Laukos
Mežsaimniecība

Zināmi konkursa “Sakoptākais mežs” finālisti0

Vienā no pagājušā gada konkursa uzvarētājiem – “Ļucānu” saimniecības mežā. Foto LMĪB

Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) konkursa “Sakoptākais mežs” žūrija ir izvērtējusi visus konkursam pieteiktos īpašumus un izvirzījusi trīs finālistus. Šie finālisti ir saimniecības “Jaunkalniņi” īpašnieks Māris Bērziņš no Cieceres pagasta, saimniecības “Liepziedi” īpašnieks Kārlis Martinsons no Limbažu pagasta un saimniecības “Ļūcāni” īpašnieks Guntis Vībāns no Zasas pagasta.

Konkursa pirmās vietas un balvas “Par ilgtspējīgu saimniekošanu” ieguvējs tiks paziņots meža nozares gada balvas „Zelta čiekurs” svinīgajā pasniegšanas ceremonijā Vidzemes koncertzālē “Cēsis” piektdien, 1.decembrī plkst.18.

Kā kopīgo iezīmi apskatītajos īpašumos žūrija nosauc meža kopšanu no paaudzes paaudzē – īpašumus apsaimnieko tēvi kopā ar dēliem, pēc tam par meža kopšanu izglītojot jau arī mazdēlus.

“Piemēram, “Liepziedu” saimnieks mežu atstājis mantojumā savam dēlam, bet pats tajā vēl aktīvi turpina darboties. Līdzīgi arī īpašumā “Jaunkalniņi”, kurā saimnieko tēvs ar dēlu. Šeit novērojām labu piemēru tam, ka ainava nav jāpakārto mežsaimniecībai, bet mežsaimniecība nebūt nav jāupurē ainavai. “Ļūcāni” saimnieks meža plānošanai pievērsies īpaši rūpīgi, paredzot, kur būs mežs, kur ceļi, kur apstāšanās vietas transportam un atpūtas vietas. Kopumā konkurss ir devis pozitīvu priekšstatu par jaunajiem un jau pieredzējušajiem meža īpašniekiem, kas arī bez specializētas izglītības spēj pilnvērtīgi un atbildīgi rūpēties par mežu, kā arī nodrošina pēctecību un apsaimniekošanu ilgtermiņā,” atzina LMĪB valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks.

Konkursa finālistu noteikšanā kopumā piedalījās 11 žūrijas locekļi – LMĪB valdes priekšsēdētājs, LMĪB Eiropas projektu vadītāja Ilze Silamiķele, Meža pētīšanas stacijas direktors Mārtiņš Līdums, Zemkopības ministrijas Meža resursu un medību nodaļas vadītāja Rita Benta, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātes rektore Irina Pilvere, AS „Latvijas Valsts meži” Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs, LTV raidījuma „Savai zemītei” veidotāja Daina Bruņiniece, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe, kardiologs Andrejs Ērglis, Valsts Kultūrkapitāla fonda direktors Edgars Vērpe un biologs, pētnieks Māris Olte.

Konkursā tika saņemts 21 pieteikums par sakoptiem meža īpašumiem visā Latvijā. No tiem otrajai kārtai tika izvēlēti septiņi īpašumi, kurus žūrijas locekļi, dodoties pie mežu īpašniekiem, vērtēja klātienē.

Konkursanti tika vērtēti, analizējot meža īpašnieku ieguldījumu produktīvu un noturīgu mežaudžu izveidē, pievēršot uzmanību atjaunošanai, mežizstrādei, kopšanai, meža infrastruktūrai, ainavas elementu plānošanai, zinātniski pamatotu metožu izmantošanai ilgtspējīgā meža apsaimniekošanā. Tāpat tika lūgtas arī vietējās pašvaldības atsauksmes par konkrēto meža īpašumu.

Konkursa mērķis ir apzināt labas mežsaimniecības prakses piemērus privātajos mežos un veicināt ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu. Konkursa rīkotājs ir Latvijas Meža īpašnieku biedrība.

LA.lv