Laukos
Dārzeņi un augļi

Vietējo arbūzu audzētājiem tukšais gads0

Latvijas arbūzu audzētājiem šogad vasarā nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ būs slikta raža, atzina aptaujātie uzņēmēji.

Dundagas saimniecības “Amaļi” īpašniece Edīte Seipule sacīja, ka saimniecība audzē arbūzus siltumnīcā, ar ko ar skaidrojams tas, ka saimniecībai būs neliela raža. Tomēr kaimiņiem, kas audzē arbūzus uz lauka, ražas šogad nebūšot vispār.

“Lai arbūzi augtu, naktī nepieciešami vismaz +16 grādi,” sacīja Seipule, atzīstot, ka šogad bija ļoti maz nakšu, kad temperatūra arbūzu augšanai bija atbilstoša.

Vienlaikus viņa piebilda – ja turpmākajās nedēļās saglabāsies siltums, arbūzi nobriedīs, taču kopumā šogad vēsās naktis vērtējamas ļoti negatīvi. “Vietām arbūzi ir aizmetušies, bet to attīstība ir atkarība no turpmākajiem laika apstākļiem. Ja siltums ir iekavējies par mēnesi un sekos aukstuma viļņi, salnas, tad būs bēdīgi,” viņa sacīja.

Arī dārzeņu šķirņu kolekcionāre Maija Liepa atzina ka šogad arbūzu raža nav padevusies. Pēc viņas teiktā, sliktā raža ir saistīta ar vēso vasaru un aukstajiem laikapstākļiem, kamdēļ stādiem nopuva saknes. “Šogad diemžēl iztiksim bez arbūziem, siltumnīcās tie vēl, bet uz lauka to nav,” teica Liepa.

Arī arbūzu audzētāja Tatjana Ābeltiņa no Gulbenes teica, ka šobrīd arbūzi tikai zied, un to attīstība ir tādā stadijā kā citus gadus jūnijā. Viņa atzina, ka arbūzu veģetācija aizkavējās, jo naktis bija aukstas. Tagad arbūzi saimniecībā attīstās un, ja gaisa temperatūra saglabāsies esošajā līmenī, raža šogad varētu ienākties. “Arbūzi sāk attīsties, ja naktī ir +15 grādi. Tagad – jūlija beigas, augusts – ir labvēlīgi augšanai,” viņa sacīja. Arbūzu raža būs tad, ja reizi divās dienās būs saule, nebūs liels vējš un lietusgāzes. Naktī temperatūrai jābūt 13-15 grādiem.

Viņa atzina, ka kopumā pagājušogad laikapstākļi arbūzu audzētājiem bija krietni labāki salīdzinājumā ar šo gadu, kad stādījumi ir jūnija attīstības stadijā.

Savukārt Rucavas pagasta, Rucavas novada saimniecības saimnieks Artis Ķūsis teica, ka saimniecībai ir paveicies un raža būs. Ļoti daudz darba arī paveikts, lai saglabātu arbūzus. Šogad varētu izdoties ievākt 5-6 tonnas arbūzu, kas ir vairāk nekā pērn, kad bija sliktāki apstākļi. Šogad jūlija otrā puse un beigas bija siltākas un arbūzi saņēmās. “Jūlija beigās tos arbūzus, kas noturējās, ir izdevies saglabāt, tāpēc ir cerība uz ražu,” teica Ķūsis.

Viņš atzia, ka arbūzu stādi tomēr attīstījušies nevienmērīgi. Lai arī saimniecībā daži arbūzi šobrīd sasnieguši pat divu kilogramu lielumu, pagaidām neviens no tiem vēl nav pilnībā nogatavojies. Tā kā daļa arbūzu tikai tagad sāk briest, daļu varēs novākt ātrāk, bet citus tikai septembra otrajā pusē.

LA.lv