Laukos
Politika

“Zemnieku saeima”: Samazinātā PVN efektivitāti varēs vērtēt tikai pēc gada 0

Foto – Dainis Bušmanis

To, kā ekonomiku ietekmējusi šā gada 1.janvārī ieviestais 5% pievienotās vērtības nodoklis (PVN) augļiem un dārzeņiem, varēs vērtēt tikai nākamgad, šodien biedrības “Zemnieku saeima” ikgadējā kongresā atzina biedrības vadītājs Juris Lazdiņš.

Viņš teica, samazinātais PVN vērtējams pozitīvi, tikmēr politiskā līmenī, kā arī medijos parādās diskusijas par jaunieveduma neefektivitāti.

“Samazinātā PVN ieviešanas efektivitāti varēs izvērtēt gada laikā. Jāsagaida, kad būs aizvadīta dārzeņu un augļu sezona Latvijā, un tikai pēc gada varēs izvērtēt, kādus rezultātus tas ir devis,” teica Lazdiņš.

Jau ziņots, ka jautājums par samazinātā PVN piemērošanu Latvijā raksturīgiem augļiem un dārzeņiem tika skarts nesen notikušajā Ēnu ekonomikas apkarošanas padomes sēdē. FM valsts sekretāres vietniece nodokļu administrēšanas un ēnu ekonomikas apkarošanas jautājumos Jana Salmiņa iepriekš pauda, ka FM vēlas gūt pārliecību par 5% PVN piemērošanu 5% apmērā Latvijā raksturīgiem augļiem un dārzeņiem efektivitāti. “Publiskajā telpā parādījās informācija, ka janvārī Latvijā raksturīgiem augļiem un dārzeņiem cena samazinājās, bet vēlāk auga. Tad rodas jautājums – kāpēc cena auga? Vai tiešām nodokļa samazinājums tika izmantots, lai vienu mēnesi parādītu, ka cenas samazinājās, bet pēc tam pacēla, jo visi aizmirsīs? Vai tiešām cena ir augusi objektīvi?” norādīja Salmiņa.

FM rosina uzkrāt datus par nozares komersantu apgrozījumu, Latvijā audzēto augļu, ogu un dārzeņu apjomu un mazumtirdzniecības cenu izmaiņām. Tomēr detalizēti priekšlikumi vēl tiks meklēti sadarbībā ar ZM.

LA.lv