Laukos
Politika

Zemkopības ministrija nākamgad darbosies ar 667,8 miljonu eiro budžetu0


Zemkopības ministrijas uzraksts.
Zemkopības ministrijas uzraksts.
Foto: LETA

Zemkopības ministrijas (ZM)nākamā gada budžets ir 667,8 miljoni eiro, no kā 579,1 miljons eiro – Eiropas Savienības (ES) fondi attīstībai, bet 88,7 miljoni eiro – pamatfunkciju īstenošanai, paredz valdības apstiprinātais budžeta likumprojekts.

ZM pārziņā esošo nozaru uzņēmējdarbības attīstībai no valsts budžeta 2018. gadā paredzēti 599,5 miljoni eiro, kas tiks ieguldīti lauksaimniecības un lauku attīstības projektu īstenošanā, zivsaimniecībā un pārtikas ražošanā, mežsaimniecībā u.c.

Pārtikas un dzīvnieku barības nekaitīguma, pārtikas higiēnas un kvalitātes, kā arī dzīvnieku veselības labturības un aizsardzības nodrošināšanai 2018. gadā piešķirti 19 miljoni eiro.

Lauksaimnieciskās un saistīto izglītības programmu attīstībai tiks veltīti 10,7 miljoni eiro.

Dabas resursu ilgtspējības saglabāšanai – zivju resursu atjaunošanai, augošu koku krājas pieaugumam u.c. – paredzēti 30,2 miljoni eiro.

Savukārt nozaru pārvaldībai, starptautiskajai sadarbībai un lauksaimniecības, zivsaimniecības, mežsaimniecības un lauku attīstības interešu pārstāvībai paredzēti 8,4 miljoni eiro.

Papildus no valsts budžeta ZM 2018. gadā ieplānoti 5,24 miljoni eiro, kas tiks ieguldīti meža ugunsgrēku dzēšanas automašīnu iegādei, zemāko algu celšanai LLU mācībspēkiem un PVN samazināšanai dārzeņiem, augļiem un ogām.

Tāpat ZM norāda, ka ieviešot samazināto 5% likmi Latvijai raksturīgiem augļiem, dārzeņiem un ogām, valstī mazināsies uzņēmēju darbošanās ēnu ekonomikā, palielināsies legālajā tirgū strādājošo lauksaimnieku konkurētspēja. Augļu, ogu un dārzeņu tirdzniecība pieaugs par 20%, Latvijā audzēto augļu, ogu un dārzeņu patēriņš palielināsies par 2,3%, savukārt vidējais augļu, ogu un dārzeņu cenu samazinājums varētu sasniegt 6,7%.

Izmantojot papildu finansējumu 2018. gadā, Valsts meža dienests (VMD) uzlabos meža ugunsapsardzību un varēs operatīvāk likvidēt meža ugunsgrēkus, izdegušajām meža platībām samazinoties par 460 ha, kā rezultātā samazināsies meža ugunsgrēku nodarītais posts tautsaimniecībai un dabas vērtībām. Pedagogu darba samaksas reformas LLU finansējums dos iespēju palielināt zemākās algas, kā rezultātā pieaugs LLU studijās iegūto zināšanu un praktisko iemaņu kvalitāte.

LA.lv