Laukos
Mežsaimniecība

Vidējā sēņu raža Latvijas mežos ik gadu – ļoti iespaidīga0

Foto LETA

Vidējā sēņu raža Latvijas mežos, pēc mežzinātnes institūta “Silava” datiem, ik gadus var sasniegt iespaidīgu rādītāju – 64 100 tonnas. Veicot aprēķinus, secināts, ka ik gadus no viena hektāra meža varētu iegūt ap 40 kilogramiem sēņu.

Pārsvarā tiek ievāktas gailenes, baravikas, apšu bekas, priežu bekas, bērzlapes.

Kā liecina nupat izdotā “Rokasgrāmata mežu īpašniekiem”, kopumā patlaban populārākie meža nekoksnes produkti ir ogas, sēnes, ārstniecības augi, bērzu sulas, biškopības produkti, medību resursi un nekoksnes biomasa. Pašreiz 87% no meža nekoksnes produktiem tiek izmantoti pašpatēriņam un tikai 13% realizēti tirgū.

Pēc pētījumu rezultātiem konstatēts, ka mežaudzēs visbiežāk augošās ogu sugas ir mellenes – 29%, brūklenes – 20% un avenes – 16%. Pārējām ogulāju sugām sastopamība nepārsniedz 5% robežu un tās sastopamas tikai atsevišķos meža tipos.

Tāpat dati liecina, ka savvaļas ogu un sēņu biznesā darbojas aptuveni 20 uzņēmumi, kas šajā rūpalā apgroza desmitiem miljonu eiro. Galvenokārt darbība notiek caur sagādes punktiem, kuru atsevišķiem uzņēmumiem ir tuvu simtam.

Mežiem ir liela nozīme arī dravniecībā. No lapu koku mežiem, ja tie nav biezi un tajos aug blīgznas, kļavas, liepas, pīlādži, pamežā avenes, bet zemsedzē – mellenes, brūklenes, no hektāra var iegūt 60 – 100 kg medus.

Izmantojot “Rokasgrāmatas meža īpašniekiem” materiālus, sagatavojusi Anita Jaunbelzere

LA.lv