Laukos
Atpūta

Vasaras pilnbriedā – uz Alūksni0

Publicitātes foto

Kurp doties šovasar? Uz Latvijas ziemeļaustrumiem! Tur drūzmējas balti mākoņi, tur ezeri zili kā rudzupuķes. Alūksne ir visaugstāk esošā Latvijas pilsēta, tā atrodas 200 metru virs jūras līmeņa. Zaļu pakalnu, dārzu un parku pilsēta ezera krastā. Tur ir ko redzēt gan dabas baudītājiem, gan vēstures izzinātājiem, gan dažādu prasmju apguvējiem.

 

Skats no augšas un tumsā

Vispirms uz visām debespusēm var paskatīties no augšas. 37,8 metrus augstais skatu tornis Tempļa kalna parkā ir absolūta koka konstrukcija! Līdz augšējai skatu platformai ved 153 pakāpieni. Grūti uzkāpt? Nieks! Laiku pa laikam var apstāties un pavērties apkārt. No torņa paveras gleznains skats uz muižas parku, Alūksnes ezeru un vēsturisko Livonijas ordeņa pili, kā arī citiem nozīmīgiem Alūksnes objektiem.

Viena lieta ir to visu apskatīt dienas laikā, bet ir vērts sagaidīt tumsu, jo Alūksne abpus ezeram un uz tā naktī noslēpumaini pārvēršas par romantisku gaismas piedzīvojumu. Izgaismots ir Slavas templis – granīta rotonda Tempļa kalnā, gājēju tilts, fantastiska gaismu un krāsu spēle ir Alvita Grīvnieka veidotajās strūklakās Jaunās pils parkā un Alūksnes ezerā, izgaismota ir arī 18. gs. agrīnā klasicisma stilā celtā Alūksnes Evaņģēliski luteriskā baznīca, 7. Siguldas kājnieku piemineklis.

No 2. līdz 4. augustam tiks svinēti pilsētas svētki, kuru devīze – Alūksne ir visskaistākā. To grandiozā atklāšana notiks Pilssalas estrādē ar koncertiem, uguņošanu un balli. Sestdien, 3. augustā, pie Jaunās pils būs mājražotāju un mākslas darbu tirgus Radošais dārzs. Tie, kuriem nepatīk burzma, var apmeklēt vairākas izstādes Alūksnes muzejā, Pilssalas stadionā pulcēsies sportotāji.

 

Praktiskā latvieša darba vēstures izziņas stīga

Netālu no Alūksnes un Gulbenes novada robežām rāma un klusa stāv lepna Vidzemes lauku sēta – Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejs. Kultūrvēsturiskā ainavā ir ierīkots brīvdabas muzejs ar 11 ēkām: zirgu inventāra šķūni, ratnīcu, smēdi, pūnīti, traktoru un motoru šķūni, pirti, klēti, riju, labības šķūni, saimes māju un ēku Laidars. Lauku sētas apmeklētājiem piedāvā gan apskatīt mūsu senču senos darbarīkus, gan pamēģināt pašiem tos darbībā.

Ja gadās tur pabūt gadskārtu svētkos, piemēram, Meteņos, Lieldienās un Ziemassvētkos, senās sētas noskaņa ir jo īpaša. Ik gadu septembra otrajā sestdienā (šogad 14. septembrī) muzejā notiek gada lielākais pasākums – Pļaujas svētki, kad pulcējas vietējie iedzīvotāji, muzeja draugi un atbalstītāji, seno darbu prasmju demonstrētāji, amatnieki un mājražotāji. Var pirkt un pārdot, iemācīties paši kaut ko darināt.

 

Čuk–čuk bānītis

Publicitātes foto


Līdz 30. septembrim ceļotāji aicināti piedalīties tūrisma akcijā Laižam pa sliedēm. Tā ir iespēja iepazīt Alūksni un Gulbeni, izzināt dzelzceļa pasauli, bānīša vēsturi, doties braucienā ar pašu bānīti un izbaudīt skaistās dabas ainavas. Akcijas noslēguma izlozē 7. oktobrī varēs iegūt vērtīgas balvas.

Noteikumi nebūt nav sarežģīti: jāapmeklē visi trīs akcijas objekti – multimediālā ekspozīcija Alūksnes bānīša stacijā, izglītojošais un interaktīvais centrs Dzelzceļš un tvaiks Gulbenē, jāizbrauc kāds posms (nav obligāti viss maršruts) ar regulāri kursējošo šaursliežu dzelzceļa vilcienu. Katrā objektā jāsaņem zīmogs un paraksts. Aizpildītā akcijas brošūra jānodod jebkurā no akcijas tūrisma objektiem (http://visitaluksne.lv/laizam-pa-sliedem-atputies-iepazistot-un-uzzinot).

Pērn atklātajā Alūksnes bānīša stacijas multimediālajā ekspozīcijā ir informācija par dzelzceļa vēsturi fotogrāfijās, unikālos videostāstos, informācijas krātuvēs, spēlēs. Katrs apmeklētājs var digitāli apjaust, kā pasauli redz vilciena mašīnists.

 

Tuvāk pie dabas

Igaunijas un Latvijas pierobežā, starp pakalniem un vairāk nekā četrdesmit tumšziliem ezeriem, var lieliski atpūsties dabas draugi, miera baudītāji, velotūristi, makšķernieki, laivotāji un dabas kulināri. Pilnīgai ainavas izbaudīšanai jāuzkāpj 271,5 metrus augstajā Dēliņkalna vai Drusku pilskalna skatu tornī. Visskaistākās fotogrāfijas top saullēkta un saulrieta laikā.

Aizsargājamo ainavu apvidū Veclaicene ir īstenots projekts – atpūtas un dabas izziņas pieturas punktu būvniecība. Pie pieciem ezeriem tapušas dabas mājas, un katra no tām veltīta citai tematikai. Te iespējama ne tikai mierpilna un pilnīga apkārtējās dabas idille, aktīva atpūta, bet arī bioloģijas, ģeogrāfijas mācību stundas. Visos atpūtas un dabas izziņas punktos ir arī naktsmītnes.

 

Ciemos pie amata meistariem un lauku sētās

• Keramikas amata meistars Uģis Puzulis ir vienīgais Alūksnes novada keramikas amata meistars, kurš veido Vidzemei raksturīgās podniecības formas ar Latgales krāsu gammu. Darbnīcā iespējams līdzdarboties māla veidošanā, apgleznošanā un dedzināšanā. Apmeklējums jāpiesaka iepriekš pa tālr. 29243010.

• Metāla kāpnes, žogi un vārti, metāla lustras un vēl daudzi citi kalēja darbi, kā arī ekskursijas ar aizraujošu stāstījumu kalēja amata meistara Laimoņa Bāliņa darbnīcā. Apmeklējums jāpiesaka iepriekš pa tālr. 29153986.

• Mišu Medus muzejs ir privāts biškopības muzejs, kur saimnieks vāc un restaurē senlaicīgo biškopības inventāru un fotogrāfijas, pēta vēsturiskās liecības par biškopības tradīcijām Latvijā. Tālr. 26699005.

• Bioloģiskajā saimniecībā Mauriņi var vērot savvaļas zirgus, poniju, pīles, vistas, aitas u.c. dzīvnieciņus. Gaidīti visi tie, kuriem patīk mierīga atpūta klusā un ainaviski skaistā lauku vidē. Saimniece piedāvā arī veselības pirts pakalpojumus. Tālr. 29488925.

• Saimniecībā Pauguri amatnieks gatavo dekoratīvus un praktiskus virpojumus no koka tā dabiskajos toņos un struktūrā, priekšmetus, kas noder gan lieliem, gan maziem. Tālr. 26027823.

• Piemājas saimniecība Purakalni atrodas mežiem bagātā apvidū starp Vaidavas pietekām Cekuļupīti un Ančku strautu. Māju saimnieks ir galdnieks. Viņa veidotie darbi (galvenokārt durvis) atrodami daudzu Apes iedzīvotāju mājās. Saimniecībā audzē dažādus dārzeņus, un saimnieks zina arī topinambūru audzēšanas noslēpumus un to, kā no šiem dārzeņiem pagatavot kafiju. Tālr. 29441972.

Publicitātes foto

• Koka garu var just dabiskā koka apstrādes meistara Harija Stradiņa darbnīcā. Kopš 1997. gada viņš izmanto neparastus dabas elementus mēbeļu noformēšanā un veido dizaina un interjera priekšmetus, izmantojot zarus, saknes. Apmeklējums jāpiesaka iepriekš pa tālr. 26477705.

LA.lv
Inita Šteinberga
Laukos
Bitēm aktīvā sezona galā
14 stundas
LE
LETA
Laukos
Piena pārstrādātāja “Elpa” apgrozījums pērn sarucis par 8,5%
1 diena
Inita Šteinberga
Laukos
Kā izdabūt medu no šūnām?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Latvieši iemet divus pirmos vārtus sezonā, “Dinamo” ar raksturu izrauj uzvaru
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
“Process reizēm ir emocionāls.” Koalīcijas partneri sola atbalstu pašvaldību reformas turpināšanā 1
4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Viņa aizmiga…” Džipa vadītāja pie Ķekavas apļa ietriecas kravas auto sānā
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Otrdien Latviju sasniegs ciklons, atnesot stipru lietu un krusu
9 stundas