Laukos
Gaļa un zivis

Viedoklis. Ukraiņu olu rēgs klīst pa Latviju0


Eiropas Parlamenta deputāte Iveta Grigule-Pēterse.
Eiropas Parlamenta deputāte Iveta Grigule-Pēterse.
Foto – LETA

Iveta Grigule-Pēterse, Eiropas Parlamenta deputāte

Gluži kā savulaik pa Eiropu klīda komunisma rēgs, visiem solot gaišu nākotni, pašlaik pa Latvijas novadiem turpina klejot Ukrainas olu rēgs, kas labticīgajiem atbalstītājiem piedāvā pārticību, izaugsmi un daudz, daudz vistu un olu.

Valkā rēgu pārstāvošā SIA “Gallusman” solīja ieguldīt 50 miljonus eiro jaunas rūpnīcas izveidošanā, dodot iespēju radīt darba vietas 160 cilvēkiem. Pretī tā prasīja tikai valsts zemi triecienceltnes būvei un bija gatava samierināties pat ar to, ka celtniecību apgrūtināja vērtīgs mežs, kas aug uz šīs zemes.

Pēc tam, kad Valkā darījums īsti nesanāca, rēgs SIA “Gallusman” veidolā aizklīda tālāk uz Tukumu. Šim novadam gan apsolīja mazāk, nekā iepriekš Valkai. Rēgs bija gatavs ieguldīt vairs tikai 45 miljonus Eeiro un radīt tikai 100 darba vietu. Pretī atkal bija nepieciešami 90 hektāri lauksaimniecības zemes (kur nejauši atradās arī grants un smilts iegulas), un pašvaldībai būtu jāizbūvē asfalta seguma ceļš no rūpnīcas līdz valsts nozīmes ceļam 12 km garumā.

Tukumu gandrīz izdevās aplaimot, bet arī ne līdz galam. Tad nu rēgs aizklīda tālāk uz Ogri, kur būvniecībā sola ieguldīt vairs tikai 15 miljonus eiro (bez tehnoloģijām), toties radīt 200 jaunu darba vietu. Tā kā brīva darbaspēka vietējiem zemniekiem jau tagad trūkst, tad rēga pārstāvji laipni piedāvājās to ievest no ārzemēm. Visa rezultātā budžeta ieņēmumi no projekta ik gadu būšot vismaz 700 000 eiro.

Pilnai laimei pašvaldībai tikai jāizbūvē elektrības pieslēgums ar rūpnīcai nepieciešamo jaudu, kas objekta tuvumā nav pieejama. Izskatās, ka Ogrē uzņemšana ir bijusi īpaši silta, jo divas dienas pēc rēga pārstāvja vēstules saņemšanas Ogres novada domē notika ārkārtas sēde, kas atbalstīja projektu un lēma, ka pašvaldības zeme atsavināma par labu ukraiņu puišiem.

Vēl pēc mēneša, 18. oktobrī Ogres novada pašvaldība jau ir paspējusi izdarīt izmaiņas novada attīstības plānā, to papildinot, ka tieši noskatītajā vietā droši var būvēt lielu olu ražošanas kompleksu. Un gandrīz nevienu domnieku pat nemulsina fakts, ka olu ražošanai paredzētā teritorija Madlienas pagastā atrodas tikai 300 metru no “NATURA 2000” aizsargājamās teritorijas “Ogres upes ielejas dabas parks”.

Jāpiebilst, ka rēgs klejojumus pa Latviju pagaidām nav izbeidzis, bet sola aplaimot arī Inčukalnu un droši vien arī citus novadus.

Protams, vietā ir jautājums, kāpēc uzskatīt, ka SIA “Gallusman” pārstāv rēgu, nevis nopietnus uzņēmējus? Patiesībā medijos viss jau ir aprakstīts. “Gallusman” ir dibināta pirms trim gadiem, tai ir 3000 eiro liels pamatkapitāls, nav bijuši pastāvīgi darbinieki, reģistrēta kādā pastkastītē Ogres novada Tīnūžos un nodokļos nomaksājusi veselus 50 eiro. 89% kapitāldaļu pieder Nīderlandes ofšoram “OvoStar Union N.V. PLLC”. Pieļaujams, ka aiz tā stāv Ukrainas iedzīvotāji.

Investīcijas un darba vietas, protams, ir laba un vajadzīga lieta, taču diezin vai kaut ko reālu var sagaidīt no tik dīvaina veidojuma ar ne mazāk dīvainu uzvedību.

Grūti arī noticēt, ka šaubīga firmiņa nopietni apsvērtu iespēju investēt Latvijā milzīgus līdzekļus, lai ienāktu olu tirgū, kur jau darbojas virkne veiksmīgu uzņēmumu, kas pilnībā nodrošina iekšējo tirgu, bet lielāko daļu olu eksportē.

Tam, ka dīvainais rēgs atklīdis no Ukrainas, kas visā Eiropā ir pazīstama ar savu korupciju, būtu vajadzējis pievērst gan mūsu KNAB (īpaši jau, ņemot vērā bēdīgi slavenā Ogres novada domes priekšsēdētāja E.Helmaņa faktoru), gan Ekonomikas policijas, gan citu tiesībsargājošo iestāžu uzmanību. Vismaz derētu painteresēties, kas aiz tā visa stāv un kādi ir patiesie nodomi. Lai gan ministrijās nostāja pret rēga iecerēm ir piesardzīga vai noraidoša, tikmēr dažas pašvaldības ne tikai apsver sadarbības iespējas, bet ir uzsākušas detālplānojumu procedūru (Ogres gadījums), kas var beigties ar krahu un lielu pašvaldības zemes gabalu nokļūšanu afēristu rokās.

Eiropas Savienība piešķir ievērojamus līdzekļus Ukrainas attīstībai, diemžēl pārliecības, ka šī nauda vienmēr tiek lietderīgi izmantota, nevis aizklīst neceļos, nav.

Lai neizrādītos, ka sastopamies tieši ar šādu gadījumu, Nīderlandes kompetentajām iestādēm jau sagatavoju Eiropas Parlamenta deputāta pieprasījumu par kontroles veikšanu attiecīgajā ukraiņu izveidotajā uzņēmumā – “OvoStar Union N.V. PLLC”.

Iesniegumā tiek arī paustas bažas, ka šis varētu būt viens no tiem gadījumiem, kad ES finansiāla atbalsta resursi Ukrainas uzņēmējiem tiek izsaimniekoti un atmazgāti ar ES dalībvalstu starpniecību.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit

Redakcijas piebilde:

Pēc viedokļa publicēšanas LA.lv redakcija saņēma šādu skaidrojumu no uzņēmuma SIA “Gallusman”:

“Infomējam Jūs, ka rakstā minētais “rēgs” – SIA “Gallusman” ir “Ovostar Union” grupas uzņēmums. “Ovostar” ir viens no lielākajiem olu ražotājiem Eiropā, ar 20 gadu pieredzi putnkopībā.

“Ovostar” grupas galvenā holdinga kompānija – “Ovostar Union N.V.” ir publiska akciju sabiedrība, kuras vadībai ir pienākums nodrošināt nevainojamu uzņēmuma reputāciju tās akcionāru priekšā, kuru vidū ir viena no pasaulē lielākajām apdrošināšanas un pensiju fondu pārvaldīšanas kompānijām “Generali Group”, lielākā Kanādas investīciju kompānija “Fairfax Financial Holdings Limited” un viena no lielakajām Polijas apdrošināšanas kompānijām “Aviva”.

Visa minētā informācija ir publiski pieejama ikvienam un vienkārši pārbaudāma.”

LA.lv