Laukos
Bizness

Zivrūpnieki sūrojas par zaudējumiem0

Foto: LETA

Latvijā patlaban gandrīz visiem zivrūpniekiem ir lielāki vai mazāki zaudējumi, jo saistībā ar aizliegumu ievest produkciju Muitas ūnijas valstīs nozarē ir milzīgas neizmantotās un nenoslogotās ražošanas jaudas, atzina AS “Brīvais vilnis” valdes priekšsēdētājs Arnolds Babris.

Tāpat vērojams cenu dempings, jo, cīnoties par noieta tirgu, ražotāji produkcijas cenas piedāvā zem pašizmaksas. “Apšaubu, ka kāds strādā ar peļņu. Jautājums, cik no šiem ražotājiem pēc kāda laika varēs turpināt darbu. Zaudējumi, lielāki vai mazāki, ir praktiski visiem,” sacīja Babris.

Viņš arī norādīja, ka Latvijas un Igaunijas zivrūpnieki patlaban nevar eksportēt produkciju ne uz Krieviju, ne Baltkrieviju, ne Kazahstānu, ne Kirgizstānu. Arī joprojām pieejamajā Ukrainas tirgū situācija nav uzlabojusies, šīs valsts iedzīvotāju pirktspēja joprojām ir zema. “Cilvēki no turienes bēg, darba nav, politiskais bardaks turpinās. Diemžēl tuvākajā nākotnē progresu tur neredzu,” viņš atzina.

Vienlaikus uzņēmuma vadītājs atzinīgi novērtēja Finanšu ministrijas (FM) pretimnākšanu zivrūpniekiem, atliekot nodokļu maksājumus. Taču problēma esot tajā, ka nodokļu maksājumus var atlikt pilnīgi visi nozares dalībnieki, kas to arī izmanto. No saimnieciskā, valstiskā un loģiskā viedokļa būtu pareizi nodokļu maksājumus ļaut atlikt tikai tiem uzņēmumiem, kurus ir vērts glābt.

Babris pieļāva, ka nodokļu atlaides vajadzētu saistīt ar iepriekšējo nodokļu maksāšanas kultūru, atbalstot godprātīgos uzņēmējus. “Nav grūti izveidot konkrētā nozarē par katru uzņēmumu četrus stabiņus pēc šādiem parametriem – nomaksātie nodokļi uz vienu strādājošo, uz vienu produkcijas vienību, uz viena eiro apgrozījumu un preces vai pakalpojuma cena. Pēc tā uzreiz varēs saprast, kurš nozarē ir nodokļu nemaksāšanas līderis, un uzdot konkrētam Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbiniekam jautājumu, kāpēc šis uzņēmums vēl strādā,” teica Babris. Viņš piebilda, ka pārprodukcijas dēļ šobrīd puse nozares nav noslogota un vismaz 40% nozares negodprātīgo ražotāju šādā veidā varētu apturēt, nesamazinoties ražošanas apmēriem, bet, pieaugot samaksātajiem nodokļiem.

Kopumā grūti prognozēt nozares kopējo apgrozījumu šogad, kas atkarīgs no pirktspējas konkrētos tirgos un dažādām iepriekš neparedzamām norisēm, kas ietekmē pārtikas patēriņa grozu.

Jau ziņots, ka pagājušā gadā “Brīvais vilnis” strādāja ar apgrozījumu 5,43 miljonu eiro apmērā, kas ir par 24,6% mazāk nekā gadu iepriekš, bet uzņēmuma zaudējumi samazinājās par 12,7% – līdz 664 368 eiro.

Kompānijas lielākie īpašnieki pastarpināti ir uzņēmēji Valērijs Belokoņs un Vilorijs Belokoņs. Kompānijas akcijas kotē “Nasdaq Riga” otrajā sarakstā.

LA.lv