Dzīvesveids, Lauku sēta

Gailis kā no ābeces vāka. Poļu ‘Zaļkājas’ šķirne – izturīgi un neizvēlīgi putni

Jautājums; Vēlētos iegūt informāciju par zaļkājas vistu šķirni. Anda Smiltenes novadā

Zaļkājas šķirne Zielononozka ir izveidota Polijā 1923. gadā. Jelgavas novada lauku attīstības konsultante Dace Drošprāte atzīst: – Šīs šķirnes putni nav tā dēvētās fabrikas vistas, tos lielākoties izmanto audzēšanai bioloģiskajās saimniecībās, jo ir mazprasīgi, izturīgi pret slimībām, nelabvēlīgiem laika apstākļiem, tiem arī nevajag siltu kūti.

Zaļkājas šķirnes putni ir ļoti manīgi, ar spēcīgu pašsaglabāšanās instinktu (ātri reaģē, jūtot briesmu tuvumu), bet diezgan agresīvi, tāpēc tos ieteicams turēt savā barā. Dzīvmasa ir 1,8–2,3 kg pieaugušām vistām un 2,2–2,7 kg gaiļiem. Vistas ir vizuāli pievilcīgas, rudenīgi brūnos toņos, arī gaiļi ir klasiski skaisti, gluži kā no ābeces vāka. Vista gadā izdēj 140–180 olu, kas sver aptuveni 50 g un kam ir balta līdz krēmkrāsas čaumala. Tās izceļas ar ļoti zemu holesterīna līmeni (zem 12 mg/g), kā arī satur dabas antibiotiku, kas kavē vēža attīstību. Olas droši var lietot alerģiski cilvēki. Diemžēl putni reti perē, bet inkubējot cāļi šķiļas labi.

Šogad Polijā apmeklējot saimniecību, kam pieder 500 zaļkājas vistu ganāmpulks, jelgavniece uzzināja, ka barības ziņā šie putni nav izvēlīgi – pārtiek no graudaugiem un kartupeļiem (barību spēj sameklēt arī paši). Papildus ik nedēļu tiem dod 2 kg krīta. Vistiņas saimniecībā staigā brīvā dabā un arī kūtī atrodas brīvos apstākļos. Ganāmpulku saimniecībā atjauno ik pēc pieciem gadiem, iepērkot no citām bioloģiskajām saimniecībām vakcinētus, 18 nedēļas vecus cāļus par 25 zlotiem (aptuveni 6 eiro). Pret salmonelozi pārbaudes veic ik pēc trim mēnešiem.

Zaļkājas šķirnes vistas var apskatīt piemājas zoosaimniecībā “Brieži” Stopiņu novadā, kur tās audzē jau piecus gadus.

Pievienot komentāru