Latvijā, Politika

Ašeradens “lido pa mākoņiem”; zemnieki pieprasa atteikties no OIK

Turpinot protestēt pret elektrības rēķinu krasu pieaugumu, lauksaimnieki pieprasa nekavējoties grozīt Elektroenerģijas tirgus likumu, lai pārtrauktu kopš šī gada ieviesto jauno kārtību, kas paredz diferencēt elektrības rēķinos iekļauto atbalstu tā dēvētās zaļās enerģijas ražotājiem jeb obligātā iepirkuma komponenti (OIK).

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs uzskata, ka valstī ieviestā enerģētikas politika šķiet kļūdaina un nepieņemama lielākajai daļai mazo un vidējo uzņēmumu, tostarp lauksaimniecības nozarē strādājošo.

Viņaprāt, elektroenerģijas lielražotājam “Latvenergo” pašam jāgādā par rentablu saimniecisko darbību, nevis jāapkrauj iedzīvotāji ar papildu maksājumiem, kas šogad ievērojami palielinājuši elektrības rēķinus. Ņemot vērā uz Daugavas uzcelto spēkstaciju ražību aizvadītajā gadā, no virsplāna peļņas “Latvenergo” jāsedz šim gadam paredzētās valsts subsīdijas visām koģenerācijas stacijām.

LOSP aprēķinājuši, ka saimniecībām ar trīsfāžu pieslēgumu līdz 16 ampēriem un no 16 līdz 63 ampēriem izdevumi pieauguši par 11%, bet ar lielākas jaudas pieslēgumu – par 31%. Pēc zemnieku organizāciju un iedzīvotāju paustā, tie patērētāji, kuri, elektrību taupīdami, to patērējuši maz, tagad tiek sodīti ar papildu maksājumiem OIK veidā.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš atzīst, ka elektrības sadārdzināšanās skārusi 40 līdz 50 tūkstošus mazo un vidējo uzņēmumu. Starp tiem, kas no jaunās OIK maksājumu kārtības ieguvuši, citu starpā esot “Rimi”, Maxima” un citi lielveikali ar lielu elektrības patēriņu.

LOSP ģenerāldirektors Guntis Vilnītis ir pārliecināts, ka no 2016. gada ieviestais maksājums par jaudas pieslēgumu un no šī gada ieviestais par OIK ir klajā pretrunā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumu.

Arī vakar notikušajā Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens pūlējās pārliecināt deputātus, ka satraukumam neesot iemesla. Elektrības rēķini esot cēlušies vien nelielai daļai patērētāju, tostarp ar mazu elektrības patēriņu, bet ar lielas jaudas pieslēgumu, ko varējuši samazināt laikus. No viņa teiktā iznāk, ka patērētāji sadārdzinājumā paši vien esot vainīgi.

Ekonomikas ministrs apgalvo, ka no šī gada ieviestā OIK maksājumu kārtība esot svarīga lielajiem rūpniecības uzņēmumiem, tāpēc no šī atbalsta viņš negribot atteikties. Tā ietekmē palielinās eksports, pieaug darba vietu skaits, pilsētās stabilizējas iedzīvotāju skaits. Laukos tik daudz cilvēku, viņaprāt, nemaz nevajagot.

Tomēr LOSP un citu zemnieku organizāciju pārstāvju paustie iebildumi padarīja bažīgus arī dažus Saeimas deputātus. “Vai ir pareizi, ka, atbalstot ražošanas uzņēmumus ar lielu elektroenerģijas patēriņu, OIK radītais papildu slogs tagad tiek uzvelts zemnieku un lauku iedzīvotāju pleciem?” jautā neatkarīgais deputāts Edvards Smiltēns. “Lai tagad nomierinātu zemniekus, viņiem radītais OIK slogs būs jāuzveļ kādiem citiem uzņēmumiem vai iedzīvotājiem,” spriež Saeimas deputāts Anrijs Matīss (“Vienotība”).

“Komisijas sēdēs nemitīgi runājam par elektroenerģijas izmantošanu un par to, kas būtu darāms, lai tā kļūtu efektīva. Bet tagad iznāk, ka, taupot elektrību, iedzīvotājiem nemaz nav jēgas izdzēst lieku apgaismojumu. Kurš tērē elektrību vairāk, tam jāmaksā mazāk nekā tādam, kurš taupīdams elektrību tērējis maz. Šī pretruna ir acīmredzama, Ekonomikas ministrijas ieviestā kārtība to nenovērš,” saka Saeimas deputāts Ingmārs Līdaka (ZZS).

Saeimas deputāts Ivars Zariņš (“Saskaņa”) pieļauj, ka tie iedzīvotāji, kuri janvārī elektrību tērējuši maz, visticamāk, saņems vēl lielākus rēķinus vasarā, kad elektrības patēriņš būs vēl mazāks nekā ziemā: “Ja OIK maksājumu kārtība jāpārskata, tad vispirms jāzina, kurš no tā iegūs un kurš zaudēs. No zemnieku pleciem pārliekot OIK slogu uz citu pleciem, nekas nemainīsies. Vien tas, ka uz Saeimu zemnieku vietā nāks protestēt citu nozaru ļaudis.”

Pūloties nomierināt satrauktos zemniecības pārstāvjus, ekonomikas ministrs piesola OIK uzlabojumus, tostarp samazināt saimniecībām pieslēguma jaudu deviņiem mēnešiem pašlaik noteikto sešu mēnešu vietā. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai šis priekšlikums jau esot iesniegts.

Toties zemniecības pārstāvji apgalvo, ka vairs netic solījumiem kaut ko uzlabot, tāpēc ka tie esot izskanējuši jau tad, kad tika gatavoti grozījumi Enerģētikas tirgus likumā, bet par janvāri saņemtie elektrības rēķini rāda, ka par tiem aizmirsts.

“Ekonomikas ministrs lido pa mākoņiem, nespēdams nolaisties uz zemes. Atbalstot lielos uzņēmumus, izliekas neredzam, kādu slogu uz šī rēķina uzliek zemniekiem,” saka Kokneses novada zemnieku saimniecības “Lejasvēži” īpašnieks, Kokneses novada domes deputāts Jānis Krūmiņš.

“Šis viņa piedāvātais jaudas atslēgums deviņiem mēnešiem man neko nedod. Un domāju, nedos arī citiem zemniekiem. Pirmais lielākas jaudas pieslēgums man vajadzīgs aprīlī, kad jāsāk sēklas graudu tīrīšana. Ar pārtraukumiem pēc tam tas vajadzīgs vēl divas reizes gadā uz dažiem mēnešiem. Pēc ministra teiktā, par vienu šādu atslēgšanu un pieslēgšanu “Sadales tīkls” prasīs 40 eiro, tātad kopsummā 240 eiro.”
Vairāk par OIK lasiet šeit

50 Komentāri

  1. Abet nevajag jau arii. To labiibu, ko agraak pljaava 100 paakji ar rokas izkaptinjaam, muusdienaas nopljauj un izkulj viens kombains. Abet paakji joprojaam seezh savos paakjos un gaudo, ka shiem tur neesot ko dariit. Logjiski, ka nav ko dariit. Tos paakjus ir aizvietojis kombains.

    1. Nu labi, nekļūšu nepieklājīgs, bet līdz skaistam tev kā līdz marsam, rakstība liecina, ka līdz gudrībai vēl tālāk, un par to tuklumu, nu neesi tu tikai mēreni tukls.

 1. Ašerādens: “Laukos tik daudz cilvēku, viņaprāt, nemaz nevajagot”
  Šeit jau velk uz ši pasākuma patiesumu – iztukšot Latviju no vietējiem iezemiešiem. Spriežot pēc tirgus likumiem (kas pie mums gan nedarbojas) – visam jāpaliek lētākam, jo “lielajiem” tak izdevumi samazinās. Vai nu jāpieaug strādājošo algām vai jākrīt galaiznākuma cenām. BET KAS TO LATVĀNIJĀ DOS, starpība aizies firmu īpašniekiem (nāk tak vēlēšanas būs kukuļiem).

 2. Kāds var izskaidrot kā tas OIK darbojas? Vai kāds oikists sēž stabā un regulē vada šķērsgiezumu? Drošinātāji 16A vai 20A,kas no tā mainās? Vai upe tek lēnāk?

  1. OIK ir valsts atbalsts it kā zaļās enerģijas jeb mazo TEC saražotajai elektroenerģijai, ko valsts iepērk par dubultu tarifu, bet par to maksā galaprodukta saņēmējs t.i. mēs. Tas ir piesegts iedzīvotāju nodoklis valstij par biezo vīru nodrošināšanu. OIK autors ir Ekonomikas ministrija.

   1. kadi mazie HES, kādi atjaunināmie resursi? OIK pamatā tiek maksāts par enerģiju, kas iegûta, sadedzinot gāzi- nezin kapēc pargudrie Latvijas ieredņi, veidojot likumus, ir izlaiduši fizikas stundās macīto- kas ir fosilā enerģija un gāzi uzskata par atjauninājamo enerģijas veidu

    1. Taadas glupiibas uzskati tikai tu, ee, kursh skolinjaa noguleeja lasiishanas stundas, un taapeec nav speejiigs izlasiit, kas ir kas.

     Taas, kas kurbuleejas uz gaazi, ir kogjeneraacijas stacijas. Shamaas saskanjaa ar Eiropas direktiivaam arliidzan ir jaatbalsta, taapat kaa alternatiivi kukuu govju meeslu biogaazes, veeja propelleri un saules baterijas suunu ciema un antarktiidas platuma graados.

 3. Aber kaadaa sakaraa tie debiilie zemnieki censhas piepisties Latvenerego par oik???? Visaadas ukji pukji zalji alternatiivaas energjiju fignjas savaa vairumaa ir privaataas bodiites un nepavisam nav nekaadaa vispaar ne sakaraa ar Latvenergo. Un veel paakjiem vajag paarstaat balsot par savu zaljo zaglju lemberdzeenu partiju. Jo zaljo ukji pukji alternatiivo energjiju ar oikiem stutee tieshi zaljie meeslinji.

  1. Nebūtu jau pareizi atbildēt tādam gramatikas un enerģētikas ekspertam kā biedram Hehee, bet vajag! Latvenergo ir absolūti lielākais OIK saņēmējs !!! 2016. gada ieņēmumi (OIK) no TEC 1un 2 =97,29 miljoni euro (krievu gāze), Liepājas TEC (krievu gāze) = 1,5 milj euro, Liepājas biomasas koģenerācijas stacija =863 tkst. euro, Aiviekstes HES= 384 tkst . euro.

   1. Veelreiz un no saakuma, neziniiti? Tavs un paakju piedaavaajums ir klapeet ciet TEC1, Liepaajas TEC utt taapeec ka tie ir ljaunie oik sanjeemeeji? Kaadas superiigas revoluucijas paredzeetas suunu ciema energjeetikaa uz paakju sagribeejumiem.

   2. Varbuutinjaas tu vispaar gribeesi izpildiities viena cita komentaaru gjeenija garaa: suunu ciemam pietiek ar daugavas hesu energjiju, banzai, urraaa!

    Visu paareejo klapeet ciet. Taadi buus neziniisha plaaninji?

    1. Taapeec ka shiem ir taa nelaimiite dziivot vienaa kopiigaa valstinjaa ar to riigu. Un huljish riidziniekiem ir jaamaksaa nodoklji, lai uztureetu paakju siikskolinjas katraa kaktaa ar vienu beerninju iekshaa un desmit skolotaajiem shim apkaart?

     Ja tev, tupais, nepielec – valsts taapeec arii ir valsts, ka ruupeejas par koppigajaam intereseem. Pie kam arii tad, ja tas vienam otram netiikaas.

     1. Ja Jūrmala prasa iebraukšanas maksu,tad varbūt Rīgai vajadzētu apvilkt apkārt žogu un nelaist nevienu ārā ,lai nebojā citiem dzīvi.

  2. Kurš te piesienas Latvenergo. Tas tikai ir pasts. OIK kūrētāja ir Ekonomikas ministrija, kuru starp citu jau N-tos gadus pārvalda Vjenotība. OIK aizsākās ”Lācīša” laikā ar Kamparu pie stūres.

 4. Šī OIK afēra noslēdzās novembra beigās. Tik tiešām daudziem gribētos zināt kas tas bija par projektu, kad tika izsludināts publiskās pieteikšanās konkurss, kādi līdzekļi tika piesaistīti projekta realizācijai. Jeb tas bija valdības slepens projekts tikai savējiem.

 5. Nav svarīgi vai Tu pērc vai nepērc alkoholu,akcīze Tev jāmaksā tik un tā,tikai par to vien,ka ir iespēja iegādāties,apmēram tā es jūtos pēc jaunā rēķina saņemšanas,kurš ir dubultojies,jo ziemā laukos elektrību nelietoju.

  1. Raksti iesniegumu ka gribi lai tev elektriibu atsleedz pavisam un nebuus tev nekas jaamaksaa. Ulmaniisha laikos vairumam paakju elektriibas nemaz nebija un nekas, dziivoja taapataas.

 6. Piens jau ir izdomats maksligais no augu valsts produktiem,kurus ieved no arzemem, galu est ir kaitigi. Piekritu Aseradena kungs uz laukiem cilvekus tik daudz nevajag. Ievediet karaspeku un apsaujiet. Vismaz vien problema valsti bus mazak. Tapat jau nav vairs daudz jauno palicis un pensionari tere tikai valstij ta jau nepietiekoso naudinu.

 7. Sen bij laiks iegādāties ģenerātorus! adios Latvenergo uz visiem laikiem, tik daudz visādu iespēju saules paneļi vēja generātori utt, skaties kā dienvideiropā visi Jumti noklāti! Nebarosim nevienu muti vairs , cik var !?! Pagrūžam Eiropas projektos kā jumtu nomaiņu un aidā!

 8. Var redzet tas kursh visus sauc par pakljiem ir ar garigas attistibas traucejumiem. Visticamak doma ar ka partikas produkti dzimst veikalos bet ar laukiem tam nav nekas saistibas

  1. Var redzeet ka tas sssss ir reaali debiils un akls. Rakstinsh nav par paartikas produktiem, paakji. Rakstinsh ir par paakju kviekshanu par elektriibu.

   Starp citu, ja tev sagribeejaas par paartikas produktiem, tad suunu ciems peec lauksaimnieciibas razhiiguma vis nevelk liidzi atiistiitaakajaam valstiim. Paakju kolhoznieku pagaatne liek sevi maniit.

 9. Heh tu cik gadus pa cietumiem sedejis ? nu tadiem ka tev jau elekrtiba cietuma pa velti un kad uz brivam kajam nodzerot pratu setmales elektribu nevajag.

  Tavai zinashanai viss ir saitits ar elektribu , bet nu tev jau to nesaprast citus vardus ka pakji nezini . zel ka tev tik ierobezots vardu krajums.

  Un ja izbrauktu kur talak par kaiminju alkanu dzivokli tad redzetu ka ja nav vairs lerumu mazu saimniecibu bet ir lielu zemnieku saimniecibas ar simtiem hektaru. Tadu zemnieku nav maz pa visu valsti.Neviesn nesaka ka lv kkad bus ES videjam limenim tuvu lauksaimnieciba, bet pilnigi bomzi ar nesam.

  Var redzet kads tev attistibas limenis bet nu jaa cietuma sievieshu nav tik ja kadu pataisa par tadu . laikam tu biji ta sieviete parejiem.

 10. Ar 1.martu visiem deputātiem un ministriem tajā skaitā tiek atceltas kompensācijas par mājokļiem, ceļa izdevumiem un kancelejas izdevumiem. Šī ir jaunā tautas reforma, kura nemaz nebūs nelaimīga par jaunās reformas ieviešanu.

 11. Labdien,
  Nekustamā cilvēki ir tie, kuri zina, kā, lai nāk viņu glābt, lai to līdzīgu, kad tie cieš. Šis kungs. Sandijs man deva aizdevumu 80,000 eiro bez manis sarežģīt uzdevumu līmenī dokumenti, ko pieprasa bankas, kas kredītu pieteikumiem. Ja jums ir finansiālās grūtībās, sazināties ar viņu. Jo, pateicoties viņam, man tagad ir mana vietējā lielveikalā, tas ir mans pestītājs. Šodien es nezinu, ko darīt, tāpēc, ka ir iemesls, kāpēc es nolēmu, lai liecinātu viņa labā, jūs varat sazināties ar viņu pa e-pastu un sekot tā vadlīnijām, un jūs būsiet apmierināti ar 48 stundas maksimāli. Es varu apstiprināt, un no šī brīža tā ir noticis, ka jums ir nepieciešama aizdevuma, lūdzu, sazināties ar viņu. Tātad jūs, kas nepieciešama, piemēram, man, jūs varat rakstīt viņam un izskaidrot viņam savu situāciju, tas var jums palīdzēt, e-pasts : [email protected]

Pievienot komentāru