Laukos
Graudkopība

Zemgalē ziemas mieži jau novākti; citviet kuls tikai nākamnedēļ0


Mieži.
Mieži.
Foto – LETA

Zemgalē labības kulšana sākās pirms nedēļas un patlaban ziemas mieži jau gandrīz ir novākti, savukārt citviet Latvijā graudus varētu sākt vākt tikai augusta pirmajās divās nedēļās, prognozēja aptaujātie lauksaimnieki.

Kooperatīva “Latraps” ģenerāldirektors Edgars Ruža sacīja, ka Zemgalē labību sāka vākt jau pagājušajā nedēļā, un šobrīd tikpat kā ir novākti ziemas mieži, kas reģionā ienākas pirmie. Tāpat vietām sākusies ziemas rapša novākšana. “Aizvakar ienāca pirmās kravas ar ziemas rapsi, un šodien tās turpina vest. Vēl gan nav sākušies masveida rapša kulšanas darbi. Raža tiek vākta no atsevišķiem laukiem, kur sētas agrākas šķirnes vai bijusi attīstībai labvēlīga klimatiskā ietekme. Taču kopumā ar rapša ievākšanu vēl 3-4 dienas jānogaida,” sacīja Ruža, pieļaujot, ka solītā lietus dēļ intensīva rapša ražas novākšana varētu sākties arī agrāk.

Savukārt Vidzemē un Latgalē ražas novākšanas darbi varētu sākties tikai pēc divām nedēļām. Zemgalē kvieši kopumā šogad laika apstākļu dēļ vēl ir ļoti negatavi – tikai dažas šķirnes atsevišķos laukos jau ir pietiekami attīstījušās. Tomēr pozitīvi, ka, neraugoties uz lietavām jūlijā, graudaugu sējumus tikai vietām Latvijā sagāza veldrē.

“Latraps” ģenerāldirektors piebilda, ka pašreizējie laika apstākļi graudaugu ziemāju sējumu attīstībai vērtējami kā labi, arī vasarāji izskatās labi, pietiek gan mitruma, gan nav pārāk karsts. Kopumā graudaugu ražas ziņā šis solās būt vēsturiski labākais gads Latvijā. Svarīgi, lai turpmākajās nedēļās neuznāk negaiss un ilgstošs lietus, kas apdraudētu ražas veiksmīgu novākšanu.

Vienlaikus Ruža piebilda, ka saistībā ar labības ievākšanas novēlošanos šogad pastāv bažas optimālā termiņā neiesēt ziemas rapsi. “Ja ziemas rapša sējai optimālos termiņus nokavē, tad to labāk nesēt nemaz. Vēlākais laiks, kad sēt ziemas rapsi, ir 25.augusts, jo pēc tam ir ļoti liels risks, ka tas neattīstīsies.

Arī kooperatīva “VAKS” valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons atzina, ka šogad labības ievākšana Vidzemē un Latgalē novēlosies par apmēram divām nedēļām un, visticamāk, ražu izdosies sākt vākt tikai augusta otrajā nedēļā.

Ražas ievākšanas novēlošanās kavē ziemas rapša sēju, jo tā sējai paredzētās zemes platības ir aizņemtas ar šā gada ražu. Taču tiklīdz lauki būs atbrīvoti, rapša sēja sāksies, ja vien laika apstākļi nepasliktināsies.

Viņš piebilda, ka šovasar laika apstākļi graudaugu attīstībai bija labvēlīgi. Tā kā vasara bija vēsa un mitra, graudu masa ir pietiekoša. Tāpat šogad labību izdevās nosargāt no kaitēkļiem un slimībām, arī ražas potenciāls uz lauka ir labs. “Graudaugu raža šogad noteikti būs labāka nekā pagājušogad. Apsekojot laukus, redzams, ka raža ir virs vidējā, bet graudi vēl jānovāc,” teica Jansons, paužot cerību, ka laika apstākļi graudu ražas novākšanas laikā laikā būs labvēlīgi, un raža būs tik laba kā solās būt patlaban.

Kā ziņots, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) speciālistu jūlijā veiktā ražas prognozēšana liecina, – saglabājoties labvēlīgiem laika apstākļiem, ziemāju raža gaidāma laba un arī graudaugu kopraža varētu būt ievērojami labāka nekā pērn. Ar ziemas kviešiem šogad apsēti 331 000 hektāru (ha), kas ir nedaudz vairāk nekā pērn, kad šīs platības bija 329 800 ha. Ziemas kviešu kopraža arī tiek prognozēta augstāka – 1 423 500 tonnu pretstatā pērn septembrī prognozētajām 1 352 200 tonnām.
Mazāk šogad apsēti rudzi. Pērn tie bija 36 100 ha, šogad – 34 000 ha. Rudzu kopražu šogad prognozē 115 600 tonnas salīdzinājumā ar 126 000 tonnām pērn. Savukārt ziemas rapsis šogad aizņem 90 000 ha salīdzinājumā ar 89 300 ha pirms gada un tā kopraža tiek prognozēta 270 000 tonnas salīdzinājumā ar 217 000 tonnām pagājušājā sezonā.

Latvijā kopumā graudaugi šogad aizņem 706 500 ha, kur ziemāju platības ir 374 900 ha. Jūlijā kopražas prognoze ir 689 700 tonnas.

Jau vēstīts, ka pērn graudu kopraža bija 2,703 miljoni tonnu, tikmēr visu laiku rekords tika sasniegts 2015.gadā, kad tika novākts 3,01 miljons tonnu graudu.

LA.lv