Laukos
Mežsaimniecība

Zināms, cik mežu kandidēs uz sakoptākā īpašuma titulu0

Foto: LETA

Konkursa “Sakoptākais mežs” rīkotāji ir saņēmuši 21 pieteikumu par sakoptiem meža īpašumiem visā Latvijā, informēja Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) projektu vadītāja Zane Ieviņa.

Lielākais pieteikumu skaits ir no Kurzemes reģiona, taču pieteikumi saņemti arī no Vidzemes un Latgales. Savukārt no Zemgales nav saņemts neviens pieteikums. Žūrijas pārstāvji patlaban strādā pie īpašumu izvērtēšanas.

“Konkurss šogad norisinās pirmo reizi, tāpēc, mūsuprāt, pirmajam gadam esam saņēmuši daudz pieteikumu. Šāda mežu īpašnieku iesaiste patiesi iepriecina un parāda, ka Latvijā ir meža īpašnieki, kuri pievērš lielu uzmanību ilgtspējīgai mežu apsaimniekošanai un no kuriem citi īpašnieki var mācīties. Esam gandarīti, ka konkursa iniciatīva ir uzrunājusi tik daudzus, un esmu pārliecināts, ka nākamajā konkursa gadā pieteikumu skaits būs ievērojami lielāks,” norādīja LMĪB valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks.

LMĪB informēja, ka no 17. līdz 31. jūlijam norisinās konkursa pieteikumu atlases pirmā kārta, kurā žūrijas locekļi izvērtēs pieteikumā norādīto informāciju un izvirzīs dalībniekus otrajai kārtai. Konkursanti tiks vērtēti, analizējot meža īpašnieku ieguldījumu produktīvu un noturīgu mežaudžu izveidē, pievēršot uzmanību atjaunošanai, mežizstrādei, kopšanai, meža infrastruktūrai, ainavas elementu plānošanai, zinātniski pamatotu metožu izmantošanai ilgtspējīgā meža apsaimniekošanā.

Viens no žūrijas pārstāvjiem, Meža pētīšanas stacijas direktors Mārtiņš Līdums uzsvēra, ka, viņaprāt, konkursā īpaša uzmanība ir jāpievērš tam, kādi un cik mērķtiecīgi lēmumi ir pieņemti mežu apsaimniekošanā. Būtiski, kāds ir mežu apsaimniekotāja skatījums nākotnē un cik šī apsaimniekošana ir atvērta jaunākajām zinātnes atziņām, cik tā ir inovatīva, izmantojot zinātniski akceptētas metodes. Šie būs daži no kritērijiem, kuriem žūrija pievērsīs pastiprinātu uzmanību.

Jau ziņots, ka konkursa “Sakoptākais mežs” mērķis ir apzināt labas mežsaimniecības prakses piemērus privātajos mežos un veicināt ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu. Šogad konkurss norisinās pirmo reizi, taču titulu “Sakoptākais mežs” turpmāk paredzēts piešķirt katru gadu. Konkursa uzvarētāji tiks apbalvoti meža nozares gada balvas “Zelta čiekurs” pasākumā.

LA.lv