Latvijā, Politika

Zemes iegādes kreditēšanas programmai piešķir papildus desmit miljonus eiro

Valdība šodien atbalstīja Zemkopības ministrijas ierosinājumu piešķirt papildus desmit miljonus eiro lauksaimniecībā izmantojamās zemes iegādes programmai lauksaimnieciskajai ražošanai.

Šobrīd zemes iegādes programmai piešķirto līdzekļu apjoms ir sasniedzis 80 miljonus eiro, no kuriem 70 miljoni jau ir izmantoti.

Nepilnu sešu gadu laikā, kopš zemes kreditēšanas programma ir ieviesta, zemnieki, izmantojot programmas piedāvāto iespēju, lauksaimnieciskajai ražošanai ir iegādājušies vairāk nekā 33 000 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes. Šā gada 30.aprīlī bija apstiprināti 1398 aizdevumi par kopējo summu 68 miljoni eiro. Lauksaimniecības zemes iegādes valsts atbalsta programmu īsteno “Altum”.

Kā norāda “Altum” valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš, īstenotajai lauksaimniecības zemes iegādes kreditēšanas programmai ir nemainīgi stabils un augsts pieprasījums.

“Valdība apstiprinājusi arī virkni lauksaimniekiem ļoti būtisku pozitīvu izmaiņu šajā programmā. Pirmkārt, lai pretendētu uz atbalstu zemes iegādei, turpmāk tiks vērtēti saimniecības ienākumi no hektāra par vienu no pēdējiem diviem gadiem, nevis pēdējo gadu. Iepriekš plūdu, sausuma un citu neizbēgamu nelabvēlīgu dabas apstākļu ietekmē daudzas saimniecības nevarēja izpildīt prasības un izmantot zemes iegādes programmu. Līdz ar to viena neveiksmīga sezona neizslēgs lauksaimniekus no iespējas izmantot zemes iegādes programmas priekšrocības,” norādīja Bērziņš.

Otrkārt, būtisks uzlabojums ir ienākumu uz hektāru sliekšņa samazināšana bioloģiskajiem lauksaimniekiem, kuriem ražošanas specifikas dēļ šobrīd bija mazas iespējas izmantot programmas atbalstu.

Jaunums ir arī ienākumu nevērtēšana trīs gadus gaļas lopu un ilggadīgo stādījumu audzētājiem, kuriem objektīvu iemeslu dēļ sākotnēji nav ienākumu un attiecīgi nebija iespējams izmantot atbalstu zemes iegādei. Tiek ieviesta arī jauna atbalsta saņēmēju grupa – jaunie lauksaimnieki vecumā virs 40 gadiem, kas arī varēs izmantot jaunajiem lauksaimniekiem zemes iegādei paredzētos atvieglojumus.

Patlaban aizdevuma gala procentu likme ir 2,7%. Nepilnu sešu gadu laikā aizdevumu procentu likmes zemes iegādei šajā programmā bijušas no 3,02% 2015.gada 2.pusgadā līdz 3,52% 2012.gada 2.pusgadā – tātad procentu likmēm caurmērā bijusi vērojama tendence samazināties.

Sākotnēji 2012.gadā zemes iegādes programmai tika piešķirti 14 miljoni eiro, taču nepilnu sešu gadu laikā, ņemot vērā lauksaimnieku lielo interesei, summa vairākkārt palielināta, sasniedzot pašreizējos 80 miljonus eiro, bet aizdevuma termiņš audzis no 20 līdz 30 gadiem. Savukārt maksimālā aizdevuma summa vienam aizņēmējam kāpusi no 142 000 eiro līdz 430 000 eiro.

4 Komentāri

  1. Programma ir pa pirmo lieta zemniekiem – var pirkt lauksiamniecības zemi par adekvātiem procentiem un ar tādu atmaksas termiņu, kas ir pietiekami garš un zemniekiem nav jāiespringst. Ļoti laba lieta šitā ir zemkopības ministram Dūklavam sanākusi un labi, ka valdība to joprojām atbalsta un atkal pielika naudu klāt, lai zemnieki var pirkt zemi lauksiamnieciskajai ražošanai.

  2. Šeit ir svarīgs vēl viens aspekts bez ekonomiskā. Proti, ir sācies pretējs process tam, kas notika daudzus iepriekšējos gadus, kad zeme – gan lauksiamniecības, gan mežu – nonāk ārvalstnieku īpašumā. Un pateicoties šai programmai tagad notiek pretējais – mūsu zemniekiem ir iespēja ar šo lēto un ilgo kredītu palīdzību atpirkt lauksiamniecības zemi atpakaļ no ārzemniekiem. Mūsu zeme nonāk atpakaļ mūsu rokās un mēs uz tās paši varam saimniekot. Tas ir ļoti svarīgi mūsu tautai un mūsu valstij.

Pievienot komentāru