Dzīvesveids, Lauku sēta

Kur šosezon vilki sadarījuši lielākos posta darbus? Atbild eksperts

Jautājums. Katru gadu parādās šausminošas ziņas par vilku pastrādātiem briesmu darbiem, uzbrūkot aitām. Plēsēji nekautrējas nokost mājdzīvniekus pat pārsimt metru no dzīvojamās mājas. Kur nodarīts lielākais posts un cik daudz vilku ir krituši no mednieku lodēm šogad? JĀNIS MADONAS NOVADĀ

Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis stāsta, ka visvairāk ar aitkopību nodarbojas Ziemeļvidzemē, līdz ar to tur visbiežāk tiek konstatēti vilku uzbrukumi aitu ganāmpulkiem. Plēsēju populācijas apjomi kopumā valstī pēdējos gados nav nedz palielinājušies, nedz samazinājušies, vilku skaits ir stabils, un tiem gribas ēst – iespējams, te savu artavu devusi mežacūku populācijas samazināšanās.

Visvairāk vilki postījumus nodara augustā–oktobrī; ja laiks ir silts un mājlopi brīvi pārvietojas ganībās, tiem uzbrūk arī vēlu rudenī. Plēsoņas aktīvi pārvietojas krēslas stundās – tumsas aizsegs tiem vajadzīgs, lai varētu netraucēti nodoties medībām.

Patlaban diennakts tumšais laiks ir ļoti garš, tādēļ aitkopjiem vajadzētu lopus turēt slēgtās telpās, nevis pa nakti atstāt ārā.

Vilki medī lielā barā (pa 5–7 dzīvniekiem), ko veido tēviņš, mātīte un 4–5 vilcēni. Liekot lietā savu instinktu un vienlaikus apmācot jauno paaudzi, tie parasti nogalina vairāk nekā spēj apēst (skaits var sniegties pat vairākos desmitos).

– Šajā sezonā ziņoto uzbrukumu skaits ir samazinājies. Iespējams, īpašnieki ir veikuši dažādus ganāmpulku aizsardzības pasākumus. Tomēr kopumā informācija par plēsēju uzbrukumiem joprojām ir neregulāra, viļņveidīga, jo aitkopji par zaudējumiem nesaņem nekādas kompensācijas, – skaidro Valsts meža dienesta Medību daļas vecākā referente Aiva Bondare.

UZZIŅA

• 2016./2017. gada medību sezonā Latvijā nomedīti 279 vilki. Valsts meža dienests saņēmis informāciju par 100 vilku uzbrukumos nokostām aitām.

• Līdz novembra sākumam 2017. gada medību sezonā nomedīti 106 vilki un saņemta informācija par 66 vilku noplēstām aitām.

• 2016. gadā konstatēti 22, bet šogad – 13 vilku uzbrukumi ganāmpulkiem.

• Šajā medību sezonā lielākais nokosto aitu skaits vienā vilku uzbrukumā ir 18.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit

9 Komentāri

  1. PIEKRIITU ,KA DOD UZTUREESHANAAS ATLJAUJU ,JA NAV VALODAS PRASMES ,UN JA VEEL NO BALTKRIEVIJAS ,JO TIKPAT KAA CILVEEKS ,TIKAI RUNAAT NEPROT ,, SUMBRAM VAJAG DRAUDZENI UN OBLIGAATI JAAIET VIDUSSKOLAA ..

  2. par 100 nokostām aitām nogalina gandrīz 300 vilkus… nu drastiski. Tikmēr stirnas un līdzīgie vairojas uz nebēdu un izraisa avārijas kurās tiek apdraudētas cilvēku dzīvības. Loģiski, vilks ir trofeja un tādēļ arī ir kvotas. Bet reāla iemesla tam visam nav.

  3. Latvijā vilki nemedī barā, meži par maz, nav kur pulcēties. Citādi tāds ĀCM pēc noklusējuma nebūtu iespējams!!! Tāpat lūdzu mīļie cilvēki vilks nogalina tikai tik daudz, cik pats spēj apēst!! tas ir Vienu dzīvnieku no visa bara kuru ēd nedēļu, mēnesi utt. Tāpat lapsa aizness vienu vistu! BET ja nokosts viss bars tad to izdarījuši šakāļi kuri LV ir ieņēmuši tukšo (vilku) vietu. Savukārt ja kūtī apkostas vistas tad tur saimniekojis sesks. Mūsu senči to zināja, bet bērni nav izrādījuši nekādu interesi. p.s. lūdzu iegooglējiet kāds izskatās vilks un kāds šakālis.

  4. Kā ta nekož… dažu minūšu laikā man lapsa kūtī nokoda sešas vistas un ko vēl sakoda, dienas laikā! Ja lapsu nebūtu redzējusi, nezinātu kas bijis vainīgs.

Pievienot komentāru