Dzīvesveids, Lauku sēta

Viedoklis. “Zirgs nav cūka”; lielākie ienaidnieki – barotāji un paijātāji

Zirgu, kuri ganās ganībās, lielākie ienaidnieki ir garāmbraucēji un gājēji, kuriem nepietiek tikai papriecāties par šo cēlo dzīvnieku skaistumu tos pavērojot. Ļoti bieži šiem ļaudīm šķiet, ka viņu galvenais uzdevums ir zirgu pabarot, kā arī izlienot caur elektrisko ganu, vēl tos pabarot. Diemžēl zirgam šāda cilvēku labvēlība var beigties letāli,” informē uzņēmuma “Augusta stallis“ pārstāvji.

Zirgiem nevajag cienastus
Āboli, maizes klaipiņš, burkāni, pat paprika, kartupeļi, salātu lapas, gurķi – šī ir tikai neliela daļa no ēdienkartes, ko garāmgājēji piedāvā zirgiem. Patiesība ir tāda, ka zirgu ikdienas ēdienkarte sastāv gandrīz tikai no siena vai zāles. Ar papildu sabalansētu barību tiek baroti sporta zirgi vai tie, kuriem tā tiešām ir nepieciešama. Burkāni, āboli, maize zirgiem tiek dota ļoti ierobežotā daudzumā un tikai zirgu īpašnieks izlemj, cik daudz un kad to darīt.

“Tāds ļoti tiešs salīdzinājums, bet tomēr – zirgs nav cūka. Zirgs, pirmkārt, ir zālēdājs. Nezinātājam var likties, ka tā ir vienveidīga ēdienkarte, taču patiesībā zāle pļavā nesastāv tikai no pieneņu lapām, bet gan no ļoti daudziem augiem, kurus zirga gremošanas trakts ar noteiktiem bioķīmiskiem, mikrobioloģiskiem, absorbcijas procesiem un zirga vielmaiņas īpatnībām, sašķeļ un uzsūc. Zirgam nav gremošanas fermentu, lai, piemēram, sašķeltu papriku. Tādēļ, iedodot lietas, ko zirgs nevar pārstrādāt, var tikt izraisīti gremošanas trakta traucējumi: caureja, kolikas utt.,” norāda zirgu veterinārārste Kristīne Pīra.

Savukārt “Augusta stallis“ saimniece Iveta Dzērve akcentē, ka zirgu īpašnieku vārdā lūdz tos, kuri dodas savās gaitās garām zirgiem, kuri savā nodabā ganās, papriecāties un – doties tālāk.

“Zirgiem nevajag jūsu cienastus un mums nevajag negulētas naktis, neplānotus izdevumus, stresu un asaras tikai tāpēc, ka kārtējo reizi cilvēka muļķība ir uzvarējusi,” norāda zirgkope.

Kad paijātājs var nonākt slimnīcā…
Vēl viena nelaime ir tā dēvētie “paijātāji”. Cilvēki, kas izlaužas cauri elektriskajam ganam, lai tikai tiktu pie zirga un to “papaijātu”. “Esmu redzējusi, ka vecāki ar bērniem rokās un pie rokas ir vārda tiešā nozīmē ielīduši pie zirgu bara, stāv un tos glauda. Tāpēc šiem ļaudīm informācija, kas, cerams, liks aizdomāties: Zirgs ir ne tikai ļoti spēcīgs, bet arī bailīgs dzīvnieks. Neierasts troksnis (piemēram, maisiņa čaukstoņa, no kura vēlaties izvilkt cienastu zirgam); pārāk straujas kustības; bērna sajūsmas spiedziens – un zirgs var sabīties un spert. Vai bars, sacenšoties par kārumu, var sakauties. Un skaistais zirgu “paijāšanas” brīdis var beigties pašam paijātājam nonākot slimnīcā,” rezumē “Augusta stallis” saimniece.

11 Komentāri

 1. 5 Papes zirgiem ar šo nav problēmu paijā un leiši dod visu katik kuņğī lien. Savvaļas zirgi rudenī leiša viesumājā kā papildus bizness. Kad grib aizved atpakaļ uz aploku.

  1. Tomēr,nedrīkst līst pie svešiem zirgiem,kur nu vēl barot. Tas pats,ja tagad ejot pa ielu glaudīsim katru sunīti ,kaķīti ,kas nāks mums pretī. Un NEDRĪKST barot zirgus,kur nu vēl ar cepumiem un nezin ko. Pie svešiem dzīvniekiem iet nedrīkst bez saimnieka atļaujas!!!

 2. Nu stulbi cilveki! Iedomajusies,ka tapec,ka zirgi skiet mierigi plavina var iet un vinus paijat.
  Vaitad celmala katru suni/kaki glaudisi?,nu ne tac!

 3. Ir redzēti arī tādi trakumi, ka vecāki ielien barā pie “savvaļniekiem” un mēģina stutēt zirgam mugurā pavisam mazus bērneļus un bildēt.
  Lielai daļai cilvēku nav saprašanas, ka zirgs dzīvē un multenē nav viens un tas pats.

 4. Es ar zirgiem strādāju 20 gadus….man kā sava aroda zinātājam pat būtu bailīgi iet aplokā pie sveša bara. Kur nu vēl ar bērniem. Zirgi ir netikai bailīgi, bet mēdz būt gana agresīvi indivīdi, kuri tikai demonstrējot savu attieksmi pret paijātājiem tos var padarīt par kropli ar vienu spērienu vai kodienu. Vecāki! Viens kampiens pēc maizes un jūsu bērnam vairs nav pirkstu. Tie tiks saplacināti un atrauti.

  1. Vai zirgiem drīkst dot gurķus?
   Ir pārauguši gurķi, tad nu doma aizvest uz stalli, lai kopēji cienā, kad un cik drīkst…..tik nezinu, vai drīkst gurķus. Āboli ir vesti, tos ņem pretī

  1. Gurķi NAV iekļauti zirga ēdienkartē!Tā tad,kāda vēl var būt runa ,ēd vai neēd!!…bet cilvēkam ,kurš nezin kas ir iekļauts zirga ēdienkartē,nevar būt zirgi!

Pievienot komentāru