Lauku sēta, Tūrisms

Veidos Latvijas ainavu dārgumu elektronisku krātuvi

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) veidos elektronisku Latvijas ainavu dārgumu krātuvi “Latvijas ainavu dārgumi vakar, šodien, rīt”, un tās izveidē var iesaistīties Latvijas iedzīvotāji, informēja VARAM Sabiedrisko attiecību nodaļas pārstāve Laura Jansone.

Elektroniskajā krātuvē tiks iekļautas sabiedrības vērtējumā nozīmīgas ainavas ar īpašu vēstījumu par Latvijas dabu un vēsturi, kas jāsaglabā nākamajām paaudzēm.

“Ainavu dārgumi ir vietas un teritorijas Latvijas laukos, ciemos un pilsētās, ko uzskatām par īpašām Latvijas vērtībām, neatkarīgi no to pašreizējā aizsardzības statusa un diženuma. Tās ir ainavas, kuras vēlamies ierakstīt Latvijas vēsturē un nodot bērniem un mazbērniem. Piemēram, Pērses upes ieteka Daugavā, Mākoņkalns Rēzeknes novadā, Graudu iela Liepājas pilsētā vai Kaltenes jūrmala un ciems,” sacīja Jansone.

Pieteikumus ainavu dārgumiem Latvijas iedzīvotāji līdz šī gada 15.jūlijam var aizpildīt portālā “www.ainavudargumi.lv”. Tāpat objektus var pieteikt tuvākajā publiskajā bibliotēkā. Pieteikumam var izmantot arī izdrukājamu un aizpildāmu papīra formu, kuru pēc aizpildīšanas var ieskenēt un nosūtīt uz e-pasta adresi “ainavudargumi@varam.gov.lv”.

Elektroniskā krātuve tiks veidota trīs posmos. Pirmajā posmā no šī gada 15.jūnija līdz 2018.gada 14.februārim notiks balsošana par pieteiktajām ainavām. Tās, kas balsošanā un ekspertu padomes vērtējumā iegūs lielāko punktu skaitu, tiks iekļautas Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ainavu dārgumu krātuvē un par tām tiks vākta papildus informācija – atmiņu stāsti, vēsturiski fotoattēli, vēlējumi nākotnei.

Otrajā posmā, no 2018.gada 15.februāra līdz 14.augustam, paredzēta ainavu dārgumu krātuves izveide LNB digitālajā vidē, pārvietojamas izstādes sagatavošana, kā arī Eiropas Padomes Ainavu balvas nacionālā atlase.

Savukārt no 2018.gada 15.augusta līdz 15.decembrim notiks reģionālās izstādes, diskusijas un noslēguma pasākums LNB. Tāpat trešajā posmā paredzēta priekšlikumu gatavošana ainavu dārgumu iekļaušanai Latvijas Kultūras kanonā.

Projekts tiek veidots kā dāvana Latvijai tās simtgadē. Ieceri organizē VARAM sadarbībā ar Kultūras ministriju un LNB.

Pievienot komentāru