Laukos
Graudkopība

Ziemas kviešu šķirnēm jauns papildinājums – ‘Brencis’0

Foto: Stendes pētniecības centrs

Latvijas augu šķirņu katalogā šajā sezonā iekļauta jauna ziemas kviešu šķirne “Brencis”, liecina Agroresursu un ekonomikas institūta mājaslapā publiskotā informācija.

Jaunās ziemas kviešu šķirnes uzturētājs un selekcionāru tiesību pārstāvis ir Agroresursu un ekonomikas institūta Stendes pētniecības centrs, bet tās autores ir Vija Strazdiņa, Valentīna Fetere un Maija Ceraukste.

Šķirne ir vidēji agrīna, veģetācijas periods 1-2 dienas īsāks, salīdzinot ar šķirni “Skagen”. Garstiebraina (90 – 100 cm), ar garām, vidēji blīvām vārpām. Vārpas galos ir nelielas akotveida pārveides. Cers ir pusstāvs vai daļēji stāvs, lapu plātni klāj stipra vaska apsarme. Ziemcietīga, pavasarī strauji ataug, labi cero, potenciālā graudu raža ir 11-12 tonnas no viena hektāra, vidēji veldres un slimību izturīga. Graudi rupji, izmantojami pārtikai un lopbarībai, piemērota audzēšanai konvencionālajā saimniekošanas sistēmā.

“Brenci” vēlams audzēt velēnu karbonātaugsnēs vai velēnu vāji podzolētās, trūdvielām bagātās augsnēs ar vāji skābu vai neitrālu reakciju (pH> 6.5-7.0). Ieteicamās mēslojuma devas: N150-170 P100 K120. Ar slāpekļa mēslojumu bagātās augsnēs jālieto augu augšanas regulatori. Sējai jāizmanto tikai kodināti graudi, izsējas norma 450 dīgtspējīgas sēklas m-2. Sējot septembra sākumā, un, nodrošinot labi sagatavotu ar barības vielām bagātu augsni, izsējas normu var samazināt (380 – 400 dīgtspējīgas sēklas m-2). Šķirne ir vidēji ieņēmīga pret kviešu slimībām, to ierobežošanai jālieto fungicīdi.

LA.lv