Laukos
Gaļa un zivis

Kāds zālājs vislabāk piemērots aitām? Atbild eksperts0

Foto: Iwonne Wierink/Shutterstock

Kāds zālāju sēklu maisījums ir piemērots aitām? ANDRIS DOBELES NOVADĀ

Garšīgās zāles

“Aitām der visādi maisījumi, jo tās apēd 500 dažādu zālīšu dabiskajās pļavās. Bet, ja saimnieks grib jērus nobarot ar zāli un arī lai aitu mātes būtu pienīgas, tad gan jāņem vērā vairāki noteikumi. Svarīgi zālaugu maisījumu pielāgot augsnei, ir jāzina, kuri augi konkrētajā augsnē labi augs un padosies, lai zelmenis būtu ražīgs un aitas paēdušas,” skaidro Aija Šneidere, SIA “Mikaitas” īpašniece.

Piemēram, saimniecībā “Mikaitas” purvainākās, skābākās augsnēs sēj bastarda āboliņu, timotiņu, niedru auzeni, jo šie zālaugi ir piemēroti un samērā ražīgi šādās vietās. Savukārt audzēšanai mālainās augsnēs izvēlēti sarkanais un baltais āboliņš, auzeņairene, pļavas auzene, timotiņš.

“Manuprāt, nav pareizi, ka zālājus iedala pļaušanai un ganīšanai, jo aitām ganības jāmaina pārmaiņus ar atāliem, tā pasargājot jērus no lielas parazītu invāzijas. Nevienam dzīvniekam nav veselīgi ganīties vienā un tajā pašā zālājā, tie ir jāmaina vairākkārt sezonas laikā. Ieteicams izvēlēties zālāju, kas pacieš ganīšanu un kuram ir laba ataugtspēja,” iesaka aitkope.

Maisījumos jācenšas iekļaut gan olbaltumvielu avotu – tauriņziežus (āboliņu, labākos laukos ar neitrālu augsni un aug­stāku gruntsūdens līmeni arī lucernu), gan enerģijas avotu – stiebrzāles, piemēram, ganību aireni, skarenes, kamolzāli, timotiņu. Nav ieteicams izmantot aitu auzeni, jo šim zālaugam ir vidēja vērtība un aitas to ēd nelabprāt.

Kamolzāle un timotiņš ir ražīgas stiebrzāles, kas nodrošina augstvērtīgu lopbarību, taču, tiklīdz augi sāk stiebrot, ziedēt vai inficējas ar rūsu, dzīvniekiem tās vairs negaršo.

Veselības zālītes

Zālāju maisījumam ieteicams pievienot arī ārstniecības augus, jo ir daudz pētījumu, kuros pierādīts, ka zālāju daudzveidība palielina apēdamību, savukārt cigoriņi un āboliņš samazina invadēšanos ar parazītiem. Saimniecībā Mikaitas jēru nobarošanai ganībās iesēts baltā āboliņa un speciāla lopbarības lapu cigoriņa maisījums, kur ārstniecības augs izmantots 4 kg/ha. Jēri ātri nobarojas (250–300 g pieaugums diennaktī) ar sarkano āboliņu, kas iesēts tīrsējā. Lopkopju vidū gan ir daudz iebildumu pret šo tauriņziedi, baidoties, ka nepieradinātiem vai izsalkušiem dzīvniekiem var uzpūsties vēders, ēdot šādu barību.

Par zālāju piemērotību un receptūru lopkopjiem ieteicams konsultēties pie agronomiem, ne tikai sēklu pārdevējiem.

Maisījuma piemērs aitām:
• baltais āboliņš 6%
• sarkanais āboliņš 15%
• sarkanā auzene 6%
• timotiņš 18%
• pļavas skarene 6%
• pļavas auzene 23%
• viengadīgā airene kā virsaugs 26%

Izsējas norma, sējot tīrsējā, ir 35 kg/ha, sējums obligāti jāpieveļ. Būtiski atcerēties, ka šāds zelmenis ir jāmēslo, jānogana un laikus jāappļauj, pirms tas trekno lapu vietā raisa stiebrus, ziedus un briedina sēklas.

LA.lv