Laukos
Bizness

Zemes pārskata sagatavošanai nepieciešamos datus būs jāiesniedz caur Atvērto datu portālu0

Foto – Zanda Birze

Turpmāk zemes pārskata sagatavošanai nepieciešamos datus būs jāiesniedz caur Atvērto datu portālu, šodien lēma valdība.

Pašlaik institūcijas zemes pārskata sagatavošanai nepieciešamos datus iesniedz, izmantojot Valsts reģionālās attīstības aģentūras datņu pārsūtīšanas protokola serveri, taču pērn darbību ir uzsācis Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādātais un pārraudzībā esošais Latvijas Atvērto datu portāls.

Portāla mērķis ir nodrošināt vietni, kurā valsts iestādes var publicēt informāciju, piemēram, no publiskiem reģistriem vai pētījumiem, kā arī statistiku, tabulas vai grafikus, lai nodotu informāciju sabiedrībai tādā formā, lai to varētu lejupielādēt, apstrādāt un izmantot, piemēram, jaunu pētījumu un pakalpojumu izveidē.

Atbilstoši Informācijas atklātības likumam atvērtie dati ir brīvi pieejama bezmaksas informācija bez atkārtotas izmantošanas ierobežojumiem, kuru var rediģēt un apstrādāt ar brīvi pieejamām lietojumprogrammām.

Kā norāda VARAM, zemes pārskats ir apkopota vispārpieejama informācija par zemes izmantošanu, kas ir noderīga sabiedrībai un kurai jābūt pieejamai ikvienam un institūciju sniegtie zemes pārskata sagatavošanai nepieciešamie dati ir pielīdzināmi atvērtajiem datiem.

Līdz ar to, “noteikumu projekts paredz noteikt jaunu un efektīvāku datu iesniegšanas kārtību – institūcijām zemes pārskata sagatavošanai nepieciešamā informācija būs jāiesniedz Atvērto datu portālā,” teikts VARAM sagatavotajos Ministru kabineta noteikumu grozījumos.

Sākotnējie iesniegtie dati tiks uzglabāti Atvērto datu portālā, ievērojot atvērto datu tehniskās prasības, taču pēc tam tie tiks ielādēti Reģionālās attīstības indikatoru moduļa (RAIM) datu noliktavā. Savukārt dati, kas nav vērtējami kā brīvi pieejama bezmaksas informācija bez atkalizmantošanas ierobežojumiem, uzreiz tiks uzglabāti RAIM datu noliktavā.

LA.lv