Laukos
Politika

Veidos uzņēmumu sarakstu ar tiesībām izplatīt produkciju ārpus putnu gripas aizsardzības zonām0

Foto – Evija Trifanova/LETA

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) tīmekļvietnē plānots veidot uzņēmumu sarakstu ar tiesībām izplatīt produkciju ārpus putnu gripas aizsardzības un uzraudzības zonām, paredz valdības apstiprinātie grozījumi noteikumos par putnu gripas uzliesmojuma likvidēšanas un draudu novēršanas kārtību.

Zemkopības ministrija (ZM) norāda, ka putnu gripas uzliesmojuma likvidēšanas kārtība nosaka bioloģiskās drošības pasākumus, lai mazinātu slimības ierosinātāju pārnešanas risku no savvaļas putniem uz mājputniem.

MK noteikumi paredz, ka PVD atsevišķos gadījumos ir tiesības izsniegt rakstiskas atļaujas dzīvu mājputnu, no tiem iegūtu dzīvnieku izcelsmes pārtikas produkt pārvietošanai ārpus putnu gripas aizsardzības un uzraudzības zonas, ja ir izpildīti to pārvietošanas nosacījumi.

Taču saskaņā ar PVD sniegto informāciju, var gadīties, ka vienas dienas laikā jāizsniedz vairāk nekā 30 rakstiskas atļaujas, kas ievērojami palielina administratīvo slogu un tērē finanšu resursus. Tāpat tas neveicina uzraudzību, jo nauda tiek tērēta tikai dienesta inspektora ceļam uz uzņēmumu un atpakaļ uz iestādi.

Tādēļ noteikumos precizēta vārdkopa “rakstiska atļauja”. Turpmāk PVD izsniegs atļauju mājputnu, mājputnu izcelsmes pārtikas produktu vai dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu izvešanai ārpus aizsardzības un uzraudzības zonām, bet nebūs noteikta atļaujas forma.

ZM skaidro, ka tādējādi mazināsies administratīvais slogs, jo PVD atļauju izsniegs vienu reizi rakstiskā veidā un uzņēmums, kam savu produkciju ir atļauts izvest ārpus aizsardzības vai uzraudzības zonas, tiks iekļauts PVD oficiālajā tīmekļa vietnē speciālā šim nolūkam paredzētā uzņēmumu sarakstā.

Lai saņemtu atļauju izvest mājputnus, mājputnu izcelsmes pārtikas produktus vai dzīvnieku izcelsmes blakusproduktus, to īpašniekam ar iesniegumu vispirms būs jāvēršas PVD, un inspektors pēc inspekcijas izlems uzņēmumu iekļaut vai neiekļaut to kompāniju sarakstā, kurām ir izsniegtas tiesības izplatīt produkciju ārpus aizsardzības un uzraudzības zonām.

ZM skaidro, ka, ņemot vērā Āfrikas cūku mēra (ĀCM) apkarošanas pasākumu laikā gūto pieredzi, šis ir ērts veids, lai administrētu kontroles pasākumus un kontrolētu dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktu kravas uz ierobežojumu zonu robežām.

Grozījumi MK noteikumos “Putnu gripas uzliesmojuma likvidēšanas un draudu novēršanas kārtība” stāsies spēkā pēc to publiskošanas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Jau ziņots, ka putnu gripa ir lipīga putnu infekcijas slimība, kas putniem rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās. Slimība nav bīstama cilvēkiem, taču, tā kā tā ir ļoti lipīga un letāla putniem, ja saimniecībā konstatēta putnu gripa, lai nepieļautu tās tālāku izplatīšanos un izvazāšanu no saimniecības, nekavējoties jālikvidē visi saimniecībā esošie putni, jāveic putnu novietnes tīrīšana un dezinfekcija, kā arī jānosaka karantīnas zona desmit kilometru rādiusā ap putnu gripas skarto saimniecību.

LA.lv