Bizness, Graudu pārstrāde

Zemnieki dubultojuši auzu platības “Rīgas dzirnavnieka” vajadzībām

Gatavojoties jaunajai ražas sezonai, AS „Rīgas dzirnavnieks” aktīvi slēdz līgumus ar zemnieku saimniecībām par jaunās graudu ražas iepirkumiem. Šogad uzņēmums plāno daudz lielāku uzmanību pievērst auzu iegādei, ņemot vērā uzņēmuma auzu produktu ražošanas apjomu palielināšanos.

Uzņēmums pirms diviem gadiem uzsāka speciālu graudaugu audzēšanas programmu Latvijā ar mērķi ieinteresēt zemniekus vairāk audzēt auzas un uzlabot to kvalitāti un ražīgumu. Pirmajā sezonā programmā piedalījās septiņas saimniecības, savukārt šā gada sezonā to skaits sasniedzis jau 30, turklāt programmas dalībnieki dubultojuši apsējamo teritoriju, sasniedzot nu jau 3200 hektārus.

Programmā zemnieki tiek nodrošināti ar reģiona klimatiskajiem apstākļiem atbilstošām auzu un vasaras kviešu sēklām, kas ir speciāli selekcionētas Skandināvijā un nodrošina augstāku izturību un ražību salīdzinājumā ar parastajām sēklām. Savukārt zemnieks ir motivēts piedalīties programmā, jo uzņēmums iepērk graudu ražu par augstāku cenu, salīdzinot ar parastajiem graudiem.

Vidējā auzu ražība no selekcionētajām auzu šķirnēm ir četras līdz septiņas tonnas no hektāra, kas auzām ir ļoti labs rādītājs. Ļoti auglīgā zemē, ko līdzīgā programmā Lietuvā apliecina zemnieku saimniecības, vidējais ražīgums ir piecas-sešas tonnas auzu no hektāra.

Uzņēmuma valdes loceklis Žilvinas Pakeltis atzina, ka arī šogad iepazīstinās zemniekus ar jaunām ražīgākām auzu šķirnēm, kas satur augstāku beta-glikānu, tādā veidā sekojot līdzi pasaulē pieaugošajai veselīgu produktu patēriņa tendencei. ” Vienlaikus vēlamies veicināt zemnieku interesi par bioloģisko auzu audzēšanu, atvēlot tam lielākas platības. Zemnieku interese par šo kultūru pieaug – to var secināt pēc tā, ka tirgū ir manāms sējai paredzēto auzu iztrūkums,” saka uzņēmuma vadītājs.

Tradicionāli “Rīgas Dzirnavnieks” no lauksaimniekiem iepērk kviešus, rudzus, auzas, kā arī šo pašu veidu bioloģiskos graudus. Sadarbības līgumi par jaunajām ražām tiek slēgti jau no pagājušā gada sezonas.

Šogad “Rīgas Dzirnavnieks” izmēģinās arī jaunas ziemas kviešu šķirnes ar augstāku proteīna saturu. Pakeltis norāda, ka ražotāja mērķis ir spēt nodrošināt pieprasījumu pēc saldētiem maizes produktiem, kā arī produktiem ar lielāku tilpumu, piemēram, biskvīta pamatnēm. Pārrunas notiek arī ar sadarbības partneriem, lai uzņēmums varētu nodrošināt zemniekus ar jaunām, izturīgākām rudzu šķirnēm.

Savukārt komentējot šī brīža sējumus, Pakeltis norāda, ka pagaidām situācija ar sējumiem Latvijā, kā arī citās Baltijas valstīs izskatās daudzsološa – vienīgi atsevišķos reģionos rapšu sējumi ir uz jautājuma zīmes. Tas, ka Eiropā un Krievijā nav bijis novērots kailsals, ir labs priekšnosacījums labai ražai. Tomēr noteicošie būs laikapstākļi nākamajos mēnešos – ja tie būs nelabvēlīgi, situācija var pasliktināties un ietekmēt graudaugu cenas.

AS „Rīgas Dzirnavnieks” ir viens no lielākajiem graudu pārstrādātājiem Baltijā. Uzņēmums ražo un pārdod graudu pārstrādes produktus – visu veidu kviešu un rudzu miltus, miltu maisījumus, pārslas, placinātus graudus un putraimus industriālajiem patērētājiem, kā arī fasēto produkciju individuālam patēriņam ar zīmoliem „Hercogs”, „Herkuless” un „Īsta Saimniece”.

“Rīgas dzirnavnieks” pagājušajā finanšu gadā, kas ilga no 2015.gada 1.jūlija līdz 2016.gada 30.jūnijam, strādāja ar 23,324 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 3,4% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt uzņēmuma peļņa palielinājās par 17,5% un bija 843 931 eiro.

AS “Rīgas dzirnavnieks” pieder Lietuvas graudu pārstrādes kompānijai “Malsena Plius”.

Pievienot komentāru