā un līdz ar to dažādu Eiropas palīdzības programmu izmantošanā,” norāda Vaidere, aicinot ministrijas zaudējumus aprēķināt, ņemot vērā visus nodarītos zaudējumus gan privātajā, gan valsts sektorā dažādās nozarēs.

ES Solidaritātes pielāgošanas fonds paredzēts, lai ātri un operatīvi atbalstītu dalībvalstis to centienos novērst kaitējumu, ko radījusi dabas katastrofa, piemēram, plūdi, mežu ugunsgrēki, zemestrīces, vētras un sausuma periodi.

Šīs atbalsta kopējā pieejamā summa ES budžetā 2017. gadā ir viens miljards eiro. Fonda līdzekļi līdz šim visvairāk izmantoti, lai novērstu tieši plūdu radītos zaudējumus.

LA.lv