Bizness, Zivju pārstrāde

Zivju pārstrādē akūts strādnieku trūkums

Zivrūpniecības nozarē ļoti aktuāls ir darbinieku trūkums un visvairāk trūkst rūpnīcas strādnieku, piemēram, pakotāju un citu konveijeru līniju darbinieku, atzina Latvijas Zivrūpnieku savienības prezidents Didzis Šmits.

Viņš teica, ka darbinieku trūkums nav saistīts ar to, ka nozarē strādājošie būtu izbraukuši no valsts laikā, kad Krievijas ieviestā embargo zivrūpniekiem nācās samazināt ražošanas jaudas. Daļa darbinieku varētu būt pārgājuši uz darbu citās nozarēs, taču pastāv strādājošo trūkums valstī kopumā. “Problēma nav tikai zivrūpniecības sfērā un nav jau runa par lētu darbaspēku, bet par darbaspēku kopumā,” sacīja Šmits, atgādinot, ka arī pagājušajā gadsimtā Latvijā šī problēma bija aktuāla un to risināja, ievedot viesstrādniekus no citām valstīm.

Viņš piebilda, ka darbaspēka ievešana no ārvalstīm būtu piemērotākais risinājums arī šobrīd, taču lēmējvara to neizprotot.

“Man šķiet, ka politiķiem jūk imigrācija ar viesstrādnieku jēdzienu. Viesstrādnieks ir cilvēks, kurš atbrauc uz šejieni, pastrādā un brauc atpakaļ. Šis cilvēks šeit nepaliek uz dzīvi,” sacīja Šmits, piebilstot, ka patlaban normatīvo aktu prasības kavē viesstrādnieku ievešanu Latvijā. Piemēram, viesstrādniekam no Ukrainas tiek prasīta trīs gadu pieredze zivsaimniecībā, kuras nereti viņam nav, lai gan pieredzi var gūt darba gaitā.

Vienlaikus Šmits teica, ka arī citas valstis, kurās ir līdzīga problēma, apzinās, cik būtiski ir piesaistīt darbaspēku no ārvalstīm. Par viesstrādniekiem no Ukrainas šobrīd notiek cīņa. “Polijā ir apmēram 40 miljoni iedzīvotāju, un tur strādā viens miljons ukraiņu. Varētu domāt, vai viņi ir dīvaini, ka tā ir. Nē, tas ir loģiski, viņi saprot, ka viņiem arī vajag cilvēkus,” teica LZS prezidents.

Viņš piebilda, ka viesstrādnieku ievešana būtu risinājums, kā nodrošināt nepieciešamo darbaspēku Latvijā. Nav pamata cerēt, ka vietējie iedzīvotāji, kuriem ilgstoši formāli Latvijā bijis bezdarbnieka statuss, vēlas atgriezties darba tirgū. “Pēc laika daļa no viņiem ne īsti grib, ne vairs var atgriezties darba dzīvē. Ja ir pierasts, ka var dzīvot no sociālajiem pabalstiem un nestrādāt, ir drusku utopija domāt, ka viņi var atgriezties darba tirgū,” sacīja Šmits, piebilstot, ka šādā gadījumā motivējošs faktors nav arī konkurētspējīgs atalgojums.

LZS apvieno vadošos zivju pārstrādes uzņēmumus Latvijā. Pirms Krievijas veterinārā fitosanitārā dienesta lieguma ievest Latvijas zivju pārstrādes produktus, eksporta apjoms uz Krieviju veidoja aptuveni 100 miljonus eiro gadā, nozarē nodarbinot virs 5000 cilvēku.

16 Komentāri

 1. Darbinieku trūkst tikai tur , kur nav kaut kas kārtībā – citur tā ir attieksme , bet visbiežāk – alga . Vietās , kur labi maksā , darbinieku netrūkst , pat teiktu – rindā stāv . To Šmita kungs nesaprot , vai nevēlas saprast ?

 2. Zivju apstrādātāji saņem 200-250 eiro un vēl to neizmaksā laikā.Mazpilsētās un ciemos darba iespējas ir ļoti mazas,tādēļ cilvēki ir spiesti paciest darba devēju ņirgāšanos.

 3. Tas jau nav tikai zivrūpniecībā vien tas daudz darba vietās kur negrib vienkārši maksāt un viss. Nav jāmeklē strādnieki no citām valstīm, bet jāsāk cienīt pašu cilvēkus un pienācīgi maksāt. Uzņēmēji ir pārāk rijīgi un grib nodarbinat par grašiem. Baltijas zivis 95 ir tāds knauzeru uzņēmums kur maksā 1,20 stundā!

 4. Tā vien liekas,ka ŠMITA kungs īsti nesaprot ,ko runā.Cik tad ilgi tos sociālos pabalstus maksā to ar laikam nezina.Un alga tai smagajā darbā ir tik maza,ka ar to nevar izdzīvot,šajā darbā var sabeigt veselību par smieklīgi mazu algu un tas arī viss.

  1. izlasi manu rakstu-te ir vēl sliktāk,jo viss pieder krievam ar villu un baseiniem,kam saimnieki Maskavā-tas ir vistīrākais murgs,kas pie mums notiek,bloķējot vēl Krievijas tirgu,ko vajag atvērt ar steigu!

 5. lai šmits aizver savu sūda muti-musu pusē ir cehi,kur piespiež parakstīt papīru par nenormēto darba laiku un kaut gan darbinieks strādā visu mēnesi,viņam maksā 2 reiz mazāk kā minimālais,gan jau to zina,tikai atkal kārtējā demagoģija no vergturu puses..

 6. cilvēki ir tādā bezizejā,ko augša pat nesaprot,jebkurā mirklī var notikt revolucija un tad ies visi uz Rīgu,pat vecas tantiņas,tikai tagad tās sabrauks NATO tanki ne Krievijas..

 7. KĀDUS VĒL VIESSTRĀDNIEKUS VAJAG????
  KAD JŪS, NEKAUŅAS, SĀKSIET MAKSĀT PAR DARBU ZIVJU APSTRĀDES JOMĀ???? KAD???? KAIMIŅIENES STRĀDĀ AR ATDEVI, BET SAŅEM MINIMĀLO ALGU?! ŠMITA KUNGS,PĀRBAUDIET DARBA ALGAS IZMAKSU SUMMAS UZ ROKAS DARBINIEKIEM REALITĀTĒ NEVIS NO DARBA DEVĒJA SACĪTĀ??? BEZ TAM PAŠI STRĀDNIEKI ARĪ PATEIKS ATBILDES UZ VISIEM JAUTĀJUMIEM UN TIKAI TAD RUNĀJIET PAR VIESSTRĀDNIEKIEM!? VISMAZ PIE MUMS NAV BIJIS NEVIENS, KAM INTERESĒTU DARBINIEKU ALGA ZIVJU APSTRĀDĒ!???????

 8. GRIBU ZINAT.SMITIN….CIK TEV BUS JAMAKSA VIESIEM….TIE PAR MINIMALO NESTRADAS…….MUCENIEKI…HA.HA.HATUR JAU ZIRGAM JAZVIEDZ…STRADNIEKI VINU SIEVAS NEZINA KAS IR DARBS …..STAIGA TIKAI AR PIEPUSTIEM VEDERIEM……

Pievienot komentāru