Laukos
Mežsaimniecība

Vajadzīgi meža kopēji – ar pieredzi un bez0


LVM tiek domāts arī par to, kādus darbus mehanizēt. Tā varētu būt meža stādīšana. Ne ļoti plaši, bet Skandināvijā to jau izmantojot.
LVM tiek domāts arī par to, kādus darbus mehanizēt. Tā varētu būt meža stādīšana. Ne ļoti plaši, bet Skandināvijā to jau izmantojot.
Foto – Valdis Semjonovs

Akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži” (LVM) izsludinājusi konkursu meža stādīšanai, jaunaudžu kopšanai un atjaunoto platību aizsardzībai. Pretendentiem līdz 4. oktobrim jāpiesakās elektroniskajā iepirkumu sistēmā (EIS).

Varianti ir dažādi

Līgumus ar konkursa uzvarētājiem, kuri piedāvās zemāko cenu, LVM slēgs uz trim gadiem ar iespēju tos pagarināt vēl uz diviem gadiem. Cilvēki nepieciešami meža stādīšanai, agrotehniskajai kopšanai, jaunaudžu kopšanai un atjaunoto platību aizsardzībai pret pārnadžiem. Dažādu darbu komplekti sniegs iespēju strādāt visu gadu, taču var pieteikties arī uz atsevišķiem darba veidiem. Nākamajos piecos gados LVM minētos darbus plānojusi paveikt 115 000 ha. ­Edmunds Linde, LVM Mežkopības plānošanas vadītājs: “Publiskie iepirkumi no pagājušā gada jāorganizē elektroniskajā iepirkumu sistēmā EIS. Pastāv bažas, ka šī nosacījuma izpilde virknei pakalpojumu sniedzēju varētu nenākt viegli. Tāpēc aicinām tam pievērst uzmanību un Valsts reģionālās attīstības aģentūras mājaslapā reģistrēties savlaicīgi.”

Pieteikuma sagatavošanai var saņemt palīdzību LVM reģiona klientu centrā, kurā pretendents vēlas strādāt. E. Linde sola, ka neviens netiks atraidīts, visiem viss tiks izskaidrots.

Turklāt LVM klientu centrā Rīgā un reģionos notiks informatīvi semināri, kuros stāstīs gan par reģistrēšanos EIS, gan par piedāvājumu sagatavošanu. Šī informācija pieejama LVM mājas lapā: www.lvm.lv.

Kas ir vajadzīgs, lai startētu konkursā? LVM speciālisti saka: krūmgriezis un motorinstrumenta operatora apliecība. Esot vēlams arī motorzāģis, jo reti, bet gadoties jaunaudzes, kurās tas vajadzīgs.

Lauris Ropājs, LVM Mežkopības kvalitātes vadītājs: “Pabeidzot kursus operatora apliecības iegūšanai, puiši ir izglītoti tehniskajos un darba aizsardzības jautājumos, taču ne meža kopšanā. To var apgūt, iesaistoties profesionālās pilnveides izglītības programmā Ogres tehnikumā, kurā interesenti aicināti līdz 17. septembrim pieteikties rudens apmācību grupā. Mācības plānots sākt no 1. novembra.”

Par kvalitāti piemaksā

Izsludinātajā mežkopības pakalpojumu konkursā var piedalīties gan tie, kas gadā plāno paveikt nepieciešamos darbus 20 hektāros, gan tie, kas to var izdarīt 200 un vairāk hektāros. Gaidīti tiek piedāvājumi gan no sadarbības partneriem ar pieredzi, gan arī bez iepriekšējās pieredzes.

L. Ropājs: “Par paveikto darbu mēs samaksājam laikus. Jau otro gadu esam ieviesuši piemaksu par augstāku kvalitāti. Ja darbi ir paveikti kvalitatīvi un termiņā, tad pie līguma cenas par 1 ha var saņemt papildu piemaksu līdz 15 eiro. Šī sistēma mums jau kādu laiku strādā, un pakalpojuma sniedzēji šo iespēju augstu novērtē.”

LVM garantē stabilitāti: ilgāka termiņa līgumu, garantētu darba apjomu un savlaicīgu apmaksu. LVM speciālisti stāsta, ka pēdējos piecos, bet īpaši jau pēdējos divos gados cenu kāpums ir jūtams, tāpēc ļoti grūti prognozēt, kādas šogad varētu būt minēto darbu konkursā piedāvātās cenas.

E. Linde: “Mežinieki ir izturīgi un pieraduši strādāt ekstremālos apstākļos, arī tik karstā vasarā, kāda bija šogad. Viņi darbu sāk ap četriem no rīta un strādā līdz pusdienlaikam. Lai nopelnītu ap 1000 eiro, mēnesī jāizkopj aptuveni 10 – 12 ha. Strādājot katru darba dienu, vīrs ar pieredzi to var paveikt.”

Publikācija tapusi sadarbībā ar Meža attīstības fondu.

LA.lv