Laukos
Politika

“Cik gudrs ienācu, tik gudrs izgāju”. Elektrības tirgotājs “Baložu” saimniekam nespēj paskaidrot 600% OIK kāpumu0

Februārī no “Latvenergo” saņēmis jauno elektrības rēķinu, Apes novada zemnieku saimniecības “Baloži” īpašnieks Heldurs Zāgs izbrīnā iepletis acis. Pērn mēnesī maksāto 11,54 eiro vietā šogad jau jāmaksā 17,22 eiro mēnesī. Salīdzinājumā ar pagājušajā gadā izlīdzināto mēneša maksājumu šogad rēķins cēlies par aptuveni 70 procentiem.

“Tā kā janvārī elektrību nenotērēju vairāk kā pagājušā gada mēnešos, sāku pētīt, kāpēc rēķins palielinājies,” stāsta zemnieks. “Kā atklāju, vislielāko sadārdzinājumu rada tā dēvētā obligātā iepirkuma komponente, saīsināti OIK. Pērn par to man aprēķināja 75 centus, bet šogad jau 4,45 eiro!”

Kāpēc šis OIK sadārdzinājies teju par 600 procentiem, ja elektrības patēriņš ik mēnesi bijis aptuveni vienāds, to šajās dienās, iebraukdams Rīgā, Heldurs Zāgs jautājis “Elektrum” klientu apkalpošanas centrā Brīvības gatvē 244. “Velti gan biju mērojis tālo ceļu no Apes līdz Rīgai,” saka viņš, “cik gudrs tai stiklotajā “Elektrum” namā ienācu, tik gudrs no tās izgāju. Neviens tā arī nespēja paskaidrot, no kurienes ņemts šāds sadārdzinājums.”

“Baložu” saimnieks rāda man rēķinu, kurā redzams, ka bez pieminētajiem 4,45 eiro par OIK, par trīsfāžu strāvas pieslēgumu jāmaksā 6,23 eiro mēnesī. Bet par patērēto elektrību jāmaksā vien 1,35 eiro.

“Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens apgalvo, ka elektrības rēķinos sadārdzinājumu neredzot. Bet man atsūtītajā rēķinā es to redzu!” dusmīgs turpina Heldurs Zāgs. “Par saimniecībā patērēto elektrību iznākumā maksāju vien nepilnu desmito daļu no piesūtītā rēķina kopsummas. Pārējais ir par 2016. gadā ieviesto “Sadales tīkla” pieslēgumu. Un kopš šā gada janvāra par šo OIK. Kad ieviesa maksu par pieslēguma ampēriem, toreizējie “Sadales tīkla” amatvīri skaidroja, ka ar to būšot panākts lielāks līdzsvars starp tiem patērētājiem, kuri elektrību tērē, un tiem, kuri to netērē, kaut arī elektrības tīkliem ir pieslēgušies. Man šķiet, ka piesolītā līdzsvara vietā ir panākts pretējais. Mēs, laucinieki, kuri rocības dēļ esam spiesti taupīt visu, arī elektrību, turpmāk katru mēnesi no savām kabatām maksāsim vairāk nekā 10 eiro mēnesī.”

Jautāts, vai “Baložos” elektrības rēķinus nevar samazināt, samazinot trīsfāžu pieslēguma jaudu, kā to iedzīvotājus aicina ekonomikas ministrs, Heldurs Zāgs atbild, ka tas nav iespējams.

“Katru dienu savā ap 80 hektāru lielajā saimniecībā izmantoju dažādas ar elektrību darbināmas iekārtas un ierīces. Ja samazināšu ampēru skaitu, tās ātrāk nolietosies un būs jāremontē vai jāpērk jaunas. Tad izdevumi būs vēl lielāki,” skaidro viņš.

“Līdz šim šis OIK tika iekasēts par patērētajām kilovatstundām, kas, vienkāršāk sakot, ir elektroenerģijas daudzums. Pēc tam tika atmaksāts dubultā tā saucamajiem zaļās elektroenerģijas ražotājiem par viņu saražotajām kilovatstundām, tātad par elektroenerģijas daudzumu. Kopš šā gada janvāra elektrības rēķiniem papildus nāk klāt “jaudas obligātā iepirkuma komponente par ampēriem”, kam nav nekāda sakara ar elektroenerģijas daudzumu, bet gan ar maksimāli pieļaujamo caurplūdi.
Kāds ir loģiskais skaidrojums šādai aprēķinu metodei? Par OIK aprēķinu ir tā: ja es veikalā pērku desu par 3,50 eiro kilogramā, tad man būtu vēl jāpiemaksā par sveramo svaru maksimālo svēršanas robežu,” spriež Heldurs Zāgs.

Pēc “Sadales tīkla” datiem, valstī pavisam ir 1 200 000 patērētāju. Ja 83%, kā to apgalvo ekonomikas ministrs, rēķini nepieaugs, tad iznāk, ka 17% patērētāju tie jau ir pieauguši. Tātad cieš 204 000 mājsaimniecību, ieskaitot Apes novada “Baložus”.

LA.lv
LA
Laukos.lv
Laukos
PVD atkārtoti konstatē salmonellu Ukrainas izcelsmes olu baltuma produktā 1
1 diena
LE
LETA/BNS
Laukos
Lietuvas minerālmēslojuma tirdzniecības kompānijas “Scandagra” peļņa sarukusi līdz 2,275 miljoniem eiro
1 diena
AT
Agro Tops
Laukos
Vienkārši padomi miniiekrāvēja izvēlei
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Kultūra
Nīcas novada svētkos atdzīvinās leģendāro filmu “Kāzas Nīcā”
1 stunda
LE
LETA
Kultūra
Pirmā Līvijas Akurāteres balva pasniegta Ogres Tautas teātrim
13 minūtes
LE
LETA
Dabā
Tveici pēcpusdienā pārtrauks lietus un negaisa mākoņi
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Nemiro: nevis algu pacelt, bet gan neapliekamo minimumu 1
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Sestdiena ugunsdzēsējiem bija mierīga: neviens nesadega un nenoslīka
45 minūtes