Laukos
Mežsaimniecība

Vējš pamatīgi izpostījis valsts mežu Kalupes pusē0

Foto: LVM

Pagājušnedēļ Latviju pāršalca spēcīgas vēja brāzmas, kuru rezultātā cieta AS “Latvijas valsts meži” (LVM) pārvaldībā esošie Daugavpils novada Kalupes meži, informē uzņēmumā.

Pēc LVM speciālistu sākotnējā novērtējuma kopējais bojāto audžu apjoms veido 5000 m3.

Patlaban nolūkā novērst meža kaitēkļa – astoņzobu mizgrauža – savairošanās riskus, norisinās aktīva sanitāro ciršu vērtēšana un uzsākta to izstrāde. Astoņzobu mizgrauzis vairojas bojātā koksnē, līdz ar to vētras lauzto koku ātrāka izvākšana no postītajiem mežiem ierobežos šā meža kaitēkļa izplatību.

Latvijas zinātnieki prognozē, ka globālās sasilšanas ietekmē paredzams vētru biežuma pieaugums. Lai mazinātu vēja bojājumu varbūtību un apjomu, ieteicams veicināt koku individuālās stabilitātes jeb vēja noturības veidošanos, savlaicīgi veicot audzes retināšanu, precīzi ievērot ciršanas plānošanas principus, kā arī īstenot tādu apsaimniekošanas režīmu, kas orientēts uz ciršanu pēc mērķa caurmēra.

Kā ziņots, LVM saimniecisko darbību veic, kopjot un atjaunojot mežus, rūpējoties par dabas aizsardzību, sabiedrības rekreācijas iespējām un koksnes pieaugumu, kā arī ik gadu investējot līdzekļus meža zemju platību palielināšanā un meža infrastruktūras attīstībā – meliorācijas sistēmu atjaunošanā un meža autoceļu būvē. Ik gadu LVM apsaimniekotajos mežos izaug 12 miljoni kubikmetru koksnes.

LA.lv