Bizness, Darbs un izglītība

Zemnieki var uzelpot: darba inspekcijas pārbaudes būs ne ātrāk kā septembrī

Valsts darba inspekcija (VDI) tematiskās pārbaudes lauksaimniecības nozarē šogad veiks ne ātrāk par septembri, šodien Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) ikmēneša sapulcē sacīja Valsts darba inspekcijas Darba aizsardzības nodaļas vecākā eksperte Sarmīte Rūtiņa-Rūtenberga.

“Mēs nedosimies vasaras vidū veikt pārbaudes, it īpaši graudkopībā, augkopībā, kad ir “karstais” darba laiks. Mēs aicinām arī respektēt mūs un saprast mūsu mērķus, kādēļ veicam pārbaudes,” teica Rūtiņa-Rūtenberga.

Viņa atzīmēja, ka VDI ir uzklausījusi lauksaimnieku, darba devēju iebildumus par inspekcijas veiktajām tematiskajām pārbaudēm sezonas laikā. VDI šogad tematiskās pārbaudes lauksaimniecības nozarē īstenos ne agrāk par septembri, visticamāk, septembra otrajā un trešajā nedēļā, kad aktīvā sezona daudzās lauksaimniecības nozarēs jau ir aizvadīta.

Pārbaudes tiek veiktas saistībā ar nelaimes gadījumiem tieši aktīvās sezonas laikā. Lai novērstu nelaimes gadījumus dažādās nozarēs, VDI ir nepieciešams aptaujāt darbiniekus, iepazīties ar darba metodēm un redzēt reālo situāciju, līdz ar to nepietiek ar dokumentācijas pārbaudi.

“Lauksaimniecības nozare pēdējos gados ieņem otro vietu valstī starp visām nozarēm reģistrēto letālo nelaimes gadījumu skaita ziņā. Pagājušajā gadā tie bija pieci letālie nelaimes gadījumi, iekļaujot traģisko negadījumu Jaunbērzes pagastā, kur zemnieku saimniecībā aizgāja bojā četri cilvēki,” sacīja Rūtiņa-Rūtenberga. Lauksaimniecībā arī ir starp piecām nozarēm, kur ir augstākā nelegālā nodarbinātība. Tomēr sezona laikā VDI apseko arī citas nozares, piemēram, celtniecības nozari, kur vasaras periodā notiek masveida būvdarbi.

VDI pārstāve arī norādīja, ka lauksaimnieki par tematiskajām pārbaudēm jau savlaicīgi informēti, līdz ar to bijis laiks sagatavoties. Arī pirms pārbaudes VDI darba devējam nosūtīs vēstules, norādot lietas, ko plānots pārbaudīt. Tāpat inspekcija plāno laikus informēt arī lauksaimnieku organizācijas.

VDI mērķis, veicot tematiskās pārbaudes, neesot sodīt. Piemēram, iepriekšējā, 2014.gadā veiktajā kampaņā nevienam no 124 pārbaudītajiem uzņēmumiem netika piemērots sods. Tas tiek piemērots, ja ir bīstama situācija – nelaimes gadījums vēl nav noticis, bet tam ir potenciāls notikt jebkurā brīdī. Ja konstatēti mazāk nozīmīgi pārkāpumi, darba devējam ir laiks pārkāpumus novērst.

Sanāksmē LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs rosināja VDI rūpīgi izvērtēt, kad veikt pārbaudes gadījumos, ja saņemtas sūdzības, jo tās mēdz būt nepamatotas. Arī
Statūtsabiedrību asociācijas valdes priekšsēdētāja Aija Balode atzina, ka rūpīgi jāizvērtē, kuras sūdzības vērts ņemt vērā, jo nereti darbinieks apzināti vēlas celt neslavu darba devējam.

LOSP apvieno 59 organizācijas un kopumā pārstāv vairāk kā 14 200 ražojošo lauksaimnieku. LOSP iesaistās lauku attīstības politikas veidošanā sadarbībā ar valsts likumdevējiem, valsts pārvaldes institūcijām, Zemkopības ministriju un citiem sociālajiem sadarbības partneriem.

1 komentārs

Pievienot komentāru