Laukos
Dārzeņi un augļi

Vietējo kāpostu un kartupeļu līdz pavasarim pietikšot; citi dārzeņi beigsies agrāk 0

Foto – Dainis Bušmanis

Vietējo kāpostu un kartupeļu Latvijā līdz pavasarim pietiks, bet citi vietējie dārzeņi beigsies agrāk, jo sliktākas ražas un uzglabāšanas dēļ pašmāju audzētājiem vairs nebūs, ko piegādāt tirgotājiem, atzina lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības (LPKS) “Mūsmāju dārzeņi” vadītāja Edīte Strazdiņa.

Viņa pastāstīja, ka daļa vietējo dārzeņu ražas sapūst noliktavās, jo tie tika ievākti slapjos laikapstākļos. Sapuvušos dārzeņus zemniekiem kā mēslojumu nākas vest un bērt atpakaļ uz lauka. Vien vietējiem kartupeļiem raža novākta salīdzinoši laba, lai gan arī tā ir mazāka nekā citus gadus. Salīdzinoši ilgi veikalos būs pieejami arī vietējie kāposti.

Savukārt citu šķirņu vietējie dārzeņi pamazām sāk beigties. Šogad salīdzinoši ātrāk nekā citus gadus ir beigušies vietējie burkāni. Lai gan dažām saimniecībām bietes vēl ir, arī tās drīz noliktavās beigsies.

“Kopējā Latvijas dārzeņu raža un kopējais ievākums ir daudz mazāks. Ja rēķinām uz kartupeļiem, nav novākti gandrīz 30%. Arī diezgan liels apjoms sakņu dārzeņu, it īpaši burkāni un bietes, nav novākti. Ir lielas problēmas arī ar dārzeņu izskatu un kvalitāti, piemēram, sīpoliem,” teica Strazdiņa. Pēc viņas sacītā, iepriekš minēto apstākļu dēļ vietējie audzētāji, kuriem dārzeņi padevušies labākas kvalitātes un izskata, šogad var pārdot daudz vairāk nekā citkārt.

Pēc Strazdiņas teiktā, pagaidām ir grūti objektīvi izvērtēt, vai pēc vietējiem dārzeņiem Latvijā ir lielāks pieprasījums, pateicoties samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes ieviešanai saistībā ar iepriekš minēto, ka novākts mazāk dārzeņu un dažu vietējo dārzeņu kultūru, piemēram, sakņaugu piedāvājums veikalos beigsies salīdzinoši ātri.

Kooperatīvs “Mūsmāju dārzeņi” reģistrēts 2006.gadā un apvieno SIA “Dimdiņi Agro”, SIA “Sigro”, kā arī zemnieku saimniecības “Galiņi”, “Bračas”, “Dārzi”, “Zūmaņi”, “Sīļi”, “Sviķi”, “Īskāji”, “Kliblapsas” un individuālo ražotāju Artūru Kimu.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit

LA.lv