Laukos
Gaļa un zivis

Bitenieks: Bišu dravā ar eksperimentiem jāuzmanās0

Foto: Ieva Krūmiņa

Jautājums. Vēlos pasteidzināt bišu attīstību, jo gribu agri gatavot atdaleņus. Kad un kā to vislabāk darīt? JĀNIS TUKUMĀ

Lai apzināti stimulētu bišu vairošanos un pēc tam prasmīgi veidotu atdaleņus, vajadzīga pieredze un zināšanas, uzskata bitenieks Juris Šteiselis. Viens no svarīgiem aspektiem pavasarī ir – kur ņemt bišu mātes. Bišu masa stropos var būt saaudzēta draudīgā daudzumā, bet mātes vēl netiek tirgotas.

Iesācējam noteikti nevajadzētu tā eksperimentēt ar visām saimēm. Tas var beigties ar pamatīgu spietošanu, turklāt ir grūti saimē mazināt spietošanas noskaņojumu. Tas arī negatīvi ietekmē kopējo medus ražu.

Ja vēlas šādi stimulēt saimes, tad no aprīļa to darīt būtu īstais laiks. Šo periodu pieskaņo tam, ka maija otrajā pusē, beigās sāk tirdzniecībā piedāvāt bišu mātes. Ja to vēl nav, saimi var mazināt, ar tās aizvākotajiem periem papildinot citu saimju spēku.

Bišu stimulēšanai der gan kandijs, gan medus, gan speciālas sīrupa paketes. Papildbarību dod nelielām (līdz 500 g) porcijām. Kad tā izēsta, dod nākamo – uzliek virs ligzdas.

Taču jārēķinās, ka tas iespējams īsu laiku, jo, kad sāksies ienesums, bites svešo barību vairs negribēs. Labāk saimes augšanu stimulē medus. Saimi noteikti silti sasedz.

Pirms nopietni iejaucas bišu dzīvē, jāapzinās, kāpēc to dara. Turklāt procesi saimē visu laiku rūpīgi jāuzmana.

LA.lv