Laukos
Mežsaimniecība

Vēsais laiks mežos neļauj vairoties kaitēkļiem0

Foto LETA

Latvijas mežos šogad saistībā ar samērā vēsajiem laika apstākļiem ir kavēta kaitēkļu attīstība, kas vērtējams pozitīvi, atzina Latvijas valsts mežu apsaimniekotāja “Latvijas valsts meži” (LVM) valdes loceklis Edvīns Zakovics.

“Šis gads no kaitēkļu izplatības samazināšanās viedokļa ir ļoti labs. Bija vēls un auksts pavasaris, nelīdzsvarota temperatūra un nevienai dzīvai radībai tas īsti nepatīk. Līdz ar to kaitēkļu attīstība šogad ir kavēta,” sacīja Zakovics.

Viņš piebilda, ka arī patlaban aukstās naktis ir labs laiks, lai kaitēkļu vairošanās būtu ierobežota.

Iepriekšējās vasarās šajā laikā jau bija vērojami postījumi mežos, no kuriem būtiskākos ierasti izraisīja egļu astoņzobu mizgrauzis, kurš, piemēram, 2015.gadā izraisīja mežaudžu bojāeju 60,5 hektāru platībā. Savukārt kopš 2012.gada Daugavpils pilsētas mežos aptuveni 200 hektārus priežu papostīja priežu audžu tīkllapsene.

Skujgrauzēju kaitēkļu masveida savairošanās gadījumā bojājumi norit vairākus gadus pēc kārtas, līdz ar to novājinātās priedes sāk apdraudēt arī pārējie kaitēkļi. Lai nepieļautu kaitēkļu masveida savairošanos, nepieciešams bojātos kokus savlaicīgi izvākt no meža, kā arī izvietot putnu būrus.

Jau vēstīts, ka ceturto mēnesi pēc kārtas gaisa temperatūra Latvijā ir zemāka par 1981.-2010.gada vidējo rādītāju. Piemēram, Rīgā, Zemgalē un Latgalē jūlija pirmās desmit dienas bija divus trīs grādus vēsākas nekā ierasts, Kurzemē un lielā daļā Vidzemes gaisa temperatūra bija vienu līdz divus grādus zem normas.

LA.lv