Laukos
Politika

Viedoklis. LOSP: Šogad jāpārtrauc OIK maksājumi dabas gāzes koģenerācijai0

Foto – LETA

Jau ilgstoši Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) speciālisti ir iesaistījušies Ministru kabineta (MK) grozījumu Nr.221 “Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā” un Nr.262 “Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus, un cenu noteikšanas kārtību” iebildumu un priekšlikumu izstrādē, kuri 9.aprīļa Ministru kabineta komitejas sēdē ir izstatīti un objektīvi ņemti vērā un apstiprināti Valdībā.

LOSP jau līdz šim ir norādījis, ka koģenerācijas staciju kontrole ir bijusi iespējama līdzšinējā MK noteikumu redakcijās, tomēr tā ir bijusi bezzobaina. Cerams, ka grozījumi MK noteikumos nodrošinās Ekonomikas Ministrijas kontroles grupas konstruktīvu darbu un tiks izskausti tiešām būtiski koģenerācijas staciju darbības pārkāpumi, neradot pārmērīgu slogu atbildīgi strādājošām stacijām. Tāpēc mūsu darbība bija vērsta uz nesaprātīgu prasību piemērošanu tieši godprātīgi strādājošām koģenerācijas stacijām pie fermām un pārstrādājot atkritumus vai šķeldu.

“Šajā saistībā apelējām pie veselā saprāta, ka MK Nr. 262 noteikumu saistībā nodrošināt siltuma ražošanu sākot ar 2019.gadu ir neiespējami, ja šo noteikumu sākuma prasībās tas vispār no Valdības puses netika prasīts. Izdevās panākt, ka siltuma ražošana jānodrošina no 2020.gada 70% apmērā un no 2021.gada 90% apmērā. Lai nerastos pārpratumi kontroles procesā, MK grozījumos tika noformulēti tie pārkāpumi, par kuriem piemēro brīdinājumu un aptur OIK izmaksu. Līdz šim tiešām bija absurda situācija, kas mudināja komersantus meklēt risinājumus, lai pašu saimniecībās siltums un elektroenerģija tiktu ieskaitīti lietderīgi patērētajā sadaļā. Tagad tas ir novērsts,” uzsver LOSP ģenerāldirektors Guntis Vilnītis.

LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs: “Tomēr joprojām nav atrisināts jautājums par dabas gāzes pieskaitīšanas pie atjaunojamajiem energoresursiem (AER) un rezultātā OIK maksājumu veikšanas par elektrības ražošanu TEC. Tāpēc prasām šo fosilo koģenerāciju visos veidos izslēgt no MK Nr. 221 noteikumiem. Tāpat domājot par klimata pārmaiņām un siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju samazināšanas nodrošinājumu pēc 2020.gada prasām, lai obligātā iepirkuma komponentes (OIK) atcelšanas varbūtībā biogāzes koģenerācijai no mēsliem un atkritumiem, tas tiktu kompensēts no SEG emisiju samazināšanas fondiem (VARAM).”

LOSP apvieno 60 lauksaimniecības nozaru un daudznozaru valsts līmeņa nevalstiskās organizācijas un kopumā pārstāv vairāk kā 14 200 ražojošo lauksaimnieku. LOSP iesaistās Latvijas lauksaimniecības un lauku attīstības politikas veidošanā un īstenošanā sadarbībā ar valsts likumdevējiem, valsts pārvaldes institūcijām, Zemkopības ministriju un citiem sociālajiem sadarbības partneriem.

LA.lv
LA
Laukos.lv
Laukos
PVD atkārtoti konstatē salmonellu Ukrainas izcelsmes olu baltuma produktā 1
1 diena
LE
LETA/BNS
Laukos
Lietuvas minerālmēslojuma tirdzniecības kompānijas “Scandagra” peļņa sarukusi līdz 2,275 miljoniem eiro
1 diena
AT
Agro Tops
Laukos
Vienkārši padomi miniiekrāvēja izvēlei
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Kultūra
Nīcas novada svētkos atdzīvinās leģendāro filmu “Kāzas Nīcā”
12 minūtes
LE
LETA
Dabā
Tveici pēcpusdienā pārtrauks lietus un negaisa mākoņi
52 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
Nemiro: nevis algu pacelt, bet gan neapliekamo minimumu
37 minūtes
Raivis Šveicars
Ekonomika
“Izskatās pēc politiskā teātra un spekulācijām.” Eksperti par OIK parlamentārās izmeklēšanas komisiju
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Divus policistus apsūdz par vidēja smaguma miesas bojājumu nodarīšanu aizturētajam
24 minūtes