Laukos
Graudkopība

Ziemāju sējumu stāvoklis ES patlaban esot apmierinošs0


Daļēji izslīcis rapša lauks Latvijā pērn novembrī.
Daļēji izslīcis rapša lauks Latvijā pērn novembrī.
FotoL VAAD

Graudaugu kultūru sējumu stāvoklis Eiropas Savienībā (ES) patlan kopumā ir apmierinošs, pateicoties mērenajām gaisa temperatūrām un apjomīgajiem nokrišņiem šajā ziemā, teikts aģentūras Strategie Grains janvāra atskaitē.

Visā ES teritorijā nokrišņi nodrošina nepieciešamos mitruma krājumus augsnē. Tai skaitā arī Spānijā, kas 2017.gadā cieta no sausuma.

Tomēr riski joprojām pastāv un ne visur ziemāju sējumi spētu turēties pretīm saliem, ja tie atnāktu. Ja maigie un mitrie laika apstākļi, tādi kā tie ir šobrīd, saglabāsies arī turpmāk, pavasarī var rasties problēmas ar augu slimībām un kaitēkļu izplatīšanos.

Saskaņā ar portāla graudi.lv datiem, aģentūra Strategie Grains ir samazinājusi mīksto kviešu ražas prognozi ES 2018.gadam no 142,3 miljoniem tonnu (decembra prognoze) līdz 141,6 miljoniem tonnu. Galvenokārt tas saistīts ar sējumu platību samazināšanos Francijā un Vācijā.

Kukurūzas raža ES 2018. gadā, pēc ekspertu aplēsēm, gaidāma 59,9 miljonu tonnu līmenī, kas ir par 1% vairāk salīdzinājumā ar 2017. gadu.

Strategie Grains par 500 000 tonnām samazinājusi arī mīksto kviešu ražas vērtējumu pašreizējai sezonai – līdz 142 miljoniem tonnu.

Miežu ražas vērtējums ES saglabāts 62,1 miljona tonnu līmenī.

Tikmēŗ Latvijā situācija ziemāju sējumos patlaban ir atšķirīga. Iepriekš lelā mitruma dēļ visvairāk cietuši lauki Kurzemē, kur ziemāji daudzviet applūduši un gājuši bojā

Ņemot vērā apstākļus, kas jau oficiāli atzīti par valsts mēroga dabas katastrofu, nav iespējams prognozēt, kas ar sējumiem būs noticis līdz pavasarim. Skaidrs ir tas, ka pavasaris lauksaimniekiem būs saspringta darba periods. Būs jāapsēj lielākas vasarāju platības, attiecīgi arī lielākas platības jāsagatavo sējai.
Vairāk par ziemājiem lasiet šeit

LA.lv