Agroķīmija, Tīrums

Ziemas kviešos pirmoreiz manīta labības vairogblakts

Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) eksperti Latvijas ziemāju sējumos pirmo reizi konstatējuši labības vairogblakti (Eurygaster integriceps Put.), kas līdz šim Latvijā nebija atklāta.

VAAD inspektori visā Latvijā šobrīd pastiprināti pievērš uzmanību šī kaitēkļa monitoringam ziemas kviešu sējumos un konstatējuši bojātus graudus, kas apstiprina kaitēkļa klātbūtni Latvijas graudaugu sējumos.

Labības vairogblakti uzskata par nozīmīgu kaitēkli Kazahstānā, Turcijā, Krievijā, Ukrainā, Balkānu, Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu valstī, taču Latvijā tā līdz šim nebija konstatēta.

VAAD norāda, ka šis kaitēklis ir bīstams, jo bojā graudaugus visā to veģetācijas periodā. Visvairāk no labības vairogblakts cieš ziemas un vasaras kvieši, taču var tikt bojāti arī mieži, auzas un kukurūza. Kaitēklis sastopams arī viendīgļlapju nezālēs un savvaļas graudzālēs. Labības vairogblakts var radīt vairāku veidu bojājumus, tostarp samazināt augu sāndzinumu skaitu, kas var novest pie atsevišķi augu bojāejas, kā arī samazināt produktīvo stiebru skaitu. Tāpat kaitēklis var samazināt grauda pārtikas kvalitātes vērtību un sēklas kvalitāti.

Dienests lūdz agronomus un lauksaimniekus, šādu kaitēkli konstatējot uz lauka, par to informēt tuvāko VAAD reģionālo nodaļu.

Pievienot komentāru