Laukos
Bizness

Zemes fonda reversās nomas darījumi uzņem apgriezienus0

Foto no Pixabay.com

VAS “Attīstības finanšu institūcija Altum” (“Altum”) pārvaldītais Zemes fonds turpina slēgt reversās nomas darījumus, un līdz šim iegādājies 30 īpašumus ar kopējo platību 500 hektāri, izstādē “Pavasaris 2018” informēja Zemes fonda vadītāja Ina Alksne.

Kopumā piecu mēnešu laikā noslēgti darījumi par 30 īpašumu iegādi ar nomas un atpakaļpirkuma tiesībām pārdevējam. Darījumi ziņā aktīvākie bijuši Jelgavas, Dobeles, Rundāles, Jēkabpils, Ventspils, Saldus un Limbažu novadi.

Tagad, iestājoties pavasarim, reversās nomas darījumu aktivitāte pieaug. “Cilvēkiem ir vajadzīgi apgrozāmie līdzekļi, un ne visi var saņemt aizdevumu komercbankā,” teica Alksne.

Populārākie Zemes fonda pakalpojuma izmantošanas mērķi ir steidzami nepieciešama nauda attīstībai, kam bankā nevar nokārtot kredītu, zemes iegāde izsolē, kad noskatīts īpašums un steidzami vajag naudu, kā arī gadījumi, kas zemes iznomātājs nolemj zemi pārdot.

Tāpat nereti reversās nomas mērķi ir apgrozāmo līdzekļu iegāde, tehnikas iegāde un norēķini ar piegādātājiem.

Jau ziņots, ka reversās nomas darījumos Zemes fonds īpašumu iegādājas par cenu, kas atbilst īpašuma vidējai tirgus cenai pārdošanas brīdī mīnus 10%. Īpašuma nomas cena gadā ir 5% no pirkuma summas, nomas maksa tiek sadalīta četros vienādos maksājumos. Nomas ar atpakaļpirkumu termiņš ir pieci gadi, savukārt saimniecība īpašumu atpirkt var par cenu, kāda ir īpašuma tirgus vērtība brīdī, kad īpašums tiek pārdots Zemes fondam. Tādējādi saimniecībai jau reversās nomas darījuma brīdī ir zināma cena, par kādu tā varēs savu īpašumu atpirkt, un šo cenu neietekmēs nekustamā īpašuma cenu svārstības.

“Altum” ir valsts kapitālsabiedrība, kas ar valsts atbalsta finanšu instrumentu palīdzību sniedz atbalstu noteiktām mērķa grupām finanšu instrumentu veidā (aizdevumi, garantijas, ieguldījumi riska kapitāla fondos u.c.), konkrētu programmu ietvaros, papildinot to arī ar nefinanšu atbalstu (konsultācijas, mentorings), kā arī realizējot citas valsts deleģētas funkcijas. “Altum” 40% akciju turētājs ir Finanšu ministrija, 30% akciju turētājs – Ekonomikas ministrija un 30% akciju turētājs – Zemkopības ministrija. “Altum” obligācijas ir iekļautas biržas “Nasdaq Riga” parāda vērtspapīru sarakstā.

Tāpat vēstīts, ka laikā no 5. līdz 7.aprīlim izstāžu kompleksā “Rāmava” notiek izstāde “Pavasaris 2018”. PIzstādē pulcējas vairāki tūkstoši profesionāļu un interesentu lauksaimniecības, lopkopības, komunālās saimniecības un dārzkopības nozarēs. Kopumā izstādē piedalīsies 320 dalībnieku. Izstādi organizē SIA “A.M.L.” sadarbībā ar Zemkopības ministriju un izstādes ģenerālsponsoru banku “Citadele”.

LA.lv